tasavvuf: ne yolu

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: tasavvuf: ne yolu

Mesajgönderen bayekurt » 14 Nis 2015 23:02

facebook
twitter
gplus

usescrt yazdı:bayekurt, mealci ne demek?
mealciler ne yapar?
cevabına göre bir cevap vereceğim

Sen , mealci misin?
Ne , cevap vereceksin?
cevaba, cevap verilmez, soruya cavap verilir.
Mealci isen kendini biliosun,
Değilsen , google müracat et.
bayekurt

Mesajgönderen Mecruh » 14 Nis 2015 23:48

facebook
twitter
gplus

Lafız, mana, maksat. Kuran bu üç temel üzerinde incelenir. Ama mealci dediğimiz hayata rasyonalist bir bakış açısıyla bakan biri sadece lafza bakar.

Tasavvuf, metafizik gibi şeyleri dinin düşmanı görenin zaten mana ve maksat ile işi olmaz.
حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.
Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen Tyrael » 15 Nis 2015 00:18

facebook
twitter
gplus

Salak salak konuşmayın lütfen , sonra niye ağzını bozuyorsun diyorsunuz.

Kimse metafizik din düşmanı demiyor.

Kuran'a aykırı yaklaşımlar , kadim zamanlardan kalma öğretilerin islam sosuyla halka sunulması ve şarlatanların bunların üzerinden halkı uyuşturması bizim düşmanımız.

Ben bunları diyorum adam gelmiş 50 farklı yerden saçmalamış , sonra sen şu sevicisin , siz buna karşısınız diyor.

Tartışma da kendi fikrinin zedelenmemesi için ne kıvranmadır bu!

"Bu , budur!" diyor adam , ondan sonrada her şeyi o mantığın üzerine inşa ediyor , ama anlamıyor ki "Bu , budur!" dediği şey sadece kendi için geçerli ama sanki 5 yaşındaki çocuklar gibi her dediğinin doğru olduğunu sanıyor.

Ama bravo yine başardınız konuyu dağıtmayı , burada tez - antitez gidemiyoruz bir türlü.

"Bunun sebebi nedir?" diyorum adam "senin gibiler mızrağa kuran ayeti taktı" diyor.

"Şunun sebebi nedir?" diyorum , "ben şunu şunu okudum" diyor.

Birde gelmiş ben insanlara soru sordurucam , onları geliştiricem yazıyor.
Kendisi çok gelişmiş insanlar...

Egodan mıdır , salaklıktan mı anlamadım.
http://kucukcatlaklar.tumblr.com/ http://www.youtube.com/watch?v=orivEatc2fw
Beni ak yüzle diriltirsin a Tanrım, bilirim;
Defterim dolsa da suçlarla, siyahtan korkmam.
Kullanıcı avatarı
Tyrael

Mesajgönderen bir adem » 15 Nis 2015 00:46

facebook
twitter
gplus

Körpe kalbim zorba düştü, torba doldu bin yalanla kin üşüştü,
Din bozuldu, hin doluydu tin hududu bin bıçakla harp yaşandı
hududunu ahududu bahçesi yaptım, geçişte tatlı yedim, kaçışta çite çarptım.
hz. kierkegaard (k.s) nin yolu üzere inşeallah

BİRRUH BİDDEM NEFDİK YA ADEM

olum engelleyin geçin ne uğraşıyonuz :D
bir adem

Mesajgönderen bayekurt » 15 Nis 2015 01:28

facebook
twitter
gplus

usescrt yazdı:Bayekurt, sana göre arapca ana dili olmayan kurani yeterince anlayamaz degil mi ? Mealciden kastettiklerin arapca anadili olmayip oraya buraya meal ayet yazip ahkam kesenler degil mi ? Sayın şeyh sevici senin kuran alimi gördüğün kişi de sonradan arapca öğrenip anlamlandiranlar degil mi ? Ha anadili arapca olansa sonradan türkçe öğrendiği icin o da derdini anlatamaz bu mealci mantığına gore.celiskili konusup kendinizi rezil etmeyin ya.elbette anadili arapca olmadigi için yanlis ceviriler olacaktir,bunlari da araştırarak ogrenebilirsin..kuranin ana konularinda zaten bi sıkıntı yok,neyin pesindesiniz anlamiyorum ki bi de artist artist cevaplar veriyorsun,cevabına cevap vermeyeceğim ilk mesajindaki sacmaliga cevap veerecegim anlaminda söyledim

1- Anlayabilir, ama gayret göstermeli, Peygamberin sahih sünnetini de incelemeli,
2-Aslında onlar bi ekol, sadece o yazdığın deil.
3-Ben şeyh sevici deilim.Allah için sevmek güzel bişey,bu aklın dayatmasıyla olmuyor, kalbi bişey,
4-Belki narsist desen biraz hakverebilirdim,Ama o herkeste farklı derecelerde var sanıyorum.
bayekurt

Mesajgönderen Mecruh » 15 Nis 2015 07:02

facebook
twitter
gplus

Bazı arkadaşlar neye karşı olduğunu bilmiyor herhalde.

Şeriat-fıkıh müslümanın bedeni terbiyesi için, tasavvuf ise ruhi. Dolayısıyla biri fizik diğeri metafizik.

Böyle olduğu halde herif metafiziğe karşı çıkmadığını ama tasavvufa karşı çıktığını söylüyor (!?)

Bunlar hep medyum medyanın sonucu. Sizin bilinç altınlarıza yerleştirdiler eski Yeşil Çam filmleriyle "her sakallı yaşlı dini kullanan sahtekar " 28 şubat süresince yapılan haberlerle "her sakallı yaşlı sapık" sizin algınız bu.

Öyle olmasa "şeyh sevici" gibi bir cümle kurmazdınız. Allah'ı seven Allah'ın onu sevdiğine inandığın Allah dostlarına yakın olmak mı şeyh sevicilik?

Şu yaptığınız ruhsuz müslüman yaratmaktır. Harici-vehabi işi yani. Mevlana'ya hümanist diyen de müşrik diyen de aynı kafa.

Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen Mecruh » 15 Nis 2015 08:25

facebook
twitter
gplus

Sıddık ne demek bilmiyorsan aç Kuran'a bak.

Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen Tyrael » 15 Nis 2015 10:30

facebook
twitter
gplus

Hah işte yukarıda yazdığımın canlı kanıtı.

"Tasavvuf=Metafizik" dedin bunu böyle kabul ettin sanki hepimiz öyle kabul etmişiz gibi bizi itham ediyorsun.

Metafizik=madde ötesi demek değil mi? Tasavvuf değil.

Tasavvufta metafiziksel ögeler olabilir ama bu onun tamamen metafizik olduğu anlamına gelmez.

Bir şeyin içinde bazı iyi noktalar olabilir ancak "-"ler "+"lardan çoksa , mantık kullanın diyeceğim da ona da karşısınız!

Adam erinmemiş sayfalarca yazmış gelip o eleştirilere cevap yazacağınıza saçmalayıp duruyorsunuz.

Ya lütfen ya 50 kere yazdım bunları , tuttu adam gene 28 Şubat'ta diyor. Biliyorum adamlar inat etti inanmamak için ama forumu okuyan biri diğer taraf cevap veremedi demesin diye yazıyorum başka gram sebebi yok.

Konuyu dağıtmamak için hemen tasavvufla ilgili araştırmalarımdan bir kaç örnek vereceğim.

Eski Şamanlar belirli psikedelik hale girmek için mantar vb. uyuşturucular kullanırlardı. Bunlardan biriside Amazonlarda yetişen Ayahuasca bitkisinin kaynatılmasıyla elde edilen siyah bir içecektir. Bu içecekte DMT(Dimetiltriptamin) vardır. Bildiğin uyuşturucu gibi değildir DMT. Çünkü vücutta Pineal Gland denilen yerde de salgılanır.

Hatta bu bölge halk arasında "Üçüncü Göz" yada Descartes'ın deyimiyle "Ruhun oturduğu yer."dir. Vücutta uyku sırasında salgılanır ve inanılmaz rüyaların görülmesine sebep olur. Vücutta azami salgılandığı anlar doğum ve ölüm anlarıdır.

Ancak DMT'yi diğer uyuşturuculardan ayıran bir özellik vardır. Oda kullananların tabiriyle "İnsanda , evrenle ve her şeyle birlik hissi yaşatması."
Bunu diyenler yılların junkie'leri. Dileyen "Ruh molekülü" adlı belgeselde , DMT'yi araştırmaya izinli psikiyatr Rick Strassman'nın çalışmalarını izleyebilir.

Bazı araştırmacılara göre insanların Pineal Gland'deki DMT salınımını kontrol etmesi mümkündür. Ancak bunun için belirli bir trans halinde , karanlık bir ortamda ritüeller yapılmalıdır. Bu sayede DMT salınımı yüksek doza çıkartılıp "birlenme" hissi yaşanabilir.

Sizlere bu konu hakkında makale veremem maalesef çünkü Rick Strassman bu konuya ilk el atanlardan. Ancak belirli dönemlerde belirli ayinlerin hep aynı olması , Hindistadaki rahiplerinde tıpkı Türkiye'de ve daha yüzlerce yerdeki diğerleri gibi karanlık yerlere kapanması ve nefes alış-verişi yaparak bir trans haline girmesi , yorumların(sikko'da gördünüz) hep aynı kapıya çıkması-Her şey bir-.

Florür , pineal gland'in düşmanıdır. İçtiğimiz suda , kullandığımız diş macununda aşırı miktarda florür vardır ve pineal gland'in taşlaşmasına sebebiyet verir. Ben belirli bir dönem bu konu üzerine eğildiğim için özellikle florürsüz su ve diş macunu satın alıp belirli nefes alış-verişleri yaparak trans halini denemiştim. Hiç bir ruhani sebep yok sadece olacak mı diye.

Ve hayatımı değiştiren 2 rüya gördüm. Çok canlı , çok gerçek. Adeta bir Tanrı gibi kontrol ettiğim rüyalar. Belki kendimi şartlandırdığım içindir ama belki de bir şekilde DMT'ye ucundanda olsa ulaştığım içindir.

Bunları yazıyorum çünkü eğer dediklerim , araştırmalar sonucu doğru çıkarsa şunu anlarız. Bu insanlar kadim bir insanlık bilgisi olarak beynin belli noktalarını kullanmayı öğrenip bu tarz trans halleri yaşayabilirler. Ve bu haller onlara "Bir" olma deneyimi yaşatmış olabilir. Ama bu gerçek değildir.

Yani bu insanlardan halkı kandırmak istemeyen ve iyi niyetli bir AZINLIK çıksa dahi bunlar onların kutsal veya kerametli oluşundan değil farklı trans halinde olabilecekleri içindir. Merak ediyorsanız youtube'da bu tarz tasavvuf kafasındaki grupların videolarına bakın. HEPSİ bakın HEPSİ bir şekilde pineal gland'i uyarmaya çalışıyor.

Hatta bir çoğu bunu söylüyor ve bunu nasıl yapacağınıza dair videolar çekiyorlar. Yöntemler arasında sık sık nefes alıp trans hali yaşamakta var.
Eğer dediğim gibi FERİD AYDIN yazarsanız youtube'a görürsünüz. Ferid Bey eski bir Nakşibendi Şeyhidir.
Ve gerçekleri fark edip ayrılmıştır tarikattan.

Gördüğünüz gibi belirli haller yaşamak için belirli ritüeller var. Normalde bir adama şiş soksan kanarken neden bunlarda olmuyor? Cevabı bu işte.

Burada da belli sebeplerden kendini yakan bur budist rahip göreceğiz.

Etkileyici değil mi? Bir tek kası bile hareket etmiyor , tüm vücudu yanarken. Çünkü acıyı kontrol eden beyindir. Eğer beyne olan hakimiyetiniz yeteri kadar artarsa belirli şeyleri kontrol edebilirsiniz. Aslında bu hepimizde var ama ufak çaplarda.

Mesela kolunuzda ufak bir kesik olur ama canınız yanmaz ancak elinizi yıkarken yarayı gördüğünüz an bir sızı başlar. Beyin çok ilginç ve mükemmel bir varlık ve hakkında bildiklerimiz bile çok az.

İnsanoğlu yüzbinlerce yıldır bu evrende ben kendi adıma belirli kadim bilgilere inanıyorum. Pozitivizm adı altında tüm eski bilgileri silip atmam ancak burada olay başka. Burada mevzu din.

Eğer birisi tasavvuf çok güzeldir derse tamam benim bir işim yok onunla , ama tutarda bunu dinin gereklerinden biri gibi yansıtırsa onu olduğundan daha önemli noktaya çekmeye çalışıp , sorgulanamaz düzeyine getirirse ve hakkında ne bilimsel ne tarihsel bir araştırma yapmadan sırf arapça kavramlar ezberlediği için papağanlığı bilgelik zannederse orada ona karşı çıkarım.

Bu yüzden bu tarz olaylara benim gibi ilgili olan arkadaşlara söylüyorum. Araştırın bunları , korkmayın uygulayın , isterseniz kendiniz deneyin trans halini. Ancak belirli noktaları unutmayın.

Müslümansanız eğer Allah'ın çizdiği sınırları aşmayın. Her şey bir sebep üzerine var bu hormonlarında illaki bir sebepleri var. Allah'ın kesin bir dille haram etmediği bir şeyi yapmakta sakınca yok ancak olay sınırı aşmamakta.
http://kucukcatlaklar.tumblr.com/ http://www.youtube.com/watch?v=orivEatc2fw
Beni ak yüzle diriltirsin a Tanrım, bilirim;
Defterim dolsa da suçlarla, siyahtan korkmam.
Kullanıcı avatarı
Tyrael

Mesajgönderen strider » 15 Nis 2015 12:32

facebook
twitter
gplus

Sevgili Bayekurt ve sevgili Mecruh. Delille gelin lütfen...
Mesnevi : Gözden geçiren Abdülbaki Gölpınarlı
Eylül 2007, 1. baskı, Sayfa 5
Şüphe yok ki mesnevi gönüllere şifadır, hüzünleri giderir, Kuran'ı apaçık bir hale koyar, rızıkların bolluğuna sebeb olur, huyları güzelleştirir.
Şanları yüce, özleri hayırlı katiplerin elleriyle yazılmıştır, temiz kişilerden başkasının dokunmasına müsaade etmezler. Mesnevi alemlerin rabbinden inmedir. Batıl ne önünden gelebilir, ne ardından, Tanrı onu korur, gözetir. Tanrı en iyi koruyandır, merhametlilerin en merhametlisidir. Mesnevi nin başka lakapları da var, o lakapları veren de tanrıdır.

Bu paragraftan sonra da kendi şeyhine tam iki paragraf boyunca ariflerin ulusu velilerin şahı felan yazıyor, ululuğun bütün sıfatlarını kendi üzerine toplamış felan diyor. Hatta dileklerin kıblesidir dileği olanlar oraya giderler diyor ki bugünkü çaput bağlama safsatasının aynısı bu...

Sayfa 6

Bu bir duadır, reddedilmez. (Haşa, duası reddedilmeyecek kadar ulu bir zat olmuş, onunla bir olmuş çünkü, tanrı kendi duasını nasıl reddeder değil mi arkadaşlar?)

Altını çizdim, buyrun cevap verin. Daha niceleri var, bu daha ilk sayfa. Bunu bu yüzyılda diyebilecek, bunları yazabilecek babayiğit var mıdır?
Kaldı ki yazsa şirk bu düpedüz demez misiniz? Nedir bu zatın ululuğu, Allah' tan bir söz, bir senet, bir ahit mi almış?
Allah günahlarını affetsin, ama ardından gidenleri de uyarmazsak Allah öbür tarafta madem gördünüz neden uyarmadınız demez mi arkadaşlar?
Kullanıcı avatarı
strider

Mesajgönderen muhibbi » 15 Nis 2015 13:22

facebook
twitter
gplus

Kardeşimle çıkmistik sorgulama yoluna, yalnızca gerçeği ogrenmekti amaç. Şimdi yollarimiz ayrıldı o tasavvuf ehlinden oldu. Benim ne olduğum belli dahi değil ona göre. Bana aciyan gozlerle bakiyor. Bireysel haz/mutluluk Müslüman olabilmek için yeterli değil gibi...
''Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde Kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım."
muhibbi

ÖncekiSonraki

Dön Din & Felsefe