Yaratıcının Adaleti

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Yaratıcının Adaleti

Mesajgönderen Rastafaray » 14 Tem 2013 03:09

facebook
twitter
gplus

Adalet nedir? Bizim aslında adil dediğimiz şeyler belki de adaletli değildir. Dünyanın ve yaratıcının adaletsiz olduğunu söyleyip o halde tanrı yoktur diyenler ; yaratıcı varsa adil mi olması gerekir? Yaratıcının adaletli olmaması onun olmadığı anlamına mı gelir?
Kullanıcı avatarı
Rastafaray

Re: Yaratıcının Adaleti

Mesajgönderen Sahra » 14 Tem 2013 03:11

facebook
twitter
gplus

Yaratıcının adil olmaması onun var olmadığı anlamına gelmez. Birçok Ateist'e karşı bunu söylemişimdir hep.
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen teslim » 14 Tem 2013 03:14

facebook
twitter
gplus

Evet bana göre yaratıcı adildir. Kurana göre de öyle. Fakat Kuran kavram dünyamızı da inşa eder. Mesela siz faizden paranızın artmasını bir kar olarak görebilirsiniz ancak Kuranda bu zarar olarak nitelendirilir.

İnançsızların yaratıcının adil olması gerektiğini söylemeleri ise aslında algılarında bir 'ideal tanrı' oluşturmuş olduklarını kanıtlar. Halbuki bu 'ideal tanrı' fikirlerini dayandırabilecekleri bir kaynak yoktur. Tanrı adaletsiz ve acımasız da olabilir oysa. Çünkü bunu engelleyecek bir şey yok. Kuranın Tanrısının adaletli olmasının sebebi yine kendisidir. O kendisini kötülüklerden münezzeh olarak tanıtır. Biz de o yüzden adaletli olduğunu söyleriz. Ama ateistlerin bunu dayandırabilecekleri bir kaynakları yok ve olamaz da.
İstek ve arzularını kendisine ilah edineni görmedin mi? (Furkan/43)

Amaç, düşünmek/sorgulamak değil hakikate/gerçeğe ulaşmaktır. Sorgulamak/düşünmek bu yolda gerekli bir araçtır.
teslim

Mesajgönderen sikkofieldin müridi » 14 Tem 2013 03:18

facebook
twitter
gplus

günümüzde bir çok ateist müslümanlığı müslümanlardan dolayı bakın burası önemli günümüz müslümanlarından dolayı müslümanlığı yanlış buluyor. alıyor kuran okuyor dönemin zihniyetine göre düşünmüyor yanlı davranıyor. adamda müslümanlardan dolayı bir islam düşmanlığı oturmuş çoğunda içten içe. sonra gidip müslümanlığın tam zıttını seçmek ister gibi ateizmi seçiyorlar tanrı algısını da kabul etmiyorlar bunu bilime dayandırmaya çalışıyorlar.

bilim varlığı inceler tmm ama varlığın varlık olarak varoluşunu açıklayamaz. bu yetersizlikle alakalı değil bunlar farklı kulvarlar.

o bakımdan agnostikler ve deistler bana her zaman daha mantıklı gelmiştir.

ateistlerin gerçekten sorgulayan çok düşünen insanlar olmadığını düşünüyorum.

Benim inancıma gelicek olursak kuran müminiyim. değişmediğine ''inanıyorum'' fakat değişmiş olabilir de buna emin olamam. Kuran'ı dönemin zihniyetine göre değerlendiriyorum oldukça tatmin edici oluyor. hala kafama takılan bir kaç şey olsa da kuran'da + sı - sinden çok daha fazla benim için
sikkofieldin müridi

Mesajgönderen retrometro » 14 Tem 2013 03:22

facebook
twitter
gplus

senin için kuranın (-)'si varsa nasıl müminim diyorsun . Müminsindir ama müminim diyebilmene şaşırdım.
Şeytan çoğu zaman insanı Allah'ın Rahman ve Rahim olan sıfatlarını hatırlatarak kandırır . Bunu da ekliyeyim
En son retrometro tarafından 14 Tem 2013 03:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
retrometro

Mesajgönderen teslim » 14 Tem 2013 03:23

facebook
twitter
gplus

retrometro yazdı:senin için kuranın (-)'si varsa nasıl müminim diyorsun . Müminsindir ama müminim diyebilmene şaşırdım

kafasında çözemediği ama mutlaka açıklamasının olduğunu düşündüğü şeyler için (-)si demiş bence. hemen kötü düşünmemek lazım
İstek ve arzularını kendisine ilah edineni görmedin mi? (Furkan/43)

Amaç, düşünmek/sorgulamak değil hakikate/gerçeğe ulaşmaktır. Sorgulamak/düşünmek bu yolda gerekli bir araçtır.
teslim

Mesajgönderen sikkofieldin müridi » 14 Tem 2013 03:25

facebook
twitter
gplus

teslim yazdı:
retrometro yazdı:senin için kuranın (-)'si varsa nasıl müminim diyorsun . Müminsindir ama müminim diyebilmene şaşırdım

kafasında çözemediği ama mutlaka açıklamasının olduğunu düşündüğü şeyler için (-)si demiş bence. hemen kötü düşünmemek lazım

aynen öyle. ayrıntıya girmek istemedim.
sikkofieldin müridi

Mesajgönderen retrometro » 14 Tem 2013 03:32

facebook
twitter
gplus

tamam lütfen bir - gördüğün yanını yazarmısın . lütfen yanlış anlama merak ettim . bir müminin kitabında - olarak gördüğü şeyi .
retrometro

Dön Din & Felsefe