Namaz nasıl kılınmalıdır?

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: Namaz nasıl kılınmalıdır?

Mesajgönderen enigmatic » 17 Eyl 2016 21:20

facebook
twitter
gplus

marvin yazdı:
enigmatic yazdı:
bu namazda okuyacağımız şeylerin arapça olması gerektiğinin dayanağı ne?

fatiha falan öğreniliyor da, çoğu insan evladının fatiha'da nelerden bahsedildiğinden haberi yok.

kuran araplara değil, bütün insanlığa inmiştir. senin dediğin gibi bir şey olsa muhatabı sadece araplar olurdu.

Hocam, 610-632 yılında inmedi mi bu Kurân?

Ben kitabı inkâr ediyoruz/edelim demiyorum. Bazı gerçeklerle yüzleşmek gerekir.

Yasin suresi, 6. ayette ne söyleniyor?

"Babaları korkutulmamış ve kendileri de gafil olan bir kavmi, çok güçlü ve çok merhametli olan Allah'ın indirdiği (Kur'ân) ile korkutasın."

Şimdi "bütün insanlığa indi" deyiver. Bütün insanlık ondan nasibini almak durumundadır, direkt bana hitap ediyor demek saçma oluyor.

ben bütün insanlar sorumlu diyorum. arapların kuran ile uyarılması emrediliyor, bütün insanların içinde arapların. kuran arapları uyarıyor, hristiyanları da, yahudileri de. tek bir milleti ya da topluluğu değil.

e tamam, indiği dönemde hristiyanı da olsa, yahudileri de olsa, ateistide olsa hepsi o kavimde yaşadığı için uyarılıyorlar.

biz bu kitabın din kısmından sorumluyuz. medinede inmiş, bir takım olaylar üzerine inmiş savaş ayetlerine falan sorumlu değilsin. buralardan sadece kendi varoluşsal tecrübene göre anlamlar çıkarırsın
Kullanıcı avatarı
enigmatic

Re: Namaz nasıl kılınmalıdır?

Mesajgönderen ch3lox » 26 Tem 2017 15:11

facebook
twitter
gplus

ciddi ciddi geçmiş dönemlerde tartışılmış bir konu, ancak insan öğrenmek istemedikten sonra ne kadar anlatılsa da çok birşeyin değişeceğini düşünmüyorum
ch3lox

Önceki

Dön Din & Felsefe