Hadisler dini bir kaynak olarak görülmeli midir?

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: Hadisler dini bir kaynak olarak görülmeli midir?

Mesajgönderen kubilay7070 » 18 Ağu 2015 08:36

facebook
twitter
gplus

Hadis üzerine bu kadar derin araştırmalar yapılması temelinde hangi gayeyi güdüyor bu çok önemli. Ama rivayet edilen bazı hadisler gösteriyor ki ciddi bir bilgi kirliliği yaşanmış. Özellikle o dönem kabileleri arasında yaşanan güç savaşında HADİSLERE ciddi eklemeler yapılmış.
Hadisler o dönem hem DİNİ kuralları destekleme hem de İKTİDAR olabilme yönüyle bir GÜÇ DAYANAĞI olarak kullanılmış.
O kadar çok kirli bilgi HADİS ADI ALTINDA dine sokulmuştur ki, DİN KOLAYLAŞTIRILMAMIŞ adeta içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Titizlik ile ibadet KİŞİSEL ANLAYIŞLARLA farklı bir boyut kazanmış ve fazlasıyla sapmıştır. Mezhep ayrılıkları dine vurulan en kötü darbedir. Kur'ani hiç bir dayanağı olmadı halde insanlar mezhep ile iktidarı ellerinde tutma yarışı içerisine girmişlerdir. Mezhep kuralları içerisine koydukları bir takım ŞARTLARLA kendileri ve ÖTEKİLER arasında keskin çizgiler elde etmişlerdir. Bir bakıma kendilerinden olanı ibadeti ile tanıyabilecekleri semboller geliştirmişlerdir.
Ve bunu KİTLELER HALİNDE KABULLENDİRMEK için HADİSLERİ DELİL gösterme yoluna gidilmiştir ki İŞTE BU dine açılmış en büyük yaradır.
'' ARAP OLANIN ARAP OLMAYANA ÜSTÜNLÜĞÜ TAKVADADIR'' dan ÜSTÜNLÜK MEZHEPLER ARASINDA bir öldürme sebebi haline getirilebilecek kadar ÇARPITILMIŞTIR neredeyse.
Daha da önemlisi mezhep liderleri sözleri tartışılmaz KESİN HÜKÜM yerindedir gibi bir GERÇEKLİK ORTAYA ÇIKMIŞ...DİN SORGULANAMAZ, ARAŞTIRILAMAZ, bir hal almıştır.
Gelenekesel yaşam kültürü islamın her karesine ilmek ilmek işlenmiştir. Dönem içerisinde ki liderlerin kendi bireysel zevkleri, anlayışları uydurma HADİSLER içerisine sokulmuş ve KANUN HÜKMÜ KAZANMIŞTIR. ZORLAMA olmayan bir din, NAMAZ KILMADIĞI için KATLİ VACİPTİR dayatmasına kadar evrimleşmiştir.
Hergün AYETEL KÜRSİ de defalarca okuduğumuz Menzellezî yeşfeu indehû illâ biiznihi O nun katında İzni olmadan kim kime şefaat edebilir.... bir çırpıda unutulmuş ŞEYH ŞEFAATLERİ, MEZHEP ÜSTÜNLÜĞÜNE DAYANA ŞEFAATLER....KERAMET FIRTINALARI havada uçuşur bir hale gelmiştir.
kubilay7070
 
Mesajlar: 5
Kayıt: 17 Ağu 2015 14:44

Re: Hadisler dini bir kaynak olarak görülmeli midir?

Mesajgönderen muvahhid » 03 Eki 2015 22:57

facebook
twitter
gplus

Allah'ın dinini insanlara anlatmak için kendi sözü haricinde kullarının sözlerine ihtiyaç duyduğunu sanmıyorum.
Kullanıcı avatarı
muvahhid
 
Mesajlar: 1
Kayıt: 03 Eki 2015 22:40

Re: Hadisler dini bir kaynak olarak görülmeli midir?

Mesajgönderen luebraln » 13 Şub 2016 00:30

facebook
twitter
gplus

cuma hutbesi pek ilginçti hadis aklama çabasında yeni bir boyut
konuyu hortlatmış olacağım ama neyse artık
bu da michael ın konuşma
"Ve budalalar, anlamadıklarını anlayamayacaklarını yok ederler..."Goethe
Kullanıcı avatarı
luebraln
 
Mesajlar: 482
Kayıt: 05 Kas 2014 20:17

Önceki

Dön Din & Felsefe
cron