Namaz nasıl kılınmalıdır?

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: Namaz nasıl kılınmalıdır?

Mesajgönderen yazyagmuru » 03 Mar 2014 13:37

facebook
twitter
gplus

edip: -neden esselamu aleyke demedi diye soruyor ve bunun şirk olduğunu iddia ediyor.
tahiyyat sözde miraçta cebrail A.S ile peygamberimiz muhammed (S.A.V) arasında geçtiği öne sürülen bir diyaloğa istinaden okunur.dolayısı ile esselamu aleyke denmesi hitabet gereğidir.ben bu yönden değil yukarıda da yazdığım gibi secdelerden sonra Allah'ın güzel isimleriyle zikri emredildiği için tahiyyat okumam.

delilim,kaf suresi 40.ayeti;
وَمِنَ اللَّيْلِ فَسَبِّحْهُ وَأَدْبَارَ السُّجُودِ
Ve minel leyli fe sebbihhu ve edbâres sucûdi.
Gecenin bir bölümünde ve secdelerin ardından da O'nu tesbih et.
وَتَرَى الْمَلَائِكَةَ حَافِّينَ مِنْ حَوْلِ الْعَرْشِ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَقُضِيَ بَيْنَهُم بِالْحَقِّ وَقِيلَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Kullanıcı avatarı
yazyagmuru

Mesajgönderen Sahra » 03 Mar 2014 14:55

facebook
twitter
gplus

yazyagmuru yazdı:edip: -neden esselamu aleyke demedi diye soruyor ve bunun şirk olduğunu iddia ediyor.
tahiyyat sözde miraçta cebrail A.S ile peygamberimiz muhammed (S.A.V) arasında geçtiği öne sürülen bir diyaloğa istinaden okunur.dolayısı ile esselamu aleyke denmesi hitabet gereğidir.ben bu yönden değil yukarıda da yazdığım gibi secdelerden sonra Allah'ın güzel isimleriyle zikri emredildiği için tahiyyat okumam.

Muhammed'e hitap edilmiş oluyor Allah'a kılınan namazda. Bence buna şirk denemez, ortada kasıt yok çünkü. Ama bunu bildikten sonra okumaya devam etmek hata olur.

Bu arada tesbih etmek Allah'ın isimlerini zikretmek midir? Ben "Allah'ı anmak" olarak algılıyorum. Zaten Kur'an'da Allah'ın isimleri diye bir şey de yok, Allah'ın ismi Allah'tır :D Sadece ondan bahsederken kullanılan birtakım sıfatlar var Kur'an'da, yanılıyor muyum?
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen montevo » 03 Mar 2014 18:39

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:
yazyagmuru yazdı:edip: -neden esselamu aleyke demedi diye soruyor ve bunun şirk olduğunu iddia ediyor.

Muhammed'e hitap edilmiş oluyor Allah'a kılınan namazda. Bence buna şirk denemez, ortada kasıt yok çünkü. Ama bunu bildikten sonra okumaya devam etmek hata olur.

Bu arada tesbih etmek Allah'ın isimlerini zikretmek midir? Ben "Allah'ı anmak" olarak algılıyorum. Zaten Kur'an'da Allah'ın isimleri diye bir şey de yok, Allah'ın ismi Allah'tır :D Sadece ondan bahsederken kullanılan birtakım sıfatlar var Kur'an'da, yanılıyor muyum?

aslında kurandan namazda okunacak dua ,yüceliği belirtecek sıfatlar seçilip söylneiblir.en azından ne yaptığımızı anlarız daha sarılarka yaparız.böyle bi çalışmam oalcak ama bi türlü adam gibi oturup yapamadım.şimdilik okuduğum sureleirn türkçe anlamlarını kavradım,ezberlemedim,o biel yetti.
montevo

Mesajgönderen bir adem » 20 Mar 2014 20:44

facebook
twitter
gplus

selamlar arkadaşlar, arayan bir mümin olarak ben de katıldım aranıza
(tanışma-selamlaşma bölümü görmedim o yüzden girdiğim bölüme direk atladım)

bu namaz konusunda epey saptırılmış bilgiler var, geleneksel algıda da modern algıda da saplantılar ve sorunlar var, her konuda olduğu gibi. spekülasyonlar çevirmek yerine hakkı arayan insanlar olmak lazım, konudaki tüm mesajları okumadım ama buradaki yaklaşımı başka yerlere göre doğruya yakın gördüm Allah hepimize hidayet etsin, tekrardan selamlar.
hududunu ahududu bahçesi yaptım, geçişte tatlı yedim, kaçışta çite çarptım.
hz. kierkegaard (k.s) nin yolu üzere inşeallah

BİRRUH BİDDEM NEFDİK YA ADEM

olum engelleyin geçin ne uğraşıyonuz :D
bir adem

Mesajgönderen Wilhelm Fliess » 21 Mar 2014 02:16

facebook
twitter
gplus

merhaba biradam olman dileğiyle hüradam . ve aleyküm esselam .
''HEAR ME ROAR''
Kullanıcı avatarı
Wilhelm Fliess

Mesajgönderen montevo » 21 Mar 2014 14:41

facebook
twitter
gplus

camilerde namaz sıraısnda imamınm kuranı makamla okumasını nasıl değerlendiriyorsunuz?mesela şöyle düşünün ; allahın karşısındasınız ve sen alemelrin rabbisin cümlesini uzatarak söylüyorsun.bunu makamlı söylememiz gerektiğini nereden çıkarıyoruz?bugün dikkatimi çekti ve dalga geçmek gibi geldi bana.
montevo

Mesajgönderen bir adem » 21 Mar 2014 19:13

facebook
twitter
gplus

montevo yazdı:camilerde namaz sıraısnda imamınm kuranı makamla okumasını nasıl değerlendiriyorsunuz?mesela şöyle düşünün ; allahın karşısındasınız ve sen alemelrin rabbisin cümlesini uzatarak söylüyorsun.bunu makamlı söylememiz gerektiğini nereden çıkarıyoruz?bugün dikkatimi çekti ve dalga geçmek gibi geldi bana.

güzel okumaya yönelik rivayetler var, fakat işin aşırı ucu olan şarkıya çevirmeyi de yasaklayanlar var. kuran şarkı türkü olsun diye, bizi medite etsin uyuştursun diye değil manası anlaşılıp yaşansın diye var. kelime manası da kıraat edilen/okunan dır, türkü olup söylenen değil :) bugün ben de camide son ezanı dinlerken uşak taksim mi dinliyorum la ilahe illallah mı dinliyorum belli değildi kulak tırmalayıcı seviyeye vardırdı adam çok tizleştirdi, dini açıdan bir mantığı izahı yok gelenek olarak da beğenmiyorum.

bir adem

Mesajgönderen montevo » 30 Mar 2014 21:05

facebook
twitter
gplus

hadid suresi

14 Onlara seslenirler: "Biz sizinle değil miydik?" Derler ki: "Evet, bizimleydiniz. Ancak siz kendinizi yaktınız, bekleyip durdunuz, şüphe ettiniz, hayal ve kuruntular/hurafeler/anlamını bilmeden okuyuşlar sizi aldattı; nihayet Allah'ın emri geldi. O yaman aldatıcı, sizi Allah ile aldattı."
montevo

Mesajgönderen bir adem » 31 Mar 2014 00:45

facebook
twitter
gplus

uyandıran bir dini kendine uyutucu(afyon)edinmek isteyenler varsa biz onlardan değiliz tabi

bir adem

Mesajgönderen hardman01 » 04 May 2014 13:02

facebook
twitter
gplus

Valla Allaha karşı ciddi olda teferruat önemli değil önemli aslındada hiç kılmamaktan iyidir en azından.
hardman01

ÖncekiSonraki

Dön Din & Felsefe