adem ile havvadan sonra

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

adem ile havvadan sonra

Mesajgönderen can » 13 Tem 2013 22:19

facebook
twitter
gplus

adem ile havvadan sonra çoğalma nasıl başladı ? ensest bir durum söz konusu değilmi ? e kardeşe nikah düşmeyeceğine göre nasıl bir çoğalma oldu ?
Geçmiyor sıcak yaz günleri, Çok özledim YEŞİL-KIRMIZI tribünleri !
Kullanıcı avatarı
can

Re: adem ile havvadan sonra

Mesajgönderen Maykıl » 13 Tem 2013 22:38

facebook
twitter
gplus

orası çok muallakta ya. bir sürü varsayım var ama kuranda bu konuda bir açıklama yok ya da biz fark etmedik sanırım. ama olayın ensestlikle alakası olmadığını düşünüyorum ben. sonsuz olasılıkta şey gerçekleşmiş olabilir ancak biz fizik kurallarına en uygun ve mantıklı sonuç olarak ensest ilişkiyi öne sürüyoruz. bu tıpkı meryem'in hamile kalmasını biriyle ilişkiye girmesine yoran bir insanın mantığı gibi. aklımıza yerleşen ifade bu olduğu için biri hamile kaldığında ilk düşündüğümüz biriyle yatmış olduğu oluyor. ama düşük olmasına rağmen sonsuz farklı olasılık var. hadi hermafroditse ve kendi kendini döllemeyi başarmışsa? hadi mutasyona uğramışsa? hadi ilişki dışında bir yolla kendini döllemişse? hadi bizim bilmediğimiz ama dişinin tek başına döllenmesine olanak veren bir fizik kuralı daha varsa?

olamaz mı?

adem ile havva olayına da bu açıdan bakıyorum ben.
Resim
Kullanıcı avatarı
Maykıl

Mesajgönderen Maykıl » 13 Tem 2013 22:52

facebook
twitter
gplus

rockonur yazdı:Arkadaşım ademle havvanın kardeş olduklarını sana kim dedi ki?

ademle havva değil ama onların çocukları kardeş. bundan bahsediyor arkadaş. neslin devam etmesi için o çocuklar ya birbirleriyle ya da anne babalarıyla çiftleşmek zorunda gibi görünüyor. sonsuz farklı olasılıktan biri de olabilir. ama konumuz bu değil. :geek:
Resim
Kullanıcı avatarı
Maykıl

Mesajgönderen tobias rieper » 13 Tem 2013 22:55

facebook
twitter
gplus

birincisi Kuran'da Adem ve Havva'nın çocuklarının kendi aralarında ilişkiye girerek çoğaldıklarına dair herhangi bir ayet yok. Allah'ın insanlığı yaratırken ilk olarak Adem ve Havva'yı yeryüzüne gönderip göndermediğini de bilmiyorum açıkçası. bu konuda uzman değilim.

ilk iki insanın onlar olduğunu ve diğer insanların da bir şekilde onlardan meydana geldiğini kabul ediyorum şu anda:

bu ensest ilişkiyi zorunlu kılmaz. Allah'ın çocuk yaratması için "cinsel birliktelik"i beklemesine gerek yok. Hz İsa'nın yaratılış örneği de var keza Kuran'da. Babasız olarak Allah'ın ol demesiyle Hz Meryem hamile kalıyor. sonuç olarak Allah Adem ve Havva'dan yeni nesiller türetmek isterse bunu sınırsız biçimde yapabilir. hatta isterse kardeşlerin ilişkiye girmelerine bile müsade edebilir. insanlığın başlangıcında, hiçbir toplumsal yapı, gelenek, görenek, toplumsal kabuller şekillenmemişken kardeş kardeşe ilişki belki de çok sıradan olarak görülmüş olabilir. dünyadaki sürece göre de Allah aile yapısında yeni düzenlemeler göndermiş olabilir.

günümüzden çok basit bir örnek verecek olursak, bazı coğrafyalarda amca oğlu ve amca kızının evlenmesi çok doğal hatta kaçınılmaz olarak görülüyor. ama başka bir coğrafyada başka bir kültürel ortamda bu tür bir evlilik hiç hoş görülmeyebilir.

velhasılkelam Allah'ın yaratışını sınırlamamız gereksiz bir tavır olur. bunun yanında O'nun, ahlak anlayışına, dünyadaki sürece göre biçim vermesini de anlamak güç olmasa gerek.
En son tobias rieper tarafından 13 Tem 2013 22:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
tobias rieper

Mesajgönderen tobias rieper » 13 Tem 2013 22:58

facebook
twitter
gplus

maykıl'la benzer şeyler yazmışız. adam haklı beyler demek istiyorum.
tobias rieper

Mesajgönderen Sahra » 13 Tem 2013 23:11

facebook
twitter
gplus

can yazdı:adem ile havvadan sonra çoğalma nasıl başladı ? ensest bir durum söz konusu değilmi ? e kardeşe nikah düşmeyeceğine göre nasıl bir çoğalma oldu ?

Ben bir Müslüman'ın buna takılmasını anlamsız buluyorum.

Müslüman'ın düşünmesi gereken şudur:

"Ortada ensestlik de olsa, bunun yanlış olduğunu öğreten Allah'tır zaten. Ensest ilişkide yüksek olasılıkla sakat çocuk doğmasını sağlayan da Allah'tır.

Dinde böyle bir yasaktan bahsedilmeseydi, ve nesiller boyu böyle bir şeyi iğrençlik olarak görmeseydik hiçbirimize iğrenç gelmeyecekti ensestlik. İlk zamanlarda insanlara böyle bir yasak verilmedi ve çocukların da sakat doğmamasını sağladı Allah demek ki."
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen ebeveyn rooney » 13 Tem 2013 23:20

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:
can yazdı:adem ile havvadan sonra çoğalma nasıl başladı ? ensest bir durum söz konusu değilmi ? e kardeşe nikah düşmeyeceğine göre nasıl bir çoğalma oldu ?

Ben bir Müslüman'ın buna takılmasını anlamsız buluyorum.

Müslüman'ın düşünmesi gereken şudur:

"Ortada ensestlik de olsa, bunun yanlış olduğunu öğreten Allah'tır zaten. Ensest ilişkide yüksek olasılıkla sakat çocuk doğmasını sağlayan da Allah'tır.

Dinde böyle bir yasaktan bahsedilmeseydi, ve nesiller boyu böyle bir şeyi iğrençlik olarak görmeseydik hiçbirimize iğrenç gelmeyecekti ensestlik. İlk zamanlarda insanlara böyle bir yasak verilmedi ve çocukların da sakat doğmamasını sağladı Allah demek ki."

Ensest olsa bile sakat olmazdı çocuklar. Çünkü Hz. Adem'i Allah yarattı. Kalıtsal bir hastalığı olmuş olamaz.
Kullanıcı avatarı
ebeveyn rooney

Mesajgönderen teslim » 14 Tem 2013 00:11

facebook
twitter
gplus

Kuranda Havva diye bir şey geçmez. Bu tamamen yahudi kaynaklardan geçme bilgidir. Ayrıca Kurana göre Ademin tek bir birey olması da sadece yorumdur. Adem beşerin insanlaşmış halidir. Ruh üflenmiş hali yani. Araf 11de der ki : ''Sizi yarattık,size şekil/suret verdik ve meleklere Ademe secde edin dedik..''. Dikkat ederseniz siz,siz sonrada Adem diyor. Yani adem sizsiniz. İnsan yani. Adem-Havva hikayesi kaynağı İsrailiyat olan bir hikayedir ve yorumdur. Bunu şimdi resmi din haline getirenler düşünsün ve birçok çıkmaz soruya onlar cevap versin. Tabi Allahın kanununu değiştirmeden nasıl yapacaklarsa artık..
İstek ve arzularını kendisine ilah edineni görmedin mi? (Furkan/43)

Amaç, düşünmek/sorgulamak değil hakikate/gerçeğe ulaşmaktır. Sorgulamak/düşünmek bu yolda gerekli bir araçtır.
teslim

Mesajgönderen tobias rieper » 14 Tem 2013 00:19

facebook
twitter
gplus

teslim yazdı:Kuranda Havva diye bir şey geçmez. Bu tamamen yahudi kaynaklardan geçme bilgidir. Ayrıca Kurana göre Ademin tek bir birey olması da sadece yorumdur. Adem beşerin insanlaşmış halidir. Ruh üflenmiş hali yani. Araf 11de der ki : ''Sizi yarattık,size şekil/suret verdik ve meleklere Ademe secde edin dedik..''. Dikkat ederseniz siz,siz sonrada Adem diyor. Yani adem sizsiniz. İnsan yani. Adem-Havva hikayesi kaynağı İsrailiyat olan bir hikayedir ve yorumdur. Bunu şimdi resmi din haline getirenler düşünsün ve birçok çıkmaz soruya onlar cevap versin. Tabi Allahın kanununu değiştirmeden nasıl yapacaklarsa artık..

teslim kardeşime katılıyorum ki ilk cevabımda da "Adem ile Havva'nın yeryüzüne gönderilen ilk insanlar olup olmadığını bilmiyorum." diye belirterek giriş yaptım yazıma. ama bu varsayımı kabul ettiğimiz taktirde neler düşünülebilir bunları belirttim.

kaynak karmaşası yaşamamak lazım teslim kardeşin dediği gibi.
tobias rieper

Mesajgönderen Gemma » 14 Tem 2013 03:54

facebook
twitter
gplus

Öncelikle şunu belirtelim. Yüce Allah, Kuran’da bu konularda ayrıntılı bilgi vermemiştir. Bu yüzden bu konuda yapacağımız her yorum tahmin olmaktan öteye geçemeyecektir. Geleneksel olarak iki kardeşten ürediğimiz izahı da bu tahminlerden biridir. Ancak Allah üremenin böyle olduğunu söylememiştir. Şimdi alternatiflerin bir kısmını sıralayalım. Birinci ihtimal Adem ile Havva’nın genlerinden başka iki birey daha yaratılmış, ve bunlar Adem ve Havva’nın öz evlatlarıyla birleşmiş olabilir. İkinci ihtimal Cinsel birleşme olmadan suni bir döllenme ile kardeşler yeni bireyler oluşturmuş olabilir. Üçüncü ihtimal bu kardeşlerin normal cinsel ilişkiye girmesidir ki, Allah onlar için bunu haram kılmamış ise burada yadırganacak bir şey de yoktur. Unutulmamalıdır ki onlar ilk insanlardır ve Allah onlara bunu yasaklamamışsa bu onlara çok da garip gelmeyebilir. Ancak yine de şunu unutmamalıyız ki bu alternatifin gerçekleşmiş olması şart değildir. Allah 4. bir yol ile bambaşka bir yöntemle insanları üretmiş olabilir. Şurası kesindir ki bilimi ve dolayısıyle biyolojiyi Allah yaratmıştır ve O, kardeşlerin cinsel beraberliğine gerek kalmadan üremeyi sağlama kudretine de sahiptir. Doğrusunu Allah bilir.

Kaynak: http://www.kurandakidin.com/2012/03/ins ... -cogaldik/

Böyle bir yazı buldum. İçeriği zaten yukarıda bahsettikleriniz ile benzer.

Ayrıca ne kadar doğrudur bilmem ama annem bana şöyle anlatmıştı,
O zamanlar tek seferde bir sürü çocuk olduğunu -yani ikiz-üçüz şeklinde- söylemişti. Ve aynı karında doğanların birbirleri ile evlenmelerinin yasak, diğerlerininkinin serbest olduğunu söylemişti. Ve o dönemde insanların çok daha uzun bir yaşam sürdüğünü -dolayısıyla daha çok çocuk doğurma şansı- falan anlatmıştı. Ama dediğim gibi herhangi bir doğruluğu yok. Güvenilir bir bilgi değil. Fikir olsun diye belirttim.
Kullanıcı avatarı
Gemma

Dön Din & Felsefe