Bir Fil Olduğunu Söylesem

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Bir Fil Olduğunu Söylesem

Mesajgönderen ebeveyn rooney » 13 Tem 2013 12:07

facebook
twitter
gplus

Ateistin biri "burada bir Fil olduğunu söylesem bakar mısın,yoksa bana mı sorarsın?" diye sormuştu. Ben cevaplamak için düşündüğümde aklıma başka bir soru gelmişti. "Neden fil?" diye kendime sormuştum. Bir insan olarak görme yetim fili rahatlıkla görebilirdi. Yani sormama gerek kalmazdı. Sonra kendime bir soru daha sordum: "Soruda filin yerine karınca olsaydı ne yapardım?" diye. Bu seferde karınca küçük olduğundan rahatlıkla bulamayabilirdim ve sorardım. Allah da böyle değil midir sizce?
Kullanıcı avatarı
ebeveyn rooney

Re: Bir Fil Olduğunu Söylesem

Mesajgönderen ebeveyn rooney » 13 Tem 2013 13:07

facebook
twitter
gplus

Haksız mıyım?
Kullanıcı avatarı
ebeveyn rooney

Mesajgönderen Sahra » 13 Tem 2013 13:14

facebook
twitter
gplus

Bakmak ve sormak ne için yapılmış benzetmeler? Ben söylemek istediğin şeyi anlamadım.
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen ebeveyn rooney » 13 Tem 2013 13:23

facebook
twitter
gplus

Allah'ı bulabilmek adına yapılan benzetmelerdi
Kullanıcı avatarı
ebeveyn rooney

Mesajgönderen SemihK » 13 Tem 2013 13:28

facebook
twitter
gplus

tanrıyı bulabilmeyi sana bir ateist anlatıyor düşüncesini yargılamıyorum ama sorusu da cevabı da ona göre olacak :) felsfecilerde de bu tür sorular bol ve bir sürü tanrı olgusu oluşturmuşlar zamanında.
benim bunu duyunca aklıma ilk gelen soru "bunu bana söyleyen ne kadar güvenilir?" oldu.
SemihK

Mesajgönderen ebeveyn rooney » 13 Tem 2013 13:30

facebook
twitter
gplus

SemihK yazdı:tanrıyı bulabilmeyi sana bir ateist anlatıyor düşüncesini yargılamıyorum ama sorusu da cevabı da ona göre olacak :) felsfecilerde de bu tür sorular bol ve bir sürü tanrı olgusu oluşturmuşlar zamanında.
benim bunu duyunca aklıma ilk gelen soru "bunu bana söyleyen ne kadar güvenilir?" oldu.

Ateist sadece sormuştu. Ben cevaplamaya çalışmıştım. Hepsi buydu.
Kullanıcı avatarı
ebeveyn rooney

Mesajgönderen Sahra » 13 Tem 2013 13:32

facebook
twitter
gplus

ebeveyn rooney yazdı:Allah'ı bulabilmek adına yapılan benzetmelerdi

Onu anladım da, Allah'ı aramak için neden sana sorayım veya bir yere bakayım :D Ben hala anlamadım sorudaki amacı:D Yeni uyanmanın verdiği bir beyinsizlik olabilir üzerimde :D
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen SemihK » 13 Tem 2013 13:37

facebook
twitter
gplus

SemihK

Mesajgönderen ebeveyn rooney » 13 Tem 2013 13:48

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:

Onu anladım da, Allah'ı aramak için neden sana sorayım veya bir yere bakayım :D Ben hala anlamadım sorudaki amacı:D Yeni uyanmanın verdiği bir beyinsizlik olabilir üzerimde :D

Ben karşılaştırmalar yaparaktan görme yetimizin Allah'ı algılayamayacağını anlatmaya çalıştım. Yani amacım bulmak değil. Bulunamayacağını göstermek.
Kullanıcı avatarı
ebeveyn rooney

Mesajgönderen Sahra » 13 Tem 2013 14:14

facebook
twitter
gplus

ebeveyn rooney yazdı:
Sahra yazdı:

Ben karşılaştırmalar yaparaktan görme yetimizin Allah'ı algılayamayacağını anlatmaya çalıştım. Yani amacım bulmak değil. Bulunamayacağını göstermek.

Arkadaş soruyu yanlış sormuş. O soru o tarzda sorulmuyor :D

Havada uçan bir pembe fil olduğunu söylesem inanıp o yöne bakar mıydın?

Bu soruda düşündürülmek istenen şu:

Ortada herhangi bir kanıt veya sebep yokken neden hayali bir varlığa inanasın ki? Uçan pembe file inanmazdın. Yaratıcı da uçan pembe fil gibidir. Neden inanıyorsun?

-------------------
Ben bir Deist olduğum için benim de sorum şu yönde:

Bir yaratıcıya inanıyorsun, çünkü hayat mucizevi ve bu mucizenin başlayabilmesi için üstün bir varlık gerekiyor. Evet, katılıyorum. Peki bu yaratıcının Kur'an'daki tüm o kuralları koyan Allah olduğunu düşündüren şey nedir? (aşağıdaki kısır döngü dışında)

Resim
Kullanıcı avatarı
Sahra

Sonraki

Dön Din & Felsefe