tasavvuf: ne yolu

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: tasavvuf: ne yolu

Mesajgönderen yazyagmuru » 20 Mar 2014 18:39

facebook
twitter
gplus

Tasavvufun en büyük sırrı nedir?
fikri olan var mı acaba?
وَتَرَى الْمَلَائِكَةَ حَافِّينَ مِنْ حَوْلِ الْعَرْشِ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَقُضِيَ بَيْنَهُم بِالْحَقِّ وَقِيلَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Kullanıcı avatarı
yazyagmuru

Mesajgönderen vekilsizmeclisolmaz » 21 Mar 2014 00:27

facebook
twitter
gplus

cowboyfromhell yazdı:Tasavvuf ne Kuranda vardır ne sünnette vardır nede Ashabı Kiramda vardır.Bunların hiçbirininde önüne geçemez.Ama bir insan ben Kurandakileri sünnettekileri eksiksiz yapıyorum ve Allahla aramdaki bağı dahada arttırmak istiyorum derse tasavvufa gitmesinde bir sakınca yoktur.Tabi bu bahsettiğim tasavvuf Kurandan ayrı düşmeden,sapıtmadan,araya şeyh şuyh sokmadan sadece tek başına Allahı anmaktır.Bundada hiçbir sakınca yok.Kimse kimseye sen niye Allahı anıyorsun diyemez.İstediği zaman istediği kadar yapar adam bunu.Ama dediğim gibi tasavvuf ne Kuranın ne sünnetin nede Ashabı Kiramın önüne geçemez.Aksini iddia etmek İslama ters düşmek olur.

kardes zaten yeni bi tanri veya yeni bi prygamber falan degil yani akli basinda adam bunun islami yorumlamanin ve yogun yasamanin bi yolu oldgnu anlar.kurana baglidir aksini iddia etmez cunku kaynagi rehberi kurandir.kaynak dedigim orda yazio demiyorum ergenler atlamasin hemen.
Allah a yaklasmak icin vesileler arayiniz diyor kuran bizim vesilemizde tasavvuf.baska bi saglam vesile vatsa soyleyin bilelim.ama zekat vermek iyilik yapmak falan bunlar temel sebebler.tasavvufi ogreti ile bunun biraz daha icine giriyorux ama dinde ileri gitmeyin ayetini goz onune alarak tabi.ne kimseye sirk var ne baska bsey.aksine surekli Allah i aniyoruz,zikr vird ile ona yaklasiyoeuruz.bi adam gunde 1000 2000 zikr cekmis.bumu kabul etmediginiz sey?cekinde kalbinize inen huzuru gorun.kalbinizin pasinin gittigini gorun.sohbetlermi kotu?Allah yolunun edeplerini anlatan sohbetler?
Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim îman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma, nasıl böyle bir îmânı boğar,
“Medeniyyet!” dediğin tek dişi kalmış canavar?
vekilsizmeclisolmaz

Mesajgönderen reco » 31 Mar 2014 06:19

facebook
twitter
gplus

Muhyiddin - i Arabi'ye göre Hazreti İbrahim oğlunu kurban etme konusundaki rüyasını yanlış yorumlamış ve Allah onu bu yanlıştan alıkoymuştur:

http://muhyiddinarabi.com/2012/01/23/is ... -hakkinda/
Kullanıcı avatarı
reco

Mesajgönderen Nate RIVER » 01 Nis 2014 19:21

facebook
twitter
gplus

reco yazdı:Muhyiddin - i Arabi'ye göre Hazreti İbrahim oğlunu kurban etme konusundaki rüyasını yanlış yorumlamış ve Allah onu bu yanlıştan alıkoymuştur:

http://muhyiddinarabi.com/2012/01/23/is ... -hakkinda/

Kuran'da böyle bir ayrıntı yok diye biliyorum. Zannedersem olay şu (yanlış olabilir); İbrahim oğlunu çok seviyordu ve onun için oğlu bir put haline gelmeye başlamıştı (mesela insanların parayı felan çok sevmesi gibi). Bunun için de oğlunu kurban vermek istedi bence.

Gerçi Kuran'da ''İbrahim oğlunu put edindi'' gibi bir ayet yok ama adam oğlunu çok seviyormuş ve Allah'a kurban vermek istemiş... ha belki de en sevdiği şeyi kurban etmek istemiş de olabilir. Bu daha mantıklı geldi şimdi. :)
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Mesajgönderen yazyagmuru » 01 Nis 2014 19:43

facebook
twitter
gplus

ibrahim suresi 39:
"Hamd, Allah'a aittir ki, O, bana ihtiyarlığa rağmen İsmail'i ve İshak'ı armağan etti. Şüphesiz Rabbim, gerçekten duayı işitendir."

sözkonusu olan geç yaşında baba olmasına rağmen,gördüğü rüya üzerine Allah için evladını kurban etmeyi istemesidir.
elbette sıradan bir insan rüya üzerine evladına kıyamaz,o iş bir hikmet üzeredir ve Sübhan Allah o hikmeti resulüne lütfetmiştir.

üstte tasavvufun en büyük sırrı nedir? diye sormuştum.cevabı muhyiddin arabi'nin en el hak lafıdır.
elbette Rahman bundan münezzehtir.
وَتَرَى الْمَلَائِكَةَ حَافِّينَ مِنْ حَوْلِ الْعَرْشِ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَقُضِيَ بَيْنَهُم بِالْحَقِّ وَقِيلَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Kullanıcı avatarı
yazyagmuru

Mesajgönderen reco » 01 Nis 2014 23:44

facebook
twitter
gplus

Nate RIVER yazdı:Kuran'da böyle bir ayrıntı yok diye biliyorum

Saffat 102, 103, 104, 105, 106, 107.
Kullanıcı avatarı
reco

Mesajgönderen nuwanda » 02 Nis 2014 04:37

facebook
twitter
gplus

Kardeşim gelip şurda tasavvufla masonluğu bağdaştıran adamlarla gram tartışmaya giremezsin. Ön yargısız sorgulayacakları bilsem, şurda okuduğum, çevremden bildiğim kadarıyla tasavvuf konuşurum reddedenlerle ama direk gömmeye gelmiş topluluğa bir şey veremezsin. Ama kısaca ve genel bir özet geçmeye çalışayım önyargısız olanlar için. Tasavvuf Kur'anda yoktur evet, ama tasavvufun temeli Kur'andır. Tasavvuf Kur'anın bir zorunluluğu değildir ki Kur'anda olsun. Tasavvufta 4 kapı 40 makam vardır, hepsinin adını teker teker veremeyeceğim, dileyen araştırabilir. Kur'anın gerektirdikleri ilk kapıyı kapsar, ilk kapının gerektirdiklerini yerine getirmeden sonraki kapı ve makamlara geçemezsin. Yani bir nevi Kur'anın gerektirdiği gibi yaşamadan tasavvuf olmaz. Tasavvufta görüş şudur: ilk kapının insanı (yani hemen hemen hepimiz) Allah'la bir nevi çıkar için ibadet etmiş olur, (Cennete girmek için, cehennemden kaçmak için gibi) Ama sonraki seviyelerin insanında salt Allah aşkı vardır, onlar sadece Allah'a daha yakın olma amacındadır, cennet cehennem düşüncesini aşmış olurlar. Tasavvufta sırların olduğu doğrudur, ama bu düşündüğünüz (ve masonlukla yakıştırdığınız) gibi çıkarına uyana verilmez. Belki tam karşılayan bir örnek olmayacak ama basitçe şöyle söyleyeyim: küçük bir çocuğa anne ve babasının gerçek anne-babası olmadığını söylerseniz yıkılır ve bu belki de tüm hayatını olumsuz etkiler. Ama bunu 25+ bir insana söylerseniz hayatında çocuğunki kadar iz bırakmaz, yani bir nevi "o bilgiyi sindirebilecek bir seviyededir."
Ve son olarak, tasavvuf bir zorunluluk değildir, normal insanların yolu da değildir, tasavvuf yolu ateşten gömlek diye adlandırılır, gelmek isteyene "gelme, gelme" denir, çıkmak isteyene "dönme, dönme" denir. Bir çok fedakarlık ister.
Lütfen yorum yaparken aşağılayacak şekilde yapmayalım, bir şeyler okumadan ya da tamamen bilgi sahibi olmadan kendinden emin fikirler sunmayalım. Çoğunlukla Bektaşi Tasavvufundan bahsettim (ağırlıklı bilgim o yönde olduğu için), ama genel mantık hepsinde aynı. Umarım merak edenler için genel bir bilgi olmuştur, ve gömenler için de bir soru işareti yakabilmiştir.
Ne kadar yürürsen yürü; arkanda bıraktığın yol kadar güçlü, ve henüz yürümediğin yol kadar zayıfsın. - Vian
Kullanıcı avatarı
nuwanda

Mesajgönderen reco » 02 Nis 2014 05:23

facebook
twitter
gplus

nuwanda yazdı:Kur'anın gerektirdikleri ilk kapıyı kapsar, ilk kapının gerektirdiklerini yerine getirmeden sonraki kapı ve makamlara geçemezsin.

Allah'ın vahiyleri sonucu oluşmuş kitap ancak ''ilk kapı'' mı olabiliyor? Kulluğun beginner - advanced - ultimate kategorilerine ayrıldığını bilmiyordum.
Kullanıcı avatarı
reco

Mesajgönderen montevo » 02 Nis 2014 12:07

facebook
twitter
gplus

reco yazdı:
nuwanda yazdı:Kur'anın gerektirdikleri ilk kapıyı kapsar, ilk kapının gerektirdiklerini yerine getirmeden sonraki kapı ve makamlara geçemezsin.

Allah'ın vahiyleri sonucu oluşmuş kitap ancak ''ilk kapı'' mı olabiliyor? Kulluğun beginner - advanced - ultimate kategorilerine ayrıldığını bilmiyordum.

hiç güleceğim yoktu

beginner - advanced - ultimate
montevo

Mesajgönderen nuwanda » 02 Nis 2014 22:32

facebook
twitter
gplus

reco yazdı:

Senin yaptığın mizaha sokayım, git sen anasınıfından tekrar başla yiğido. Amaç bok atmak olunca ordan burdan sallamak, kelime cımbızlamak, yazıyı beynin hariç her yerinle yorumlamak kolay tabi. Taşak geçerek cool falan olmaya çalışıyosun, yapma. Katılmıyosan efendi gibi şu şu yüzden bana mantıksız geliyor de ben de cevap vermeye çalışayım, tatmin etmiyosa yine tasavvufa karşı çık, ama üslubun bu olmasın. Senin gibi amacı bok atmak olana, düşünüp yargılamak yerine sadece gömmek için bir şeyler yapana bu cevabı bile yazmamalıyım belki ama bu yazıyı yazmamın tek amacı daha büyük yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemektir. Kur'an bir rehberdir, seni bir şeylere zorlamaz, sana bir şeyleri zorla dikte etmez. Ama tasavvuf kuralcıdır. Kur'an zaten tüm insanlık için, ibadet için yeterdir. Sonraki kapıların olması Kur'anı vasıfsız kılmaz, ya da tasavvufu Kur'andan üstün yapmaz. Yine bir örnek vereyim: Bir erkek çok güzel bir kadını görünce onunla zina yapma isteğine kapılabilir, insan arzuları olan bir varlıktır sonuçta. Kur'anda bunu düşünmek günah değildir, fiile dökmek günahtır.
Ama tasavvuf nefsi kırmayı hedefler. Düşünceyi de ortadan kaldırmayı hedefler yani. Düşünceyi ortadan kaldırmanın Kur'anla ters düştüğü bir yer yok değil mi yiğido? Kur'andan üstün olma gibi bi amacı da yok? Bir daha tüm parçayı okumadan düşünmeden yorumlama rica ediyorum, bilgin olmayan bir şeyi de kendinden emin yorumlama. Tasavvuf yolundaki insanlar Allah yoluna kendini adamış insanlardır, en azından buna saygı duyarak ve bunu göz önünde bulundurarak düşün olur mu kardeşim? Selametle
Ne kadar yürürsen yürü; arkanda bıraktığın yol kadar güçlü, ve henüz yürümediğin yol kadar zayıfsın. - Vian
Kullanıcı avatarı
nuwanda

ÖncekiSonraki

Dön Din & Felsefe