Hadisler dini bir kaynak olarak görülmeli midir?

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: Hadis inkarcılığı

Mesajgönderen kurtlarladans » 27 Eyl 2014 20:00

facebook
twitter
gplus

@usescrt bu ayetler hadislere kulak asmayın manasınamı geliyor elbette kuran yeter bize hadisler kurandaki boşlukları dolduran sözler değilki peygamber olarak iman ettiğimiz kişinin ahlakını en ince detayına kadar bulabileceğimiz ayrı bir kaynak peygamberin ahlakıda kuran ahlakı olduğuna göre hadislerle aktarılanlarında peygamber ahlakını görmezden mi gelelim
kurtlarladans

Mesajgönderen canq » 27 Eyl 2014 20:04

facebook
twitter
gplus

Benim söylediğimle o ayetin ne alakası var lan :D
canq

Mesajgönderen Skywalker » 27 Eyl 2014 20:07

facebook
twitter
gplus

Canq o ayetten sonra sessiz adımlarla uzaklasman lazım kanka :D
Skywalker

Mesajgönderen kurtlarladans » 27 Eyl 2014 20:13

facebook
twitter
gplus

@usescrt bütün hadisleri kabul edelim demiyorum sahih olanları inkar etmek doğru değil diyorum kuran hidayete ermek için tek kaynak onda sorun yok hadisler ve sünnetleri toptan inkar etmek hatta bunları yanlış görmek ehli sünnete uygun değil binlerce alim ittifak etmiş yüzyıllardır müslümanlar bunlara riayet etmiş öyle bir kaç müteşabih ayeti öne sürerek hepsi zandı güvenilmez gerek yok demek akıl karı değil bu binlerce sorun doğurur istersen onları yazayım
kurtlarladans

Mesajgönderen canq » 27 Eyl 2014 20:23

facebook
twitter
gplus

Ben "niye birden inmedi" mi dedim la? Tekrar okuyun aq.
canq

Mesajgönderen kurtlarladans » 27 Eyl 2014 20:26

facebook
twitter
gplus

Skywalker yazdı:
kurtlarladans yazdı:@skywalker bir müslümanın örnek alması gereken insan modeli kim olmalıdır

Bir Müslüman bir insanı örnek alamaz, insanlardan sadece ders çıkartabilir. Bir Müslüman Kuran'ı örnek alır.

Madem diyorsunuz ki Hz. Muhammed'ın iyi hadiselerini baz alalım, o da saçma olur. Zira Kuran da iyiliği emreder. :)

bir müslüman peygamberleri sahabeleri alimleri örnek alamazmı yani bakın muhabbet saçma bir yöne kayıyor sanki ben kuranı bi kenara koyalım hadisleri öne çıkaralım mı diyorum iman din bir bütündür bir kısmını kabul edip bir kısmını reddedemezsiniz peygambere iman ediyorsak sünnetinede sözlerinede iman edeceğiz uydurma hadisler olabilir işte kelam ilmi hadis ilmi buyrun ayıklayın ayıklayanlarada güvenmiyorsanız işte yol toptan inkar etmek kolay biri size peygamberiniz nasıl biriydi diye soracak olsa nasıl cevap vereceksiniz hangi durumda ne yaptı sorduklarında ne diyeceksiniz bunları merak ediyorum
kurtlarladans

Mesajgönderen kurtlarladans » 27 Eyl 2014 20:49

facebook
twitter
gplus

@usescrt bilader peygambere isnat edilen her şeyi körü körüne kabul edelim demiyorum bu uydurma hadisler iftira hükümler vs ayıklanabilir bunu defalarca söyledim zaten peygamber kurana göre hüküm veriyordu kurana göre verilen hükümleri reddetmek kuranı reddetmek manasına gelmezmi ? namaz hac oruç vs ibadetlerin nasıl yapılacağı uygulanarak gösterilmeseydi bu gün neye göre namaz kılacaktık abdest nasıl olacaktı içtihata dair meseleler nasıl halledilecekti evet kurana bakıpta bunları çıkarabilirsin belki ama peygamber zaten kurana göre hüküm koymuş bunları reddedip baştan herkes kafasına göre birşeylermi çıkarsın herkes kurandan hüküm çıkartmaya ehil değil ayrıca hadisleri inkar edersek peygamberi nasıl tanıyacağız hadisleri reddetmek demek şeriati reddetmek olur içtihata dair bir çok meselede hadislere göre hüküm verilmiştir ibadetlerin rükünlerini farzlarını reddetmek olur yine çoğu hadis ve sünnet kaynaklıdır diğer ehli sünnet olan müslümanların bir çok hadis kaynaklı davranışı hareketini inkar etmek demektir istanbulun fethine kadar herşey zandan ibaretti demek olur inkar edebilirsiniz bu sizi bağlar benim amacım neyi neden yaptığınızı sormak yeterince düşünüyormuyuz hadisleri sünneti toptan reddetmek mantıklımı buna dikkat çekmek istiyorum
kurtlarladans

Mesajgönderen kurtlarladans » 27 Eyl 2014 20:51

facebook
twitter
gplus

usescrt yazdı:hangi peygamberimiz?

islamı anlatan peygamberimiz
kurtlarladans

Mesajgönderen YaşarUsta » 27 Eyl 2014 20:58

facebook
twitter
gplus

kurtlarladans yazdı:
usescrt yazdı:hangi peygamberimiz?

islamı anlatan peygamberimiz

Tüm peygamberleri mi diyorsun yani anlamadım?
Bilimin ayrı, felsefenin ayrı, dinin ayrı hakikatleri olamaz; fakat yanlış bilim, yanlış felsefe ve yanlış din anlayışları olabilir.

Dünyaya en önemli borçlarımızdan birisi, İslam ile müslümanların farkını anlatmaktır.

Caner Taslaman
Kullanıcı avatarı
YaşarUsta

Mesajgönderen kurtlarladans » 27 Eyl 2014 21:09

facebook
twitter
gplus

@usescrt ihtiyaç duyarsın duymazsın orası seni bağlar benim senin bu düşüncene bir şey dediğim yok zaten ehli sünnetin hadisleri sünnetleri toptan inkar etmesi doğru değil diyorum sadece kuran elbet bize yeter ama bunun içinde hadisleri inkar etmeye gerek yoktur inkar edersek bu bir çok sorun doğurur sadece bunu diyorum
kurtlarladans

ÖncekiSonraki

Dön Din & Felsefe