Hadisler dini bir kaynak olarak görülmeli midir?

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: Hadisler dini bir kaynak olarak görülmeli midir?

Mesajgönderen vicdansiz reseptor » 30 Oca 2014 00:31

facebook
twitter
gplus

cowboyfromhell yazdı:Evet Kuranda peygamberin ağzından çıkan sözleri dikkate alın demez.Ama ona uyun der.O ne yaptıysa onu yapın der.En garip yeride şudur bence,Kuranda Allaha itaat edin demez.Her zaman Allah ve resulune itaat edin derki sana bu ayetleride çıkarabilirim.Burada bence bir düşünmek gerekiyor.Neden her seferinde Allah ve resulu diye ayırmış ? Bu ayetler hadis ve sünnetin önemini hayli hayli gösterir bence.Hadis dediğimizde hem peygamberin sözleri,hem olaylara bakışı,hem dini nasıl yaşadığıdır.Bunlar İslamı yaşamak için çok önemli şeyler.Kuranda böyle diyor zaten.

Peygamberin dini nasıl yaşadığı apaçık ortadaymış da biz bunu reddediyormuşuz gibi yansıtılmasın lütfen. Dini güzelleştirmek adına dahi uydurulan hadisler olabilecekken akıl ve mantık, hadis elemesinde pek yeterli değil.

Bir de en çok savunma şu şekilde oluyor: Ortada büyük bir ilim var. İnsanlar yıllarını veriyor bu hadis araştırmalarına. Sen nasıl bir anda hepsini reddedersin?

İyi de ben bu dini otoritelerin hadisleri evirip çevirip mantıklı bir hale getirmesinden başka bir işlevini görmedim. Yoktan mucizeler var ediyorlar bildiğin. "Allah baldırını göstermiştir derken xx demek istenmiştir." şeklinde ifadelerle en fazla hayalgücünün enginliğini gösteriyorlar.

İşin özü, "Peygamberimiz demiş olabilir." düşüncesiyle doğruluğu onaylanan hadisler zararsız gibi gözükse de dini, anlaşılması gerekenin çok uzaklarına sürüklüyor.

Bu hadis ilminin "Hadislere şu nedenle güvenebiliriz." diyebileceği bir cevabı var mıdır? Yoksa bu adamlar yıllarını neden bu ilme veriyor?

Aslında 1 hadis bile yeterli "Şu nedenle güvenebiliriz." şeklinde göstermeleri için. Yani mekanizmanın nasıl çalıştığını anlamaya çalışıyorum.
Kullanıcı avatarı
vicdansiz reseptor

Mesajgönderen orkid » 30 Oca 2014 00:35

facebook
twitter
gplus

Hadisler muhtemelen bu yüzden gerekliydi

http://serbestiyet.com/bir-asr-i-saadet ... asandi-mi/
Kullanıcı avatarı
orkid

Mesajgönderen Sahra » 30 Oca 2014 00:41

facebook
twitter
gplus

cowboyfromhell yazdı:
Aschille yazdı:
cowboyfromhell yazdı:Evet Kuranda peygamberin ağzından çıkan sözleri dikkate alın demez.Ama ona uyun der.O ne yaptıysa onu yapın der.En garip yeride şudur bence,Kuranda Allaha itaat edin demez.Her zaman Allah ve resulune itaat edin derki sana bu ayetleride çıkarabilirim.Burada bence bir düşünmek gerekiyor.Neden her seferinde Allah ve resulu diye ayırmış ? Bu ayetler hadis ve sünnetin önemini hayli hayli gösterir bence.Hadis dediğimizde hem peygamberin sözleri,hem olaylara bakışı,hem dini nasıl yaşadığıdır.Bunlar İslamı yaşamak için çok önemli şeyler.Kuranda böyle diyor zaten.

Bu mantığı bir türlü anlayamıyorum.Allah, ayetleri kime dogrudan bildirir, Peygambere.Peygamber de aldığı mesajı doğrudan insanlara iletir, tebliğ eder.O dönemde insanların uyacağı bir peygamber vardı, zaten Peygamber de doğrudan Kuran'ı iletiyordu.Bu sebeple Allah, kendi isminin yanında sürekli peygamberin ismini de zikreder, ki insanlar peygambere uyup Allah'ın sözlerine tanıklık etsinler.
Olay bu kadar basit abi: Elçiye uymak=Kuran'a uymak.

Hacı bak oraya ne yazdım.Burada bence bir düşünmek gerekiyor.Neden her seferinde Allah ve resulu diye ayırmış ?Bunu düşünmemişsin hiç.Allah sence sadece ama sadece Kurana uyun peygamberin bunun dışında dediklerini yapmayın demeyi bilmiyormuydu ? Yada sadece Allaha itaat edin yazmayı bilmiyormuyduda orada Allaha ve peygambere diye ayırdı.Bunu düşünün lütfen.

Allah'ın "resule uyun" lafını o zamanın insanları için "Resulün karakterini örnek alın, hükümlerimi uygulayışını örnek alın" anlamında söylemiş olabileceğini düşündün mü hiç? Çünkü biliyorsun, sadece onla aynı dönemde yaşayan insanlara hitap eden çok sayıda ayet var Kur'an'da. (Örneğin, "Muhammed'e sesinizi yükseltmeyin" mealindeki ayet.)

Hem bunu düşün. Hem de ilk mesajımda sıraladığım maddeleri düşün. Herhangi bir maddemde mantıksızlık görüyor musun?
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Hadisler dini bir kaynak olarak görülmeli midir?

Mesajgönderen Yowzah Anakata » 30 Oca 2014 00:42

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:
Yowzah Anakata yazdı:Bende diyorum ki mantığıma uymayan, saçma gelen hadislere inanmam. Ben aklımla iman ediyorum. Aklımla karar veriyorum.

Değiştirilmediğine inandırabilecek misiniz?

Mesajımda yazdığım maddeler hakkında ne düşünüyorsun? Sence o yazdığım sonuçlara rağmen hadisleri kaale almaya gerek var mıdır ve onlara rağmen kaale almak doğru mudur?

Fıstığım sana daha önce de hadisler hakkında ne düşündüğümü söylemiştim. Hadisleri kaale şöyle alırım ben;

||| "Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir." Tirmizî, İlm, 14.

||| "Zarar vermek ve zarara zararla karşılık vermek yoktur." İbn Mâce, Ahkâm, 17; Muvatta’, Akdıye, 31.

||| "Her insan hata eder.
Hata işleyenlerin en hayırlısı tövbe edenlerdir." Tirmizî Kıyâme, 49; İbn Mâce, Zühd, 30.

Bu gibi hadisleri kaale almak bana hiç bişey kaybettirmez. Aksine kazandırır. Ayrıca belirtmem gerekir ki;

||| "Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir." Tirmizî, Birr, 15; Ebû Dâvûd, Edeb, 66.

Gibi hüküm veren hadisleride kaale almam. Kaynak almam.
Kullanıcı avatarı
Yowzah Anakata

Re: Ynt: Hadisler dini bir kaynak olarak görülmeli midir?

Mesajgönderen Aschille » 30 Oca 2014 00:44

facebook
twitter
gplus

cowboyfromhell yazdı:
Aschille yazdı:

Bu mantığı bir türlü anlayamıyorum.Allah, ayetleri kime dogrudan bildirir, Peygambere.Peygamber de aldığı mesajı doğrudan insanlara iletir, tebliğ eder.O dönemde insanların uyacağı bir peygamber vardı, zaten Peygamber de doğrudan Kuran'ı iletiyordu.Bu sebeple Allah, kendi isminin yanında sürekli peygamberin ismini de zikreder, ki insanlar peygambere uyup Allah'ın sözlerine tanıklık etsinler.
Olay bu kadar basit abi: Elçiye uymak=Kuran'a uymak.

Hacı bak oraya ne yazdım.Burada bence bir düşünmek gerekiyor.Neden her seferinde Allah ve resulu diye ayırmış ?Bunu düşünmemişsin hiç.Allah sence sadece ama sadece Kurana uyun peygamberin bunun dışında dediklerini yapmayın demeyi bilmiyormuydu ? Yada sadece Allaha itaat edin yazmayı bilmiyormuyduda orada Allaha ve peygambere diye ayırdı.Bunu düşünün lütfen.

Peygamber Kuran dışında hüküm vermemiştir. Kur'an dışındaki sözlerine bir örnek verebilir misin? Hangi konularda mesela
Kullanıcı avatarı
Aschille

Mesajgönderen vicdansiz reseptor » 30 Oca 2014 00:49

facebook
twitter
gplus

cowboyfromhell yazdı:
vicdansiz reseptor yazdı:

Peygamberin dini nasıl yaşadığı apaçık ortadaymış da biz bunu reddediyormuşuz gibi yansıtılmasın lütfen. Dini güzelleştirmek adına dahi uydurulan hadisler olabilecekken akıl ve mantık, hadis elemesinde pek yeterli değil.

Bir de en çok savunma şu şekilde oluyor: Ortada büyük bir ilim var. İnsanlar yıllarını veriyor bu hadis araştırmalarına. Sen nasıl bir anda hepsini reddedersin?

İyi de ben bu dini otoritelerin hadisleri evirip çevirip mantıklı bir hale getirmesinden başka bir işlevini görmedim. Yoktan mucizeler var ediyorlar bildiğin. "Allah baldırını göstermiştir derken xx demek istenmiştir." şeklinde ifadelerle en fazla hayalgücünün enginliğini gösteriyorlar.

İşin özü, "Peygamberimiz demiş olabilir." düşüncesiyle doğruluğu onaylanan hadisler zararsız gibi gözükse de dini, anlaşılması gerekenin çok uzaklarına sürüklüyor.

Bu hadis ilminin "Hadislere şu nedenle güvenebiliriz." diyebileceği bir cevabı var mıdır? Yoksa bu adamlar yıllarını neden bu ilme veriyor?

Aslında 1 hadis bile yeterli "Şu nedenle güvenebiliriz." şeklinde göstermeleri için. Yani mekanizmanın nasıl çalıştığını anlamaya çalışıyorum.

Allahın baldırını gösterdiği hadisin hadis ilmine göre doğru bir hadis olduğunu nereden biliyorsunuz ? Hadis ilmi altında Buhari,Müslim yazan bazı hadisleride reddeder.Bu kadar basit bakmayın olaya.Onlar bilmiyormu Buharinin kitabınada yalan hadis konulabileceğini.

Tabi canım ben burada sahih olarak gösterilen hadisi çürütmüyorum. Orada değindiğim konu, sürekli "Orada şu şu denmek istenmiştir" şeklindeki çabadır. Eleştirdiğim konu budur.

Eyvallah biliyorlar, araştırıyorlar, gerçek hadisle yalan hadisi ayırt edebiliyorlar. Ama nasıl ediyorlar? Bunu öğreneyim bari. Bu ilmin dayandığı temel yazılı kaynakların peygamberden bilmem kaç yüzyıl sonra yazıldığını biliyorum. Evet kafamı kurcalayan büyük nedenlerden biri bu. Yani "Bu işler bu kadar kolay değil." dışında somut bir kanıt, açıklama var mıdır?
Kullanıcı avatarı
vicdansiz reseptor

Re: Ynt: Hadisler dini bir kaynak olarak görülmeli midir?

Mesajgönderen Aschille » 30 Oca 2014 00:49

facebook
twitter
gplus

Yowzah Anakata yazdı:
Sahra yazdı:
Yowzah Anakata yazdı:Bende diyorum ki mantığıma uymayan, saçma gelen hadislere inanmam. Ben aklımla iman ediyorum. Aklımla karar veriyorum.

Mesajımda yazdığım maddeler hakkında ne düşünüyorsun? Sence o yazdığım sonuçlara rağmen hadisleri kaale almaya gerek var mıdır ve onlara rağmen kaale almak doğru mudur?

Fıstığım sana daha önce de hadisler hakkında ne düşündüğümü söylemiştim. Hadisleri kaale şöyle alırım ben;

||| "Zarar vermek ve zarara zararla karşılık vermek yoktur." İbn Mâce, Ahkâm, 17; Muvatta’, Akdıye, 31.

Hata işleyenlerin en hayırlısı tövbe edenlerdir." Tirmizî Kıyâme, 49; İbn Mâce, Zühd, 30.

Bu gibi hadisleri kaale almak bana hiç bişey kaybettirmez. Aksine kazandırır. Ayrıca belirtmem gerekir ki;

||| "Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir." Tirmizî, Birr, 15; Ebû Dâvûd, Edeb, 66.

Bunları dini bir Kaide değil de, toplumsal bir mesaj olarak alsak daha güzel olmaz mı?
Kullanıcı avatarı
Aschille

Mesajgönderen Yowzah Anakata » 30 Oca 2014 00:50

facebook
twitter
gplus

cowboyfromhell yazdı:

Şimdi birinci mesele Yowzah hacı kusura bakma ama bu din senin mantığına göre belirlenmedi.Hadisi hadis usulü çercevesinde,Kuran çerçevesinde ele alırız.Uymazsa tamam deriz.Uyarsa ama sen buna benim kafama uymadı diyemezsin.He kafama uymuyor dediğin şey Kurana uymamasıysa o ayrı bir konu.İkinci mesele bak senin burada yanlışa düştüğün şey kafana uyan hadisleri kabul etmen.Senin kafana uyan hadisler doğru olacak diye birşey yok.Kurana uyan hadisler doğru olacak diyede birşey yok.Bunun için hadis ilmi var diyorum .Siz bunu çok küçümsüyorsunuz ama ben yukarıda sahabelerin hadise verdiği önemi anlatırken bunu demek istedim.Sahih hadisler,doğru hadisler çok büyük titizlikle birbirinden ayrılmıştır.Bunu hafife almamak gerekir.

Afilli Kovboycuğum,
Ben dine, Allah'a, Peygamber'e aklım ve mantığımla inandım. Şükür aklım mantığım yerinde. Doğruyu yanlışı ben bilebiliyorum.
Asla keyfimle, işime gelmeyen hadisi reddetmedim. Allah'ın bana verdiği zeka ve akıl ile doğruyu ben bulurum.
Elimi vicdanıma koyar "kendim için", "Allah'a olan inancımla" tamamen objektif bakarak kendi kararımı veririm. Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Yowzah Anakata

Mesajgönderen Sahra » 30 Oca 2014 00:56

facebook
twitter
gplus

Yowzah Anakata yazdı:
Sahra yazdı:Mesajımda yazdığım maddeler hakkında ne düşünüyorsun? Sence o yazdığım sonuçlara rağmen hadisleri kaale almaya gerek var mıdır ve onlara rağmen kaale almak doğru mudur?

Kaale aldığın tarzdaki hadislere gerek yok çünkü o tarz şeyler zaten Kur'an'da öğütlenen şeyler (hayır yapın, tövbe edin vs.). Hadislerin kimisini dikkate alırım dediğin anda hem gereksiz bir olaya girmiş oluyorsun hem de gereksiz bir sebep yüzünden araya yalan hadislerin karışmasına da açık kapı bırakmış oluyorsun. (Hele ki Kur'a'a hakim değilsen hadisteki sözü Allah kelamı ile karıştırman çok doğal)

Ayrıca kaale aldığın hadisler arasındaki "Zarar vermek ve zarara zararla karşılık vermek yoktur" hadisi sana çok hoş, çok naif, güzelliğe teşvik eden bir hadis gibi görünse de, Kur'an'daki "Hüre hür, dişiye dişi, köleye köle kısas edilir." ayetiyle çelişiyor. Bak, daha dakika bir gol bir :)
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen Yowzah Anakata » 30 Oca 2014 00:58

facebook
twitter
gplus

Aschille yazdı:
Yowzah Anakata yazdı:
Sahra yazdı:[quote="Yowzah Anakata"]Bende diyorum ki mantığıma uymayan, saçma gelen hadislere inanmam. Ben aklımla iman ediyorum. Aklımla karar veriyorum.

Bunları dini bir Kaide değil de, toplumsal bir mesaj olarak alsak daha güzel olmaz mı?[/quote]

Tabii ki. Din güzel ahlaktır.
Gavuru, ateisti, deisti herkes Kuran ve Hadislerden örnek alıp hayatını yaşayabilir. Din evrenseldir.

Cahil toplumu kandırmanın, uygunsuzlukların büyük sebebi olabiliyor hurafe hadisler. Yobaz din tüccarlarının ekmeğine yağ sürüyor yalan mı?
Kullanıcı avatarı
Yowzah Anakata

ÖncekiSonraki

Dön Din & Felsefe