Hadisler dini bir kaynak olarak görülmeli midir?

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: Hadisler dini bir kaynak olarak görülmeli midir?

Mesajgönderen Sahra » 29 Oca 2014 18:52

facebook
twitter
gplus

ceci yazdı:değil mi yaa.. hatta peygamberin söylemiş olduğu iddia edilen "Allah birdir, tekdir" sözü ne kadar da saçma bir hadis öyle değil mi. hadislerin hepsini inkar ettiğimize göre peygamberin bu sözünü de inkar etmemiz gerekiyor, niyee "e adı üstünde hadis" hadisleri ne yapıyorduk, sorgusuz sualsiz inkar ediyorduk. inkar edince ne oluyoruz Kuran'ı en iyi anlayan insan oluyoruz, Kuran'ı en iyi anlayan insan olduğumuzda ne olacağız, cennette hurilerle sevişeceğiz..

ironi ne kadar da güzel bir şey değil mi eren.. ironi halkın kendi kendisini yönetmektir.. ironi kazakistan'ın başkentidir.. ironi mario'nun prensesi kurtarmadan önce köprüde karşılaştığı ejderhanın büyük dedesinin yaptırdığı, ama uzun süren Mario akınlarınca harap edilen eski ve görkemli kalenin adıdır.

Ceci, "Allah birdir, tektir" sonucuna varmak için Muhammed'in sözüne ihtiyaç yok. Bu zaten Kur'an'da geçiyor.

Kur'an yasakları, sevapları, özgürlükleri belirten bir kitap. Muhammed'in Kur'an içinde geçmeyen herhangi bir hükmü rivayet edilmişse burada 3 durum vardır:

1) Bu hadis Kur'an'daki hükümlerle paralellik gösteriyordur. Bu durumda bu hadise gerek yoktur, Kur'an'da zaten belirtilmiştir o konudaki hüküm. Sonuç: Bu kategorideki hadisler gereksiz.
2) Bu hadis Kur'an'daki hükümlerle çelişiyordur. Bu durumda hadisin sahih olmadığı kesindir, reddetmek gerekir. Sonuç: Bu kategorideki hadisler reddedilmeli.
3) Bu hadisi karşılaştırabileceğimiz herhangi bir Kur'an hükmü yer almamaktadır. ( Örneğin, "Şalgam suyu içmek günahtır." diye bir hadis olsun :P ) Yani hadisin sahih olup olmadığı bilinemez, çünkü Kur'an'la teyit edilme şansı yoktur. Peki bu durumda ne yapılması gerekir?

Bu 3. durum da kendi içinde dallara ayrılır.

a) Bu hadis bir şeyi sevap olarak tanımlamıştır. Oysa Kur'an Yusuf 40'ta der ki hüküm ancak Allah’a aittir. Sevap veya günah konusunda yetkili mercii Allah'tır. Muhammed onun elçisidir, Allah'ın ona bildirdiği, Kur'an'da belirtilmemiş bir hükmü bildiriyordur belki (Ki bence böyle bir şey de olamaz. Sizce insanlar arasında 1 gün içerisinde yayılan bir dedikodu bile herkese farklı şekillerde ulaşıyorken; Allah herhangi bir hükmün gelecek nesillere aktarılması için sözlü aktarım yolunu seçer mi?) ama belki de rivayet edilmiş olan hadis yalandır. Yalan bir hadisten yola çıkarak Allah'ın o şeyi sevap kıldığını iddia etmek, "Hüküm ancak Allah'a aittir" ayetine terstir. Sonuç: Bu kategorideki hadisler Allah'ın kullarına kılavuzunda bildirmediği birtakım hükümler(!) içerdiği için; ve insanlara hüküm bildirmek için sözlü iletim gibi sakat bir yolu seçmeyeceği, sadece Kur'an üzerinden hüküm bildireceği için reddedilmeli.

b) Bu hadis bir şeyi günah olarak tanımlamıştır. Bu durumda da a maddesinde anlattığım şeyler geçerli. Bunlarla beraber, eğer sahihliği belirlenemeyen bu hadis eğer yalan bir hadisse, Kur'an'da günah olduğu belirtilmeyen bir şeyi günah olarak kabul etmiş olursunuz. Yani tanrı'nın helal kıldığını haram kılmış olursun. Bunu yapmaksa şu ayete göre hatalı bir davranıştır: Ey Peygamber! Karılarını hoşnut edeceksin diye, Tanrı’nın sana helal kıldığını neden haram yaparsın? (Tahrim Sûresi 1. ayet) Sonuç: Bu kategorideki hadisler, helal kılınanı haram kılma riskinden dolayı, ayrıca bir önceki maddedeki gibi sebeplerden dolayı reddedilmeli.

c) Bu hadiste "Şöyle yaparsanız iyi olur, böyle yapmasanız keşke." şeklinde, Muhammed'in önerisi olan, sevap ya da günah olmayan şeylerden bahsedilmiştir. Bu durumda da dikkate almak çok da önemli değildir, çünkü herhangi bir zorunluluk içeren bir durum yoktur ortada. E hem ortada bir zorunluluk yok, hem de gerçekten Muhammed'in önerisi olduğu bilinmiyor. Bu durumda dikkate almanın pek anlamı yok. Sonuç: Bu kategorideki hadislere uymak konusunda zorunluluk hissetmek külfetten başka bir şey değil.

Genel Sonuç: Tüm durumları incelediğimizde hadislere tek bir durumda bile ihtiyaç duyulduğu görülmüyor. Yani hadislere kaynak olarak ihtiyaç yoktur, ve hatta birçok durumda hadisler zararlıdır.
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen r.eren16 » 29 Oca 2014 20:31

facebook
twitter
gplus

ceci yazdı:
r.eren16 yazdı:abi hadisler lazım ya

tuvalete hangi ayakla gircez kuranda var mı??

değil mi yaa.. hatta peygamberin söylemiş olduğu iddia edilen "Allah birdir, tekdir" sözü ne kadar da saçma bir hadis öyle değil mi. hadislerin hepsini inkar ettiğimize göre peygamberin bu sözünü de inkar etmemiz gerekiyor, niyee "e adı üstünde hadis" hadisleri ne yapıyorduk, sorgusuz sualsiz inkar ediyorduk. inkar edince ne oluyoruz Kuran'ı en iyi anlayan insan oluyoruz, Kuran'ı en iyi anlayan insan olduğumuzda ne olacağız, cennette hurilerle sevişeceğiz..

ironi ne kadar da güzel bir şey değil mi eren.. ironi halkın kendi kendisini yönetmektir.. ironi kazakistan'ın başkentidir.. ironi mario'nun prensesi kurtarmadan önce köprüde karşılaştığı ejderhanın büyük dedesinin yaptırdığı, ama uzun süren Mario akınlarınca harap edilen eski ve görkemli kalenin adıdır.

kafayı mı çektin aga
Kullanıcı avatarı
r.eren16

Mesajgönderen yazyagmuru » 29 Oca 2014 21:32

facebook
twitter
gplus

sanki peygamber 'Allah birdir,tektir' demese biz bunu Kur'an'dan okuyup akledemeyeceğiz.
zaten doğru olabileceği varsayılan hadisler de birebir Kur'an ayetlerinden yapılan alıntılar ya da ondan çıkarılabilen hükümler olmalıdır, aksi taktirde peygamberin sözü olamaz.

peygamberin sözünü duymak isteyen,onun da okuduğu ve insanlara bildirdiği Kur'an'ı okuyabilirler,kütübis site adlı hadis kitabını değil.
okudunuz mu bilmem ama o hadis kitaplarında her mezhep kafasına göre dini yorumluyor ve Allah'ın parçalamayın dediği din,bizzat bu hadis yazarlarına dayanılarak parçalanıyor.
وَتَرَى الْمَلَائِكَةَ حَافِّينَ مِنْ حَوْلِ الْعَرْشِ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَقُضِيَ بَيْنَهُم بِالْحَقِّ وَقِيلَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Kullanıcı avatarı
yazyagmuru

Mesajgönderen r.eren16 » 29 Oca 2014 21:49

facebook
twitter
gplus

yazyagmuru yazdı:sanki peygamber 'Allah birdir,tektir' demese biz bunu Kur'an'dan okuyup akledemeyeceğiz.
zaten doğru olabileceği varsayılan hadisler de birebir Kur'an ayetlerinden yapılan alıntılar ya da ondan çıkarılabilen hükümler olmalıdır, aksi taktirde peygamberin sözü olamaz.

peygamberin sözünü duymak isteyen,onun da okuduğu ve insanlara bildirdiği Kur'an'ı okuyabilirler,kütübis site adlı hadis kitabını değil.
okudunuz mu bilmem ama o hadis kitaplarında her mezhep kafasına göre dini yorumluyor ve Allah'ın parçalamayın dediği din,bizzat bu hadis yazarlarına dayanılarak parçalanıyor.

kuranda zina'nın cezası : 100 celde

hadise bakarsak : taşlayarak öldürmek
Kullanıcı avatarı
r.eren16

Mesajgönderen Nate RIVER » 29 Oca 2014 23:09

facebook
twitter
gplus

''Hadis Kuran ile çelişmiyorsa da alınamaz,'' çok saçma bir mantık.

Her Kuran ile çelişmeyen söz hadis midir? Al o zaman, ''kuran var ya süper bi kitap olum vuhuuu.'' hadis olabilir mi bu.

Hem ''Hadisler arasında çelişki vardır'' deyip hem de ''mantığa uyan veya Kuran'a uyan hadisler alınır'' demek kadar çürük bir mantık görmedim. Kuran'a uyan her söz hadis olmayabilir. Yav İslam'da ''hadis'' diye bir kavram YOK. Sadece şurada işe yarar, o da mesela namazın 3 mü yoksa 5 vakit mi olduğudur. Muhammed derse ki ''ben burada 5 vakit anladım'' biz de o zaman peygambere uyarız. Günümüzdeki hadislerin içinde çelişki olduğu için hiç birini almamak tek mantıklı çözümdür. Yani Kuran ile baş başasın, peygamber felan yok. Kendi aranızda muhasebe yapıp kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacaksınız.

Kuran'da zaten hadis diye bir şey yok, ne Muhammed'in sözlerinin korunacağı garanti edilmiş ne de ''Muhammed'in sözü'' diye bir kavram var, safi zaman kaybı. Hakka suresinde bile açık açık Muhammed'e tehdit var. Daha ne diyim ben size hala bunları tartışıyoruz. İlk hadis kitabı 200 yıl sonra ortaya çıkmış, 3-5 tane arap ateist bir araya gelip dalga geçmişler işte büyük resmi göremezsen sürekli aynı kafada dolaşırsın abi çok açık bir şey bu. Kuran'ın en temel mesajlarından birisi de Allah'ın yeteceği konusudur. 1- Allah'ın varlığı ve birliği 2- Allah yeter. 3- Allah'ın kanunları 4- .... diye gidebilir.
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Mesajgönderen Nate RIVER » 29 Oca 2014 23:32

facebook
twitter
gplus

Ben nerdeyim sen nerdesin abi. Hadis ilmini araştır da, Kuran'da ''hadis'' diye bir şey yok. :D Olmayan şeyi araştır yine de sen bilirsin, vakit kaybından öteye geçmez ve Allah'ın sözünden başka söz aradığın için bunları öbür tarafta sorarlar sana. Sadece vakit kaybı değil zararlı bir şey. Ayrıca sahabeler kim oluyor da her yaptıkları doğru çıkacak. Muhammed'in yanındaki arkadaş tayfası. Peygamber değil Allah değil.
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Mesajgönderen Yowzah Anakata » 30 Oca 2014 00:20

facebook
twitter
gplus

Bende diyorum ki mantığıma uymayan, saçma gelen hadislere inanmam. Ben aklımla iman ediyorum. Aklımla karar veriyorum.

Değiştirilmediğine inandırabilecek misiniz?
Kullanıcı avatarı
Yowzah Anakata

Mesajgönderen Aschille » 30 Oca 2014 00:24

facebook
twitter
gplus

cowboyfromhell yazdı:Evet Kuranda peygamberin ağzından çıkan sözleri dikkate alın demez.Ama ona uyun der.O ne yaptıysa onu yapın der.En garip yeride şudur bence,Kuranda Allaha itaat edin demez.Her zaman Allah ve resulune itaat edin derki sana bu ayetleride çıkarabilirim.Burada bence bir düşünmek gerekiyor.Neden her seferinde Allah ve resulu diye ayırmış ? Bu ayetler hadis ve sünnetin önemini hayli hayli gösterir bence.Hadis dediğimizde hem peygamberin sözleri,hem olaylara bakışı,hem dini nasıl yaşadığıdır.Bunlar İslamı yaşamak için çok önemli şeyler.Kuranda böyle diyor zaten.

Bu mantığı bir türlü anlayamıyorum.Allah, ayetleri kime dogrudan bildirir, Peygambere.Peygamber de aldığı mesajı doğrudan insanlara iletir, tebliğ eder.O dönemde insanların uyacağı bir peygamber vardı, zaten Peygamber de doğrudan Kuran'ı iletiyordu.Bu sebeple Allah, kendi isminin yanında sürekli peygamberin ismini de zikreder, ki insanlar peygambere uyup Allah'ın sözlerine tanıklık etsinler.
Olay bu kadar basit abi: Elçiye uymak=Kuran'a uymak.
Kullanıcı avatarı
Aschille

Mesajgönderen Sahra » 30 Oca 2014 00:24

facebook
twitter
gplus

Yowzah Anakata yazdı:Bende diyorum ki mantığıma uymayan, saçma gelen hadislere inanmam. Ben aklımla iman ediyorum. Aklımla karar veriyorum.

Değiştirilmediğine inandırabilecek misiniz?

Mesajımda yazdığım maddeler hakkında ne düşünüyorsun? Sence o yazdığım sonuçlara rağmen hadisleri kaale almaya gerek var mıdır ve onlara rağmen kaale almak doğru mudur?
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen Yowzah Anakata » 30 Oca 2014 00:26

facebook
twitter
gplus

r.eren16 yazdı:
Yowzah Anakata yazdı:Mantığıma uyan hadisleri dikkate alırım. Açık ve net.

mesela

“Peygamber ayakta su içilmesini yasakladı.”
Ebu Davud 4/No:3717

“Peygamber’i sizin benim gibi ayakta su içerken gördüm.”
Ebu Davud 4/No:3718

Höö?
Ya benden şimdi bu hadise inanmamı nasıl beklersiniz?
Kullanıcı avatarı
Yowzah Anakata

ÖncekiSonraki

Dön Din & Felsefe