tasavvuf: ne yolu

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: tasavvuf: ne yolu

Mesajgönderen bayekurt » 16 Nis 2015 21:54

facebook
twitter
gplus

Yazdığım, konular hakkında hiç bi yorumum yok daha,
Sadece herkes , netleşsin istiyorum...........
bayekurt

Mesajgönderen strider » 17 Nis 2015 11:33

facebook
twitter
gplus

Arkadaşlar kusura bakmayın dün hiç bakamadım buraya.
Ama son zamanlarda okumaktan en çok keyif aldığım tartışma bu oldu açıkçası.
Keşke bir araya gelip de tartışabilsek, ne kadar güzel olurdu. Heyecanlandım vallahi...
Bayekurt gönderdiğin yazılarda henüz yorum yapmamışsın ama ben de sfu gibi şirk cümleleri gördüm bazı yazılarda.
İslam ansiklopedisi alıntıların çok güzel olmuş, teşekkür ederim.
İslam ansiklopedisi elinden geldiğince tüm görüşlere yer vermeye çalışmış ve tabi ki normal olarak yorum yok.
Bu arada mecruh' a şunu söylemek istiyorum. Bir defa da bizim gözümüzle bakmaya çalış yazılanlara, belki senin de fikrin değişir.
Aşağıda yazacaklarım sadece beni bağlar ve şahsi kanaatimdir.

Kendimden örnek vererek başlayacağım.

Ben günahkar bir kulum, Allah' ın kuran-ı Kerim' de belirttiği gibi dört dörtlük müslüman olmayı henüz başaramadım, inşallah bir gün başarabilirim.
Tasavvuf/sufizm ve ruhçuluk ile ilgili kendimce çok fazla araştırma yaptım. Tıkandığım noktalar hep aşağıdaki gibi oldu.

1- Allah benliğimizden vazgeçmemizi istese idi kitabında öyle yazardı, öyleyse bizi neden benlik sahibi olma fikri/hissi ile yarattı?

2- Her şey nasıl bir olabilir? Haşa ben yaratıcı olamam, daha kendime sözüm geçmez iken...

3- Günahkar insanları gördüğümde, adalet terazimi sarsıyorlar. Ve ceza istiyorum. Her şeyin bir olması ve kötülük yapanların görevli olması fikri bana saçma geliyor ve adalet anlayışıma ters geliyor. Rabbimiz bağışlayıcıdır, ama aynı zamanda intikam sahibidir. Bu bana güven, huzur ve adalet hissi veriyor. Öyle olunca da sevgi pıtırcığı olamıyorum, malesef. Bana zarar vereni affedebilirsem affetmeye çalışıyorum, ama topluma, dine, insanlara zarar verenler??

4- Diyorlar ki siz avam, kuran-ı kerim i anlamaktan acizsiniz, ancak ehli anlar. Ya ben o kadar salak değilim, rabbim akıl da vermiş fikir de. E kitapta apaçık yazdık, düşünen, akleden anlar diyor. Bu durumda ya haşa kitapta hatalı yazıyor, ya da bu veliler felanlar filanlar biz öğrenelim istemiyor, istemiyor ki o azıcık menfaatleri devam ededursun. E hani bunlar ulvi arkadaşlardı?

Daha uzatabilirim ama burada keseyim. Hoca Ahmet Yesevi hakkında pek bir malumatım yok, eserlerini okuma fırsatı bulamadım.
Ama Rumi, Şems, İbn-i Arabi, İmam Rabbani ve Hallac-ı Mansur bana ters geliyor. İmam Gazali yi hiç sevmedim, nefret ettim, hatta okuduğum için üzüldüm. Yunus Emre bence hepsinden ılımlı ama o da aynı yolun yolcusu malesef. Sevmedim, sevemedim, aynı fikirde değilim.
Çok açık söyleyeyim, hani o nefret ettiğiniz ruhçuların İlahi nizam ve kainat kitabı var ya. Açın okuyun lütfen, çok fazla detay olmakla birlikte özünde aynı şey arkadaşlar. Ee, o zaman bu adam da (Bedri Ruhselman) hazret, pir, şeyh mi? 13. yy da yaşamadığı için mi tü kaka?

İlk arayışa başladığımda bu noktaya geleceğim hiç aklıma gelmezdi ama ben kuran' dan başka kaynak tanımıyorum. O benim rehberimdir.
Anlayamadığım noktalardan hataya düşmekten Allah' a sığınırım. Günahlarımdan Allah' a sığınırım. Hiç bir derviş, veli, pir, ulu, benim rehberim değil.
İleride fikrim değişir mi, bilemem. Ama şu ana kadar yazılanlar fikrimi değiştirmedi. Aradım, okuduklarım bana tek rehberin Kuran-ı Kerim olduğunu gösterdi. Orada cevabını bulamadığım konularda da akıl ve adalet terazisi yeterlidir benim için.

Tasavvufu savunan arkadaşlarımdan ricam, söz konusu kitaplara bir de bizim gözümüzle bakmaya çalışın. İnanın ben sizin gözünüzle bakmaya çalıştım, hatta bir dönem aklım da kaydı. Ama o ilüzyondan uyandığımı düşünüyorum. Tek dünya dinini kuramayacaklar, akıl, düşünmek, onların dediği gibi düşmanımız değil. Aksine Allah bize akledelim, doğruyu yanlıştan ayırt edebilelim diye vermiş zaten beynimizi. Ben aklımı kullanma taraftarıyım. Selamlar...
Kullanıcı avatarı
strider

Mesajgönderen Mecruh » 17 Nis 2015 11:56

facebook
twitter
gplus

İslam tasavvufunun piri Hz. Ali'dir. Bizzat peygamber tarafından yetiştirilmiş ve peygamberimizin güzel sözlerine mazhar olmuştur. O ilmin kapısıdır. "Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum" sözüyle ilmin önemini vurgulamıştır.

Tasavvuf ruhçuluk değildir. İlim ve hakikat yoludur. Mevlana'ya sorarlar "Dünya için çalışılmalı mı?" diye, der ki; "Tabii ki, bilakis müslüman dünya için daha çok çalışmalı ama kalbinde dünya sevgisi olmamalı."

Tasavvufu kısaca böyle anlayın. Boşuna kendi özünüzden olana düşman olmayın.
حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.
Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen cancan » 17 Nis 2015 22:30

facebook
twitter
gplus

Romali celalettinin soyledikleri mi ozumuz? Sorumlu tutulacagimiz tek kitap Kuran.
cancan

Mesajgönderen cancan » 17 Nis 2015 22:41

facebook
twitter
gplus

Kurani merkeze alinmadigi muddetce dusunsel bazda savrulmalar cokca olur kendimden biliyorum, bende srtiderla benzer bir surec yasadim.Cok sukur Kuranin ipine sarildimda bir yol tuttum.
cancan

Mesajgönderen bayekurt » 17 Nis 2015 23:04

facebook
twitter
gplus

Tabiki kur'anı merkeze alacağız.Ama , problem Dünyanın ve Yaşam formatının bizi getirdiği nokta.
Öyle hızlı bir dönme, varki o merkez eksende, bir kısım müslimler ,dışa savrulurken (Rasyonalist,realist,pragmatist,liberal) müslüman.
Diğer kesim,gardını alıp içeri yapışıyor (gelenekçi,muhafazakar,tasavvufçu vsvs.)
Kur'an bu hayat formatına uymuyor,Bu, formatta ,hayatın içinde kendine yer bulamıyor,form olarak demiyorum,içerik olarak.
İnanın, yaşam tarzı ve üretim-tüketim ilişkileri açısından, tasavvufçu ile mealci,fetullahçı ile kendini farklı ifade eden
arasında hiçbir fark yok.Bu sadece Din dairesinin çevrelediği alan için sözkonusu deil.Ateist ,faşist, bilmem sosyalist! amcalar için de
böyle........
bayekurt

Mesajgönderen cancan » 17 Nis 2015 23:24

facebook
twitter
gplus

dogruyu ve yanlisi harmanlayip sentez olusturma insanoglunun cokus nedenidir.Kuranla buhari, tirmiziyi harmanla sunni, ali seriatiyla harmanla alevi, tasavvufla harmanla tarikatler.yada hepsini harmanlayip sentezler olusturma dogru bir felsefe degildir bu bakimdan sosyalist arkadaslarda son gruba dahildir.Insanligin yasini arastirirken Ataturkun mu kitasini arastirmasi beni farkli noktalara ulastirdi, munun cokus nedeni harmanlama felsefesi zaten mudan kalan mayalar ve antik misir hem sosyalist hemde bugun hinduizm, budizm, tasavvuf felsefelrini icinde barindiriyor.Misirda ve mayalarda madeni para kalintisi bulunamamis.
cancan

Mesajgönderen cancan » 17 Nis 2015 23:26

facebook
twitter
gplus

Kuran insan hayatina tam uyum sagliyor.Diger felsefelerle dunyanin geldigi hal ortada.Kurani merkeze alip duzeltmeye calisacagiz kendimizi ve hayati.
cancan

Mesajgönderen sfu » 17 Nis 2015 23:55

facebook
twitter
gplus

bayekurt yazdı:Tabiki kur'anı merkeze alacağız.Ama , problem Dünyanın ve Yaşam formatının bizi getirdiği nokta.
Öyle hızlı bir dönme, varki o merkez eksende, bir kısım müslimler ,dışa savrulurken (Rasyonalist,realist,pragmatist,liberal) müslüman.
Diğer kesim,gardını alıp içeri yapışıyor (gelenekçi,muhafazakar,tasavvufçu vsvs.)
Kur'an bu hayat formatına uymuyor,Bu, formatta ,hayatın içinde kendine yer bulamıyor,form olarak demiyorum,içerik olarak.
İnanın, yaşam tarzı ve üretim-tüketim ilişkileri açısından, tasavvufçu ile mealci,fetullahçı ile kendini farklı ifade eden
arasında hiçbir fark yok.Bu sadece Din dairesinin çevrelediği alan için sözkonusu deil.Ateist ,faşist, bilmem sosyalist! amcalar için de
böyle........

Kur'an bu hayat formatına uymuyor derken? Kur'an insanların yaşam tarzına karışmıyor, şekilcilik yaptırmıyor, ülkelerin gelenekleri, yaşam tarzları tamamen farklı olduğu için kılık kıyafete, saça sakala karışmıyor. İnsandan sadece şirk koşmamasını ve ibadet etmesini istiyor. Ama kur'an dışı ayrıntılarla insanları yoran ve dini zorlaştıran yobazlar ne yapıyor? Suratta eğreti duran çember sakalı, kadına burka,peçe, çarşafı, erkekle kadını yan yana getirmeyen anlayışıyla modern yaşamı dinden soyutlayarak insanların aklındaki müslüman imajını arap kültürüyle bir gibi göstererek insanları dinden uzaklaştırıyor. Sonrası mahalle baskısı, açık giyindi diye tecavüzü savunan asalak beyinler, bir adım ilerisi de tekbirler eşliğinde kafa kesmeler. Ya da allah'ı bulacam ayağına kendini hayattan soyutlayan insanlar. Bu yaşam tarzı batıya çok uzak bu adamlara müslümanlığı böyle gösterirsen müslüman=kara çarşaflı, çember sakallı, kafa kesen vebali hepimizin boynuna.
sfu

Mesajgönderen bayekurt » 18 Nis 2015 14:48

facebook
twitter
gplus

sfu yazdı:
bayekurt yazdı:Tabiki kur'anı merkeze alacağız.Ama , problem Dünyanın ve Yaşam formatının bizi getirdiği nokta.
böyle........

Kur'an bu hayat formatına uymuyor derken? Kur'an insanların yaşam tarzına karışmıyor, şekilcilik yaptırmıyor, ülkelerin gelenekleri, yaşam tarzları tamamen farklı olduğu için kılık kıyafete, saça sakala karışmıyor. İnsandan sadece şirk koşmamasını ve ibadet etmesini istiyor. Ama kur'an dışı ayrıntılarla insanları yoran ve dini zorlaştıran yobazlar ne yapıyor? Suratta eğreti duran çember sakalı, kadına burka,peçe, çarşafı, erkekle kadını yan yana getirmeyen anlayışıyla modern yaşamı dinden soyutlayarak insanların aklındaki müslüman imajını arap kültürüyle bir gibi göstererek insanları dinden uzaklaştırıyor. Sonrası mahalle baskısı, açık giyindi diye tecavüzü savunan asalak beyinler, bir adım ilerisi de tekbirler eşliğinde kafa kesmeler. Ya da allah'ı bulacam ayağına kendini hayattan soyutlayan insanlar. Bu yaşam tarzı batıya çok uzak bu adamlara müslümanlığı böyle gösterirsen müslüman=kara çarşaflı, çember sakallı, kafa kesen vebali hepimizin boynuna.
:shock: :shock: :shock:
bayekurt

ÖncekiSonraki

Dön Din & Felsefe