Kuran ayetleri ilahi bir yaratıcı tarafından mı gönderildi?

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: Kuran ayetleri ilahi bir yaratıcı tarafından mı gönderil

Mesajgönderen Gordon Freeman » 08 Eki 2014 22:10

facebook
twitter
gplus

tornacı veysel yazdı:İnanmaya odaklandıysan git Kabala metinlerine veya Hindu metinlerine inan, onlarda da mucizeler var. Ha gerçi onlar da İslam'ın bozulmuş şekliydi değil mi, pardon unutmuşum.

Kabala metinlerindeki sıradışılıkları kabul etmene rağmen hala kasıyorsun :) Sana göre bunlar Muhammed'in kaynağı, bana göre Allah'ın önceden de elçiler gönderdiğinin kanıtı. Farklı fikirleri de görmek lazım.
Kullanıcı avatarı
Gordon Freeman

Mesajgönderen ninja » 08 Eki 2014 22:16

facebook
twitter
gplus

Gordon kısacası sen Kuran'a değil Türkçe meallerine iman ettin. Kendi bileceğin iş de, 20. yüzyıl Türkçe meallerini argüman olarak kullanmasan?
Kullanıcı avatarı
ninja

Mesajgönderen tornacı veysel » 08 Eki 2014 22:18

facebook
twitter
gplus

Gordon Freeman yazdı:Kabala metinlerindeki sıradışılıkları kabul etmene rağmen hala kasıyorsun :) Sana göre bunlar Muhammed'in kaynağı, bana göre Allah'ın önceden de elçiler gönderdiğinin kanıtı. Farklı fikirleri de görmek lazım.

Eskiden tektanrıcı elçi gönderildiğine dair kanıt yok, bin defa söyledim bunu. Sümerliler yüzlerce Tanrı'ya inanıyordu, Türkler Göktanrı'ya. Şimdi hepsi yanacak mı? Dünyayı kendi kısıtlı ideolojinizle ,kanıt olmadığı halde, yorumlamak hiç hoş değil. Fideistim diyorsan o ayrı, ama öyle olmadığın görülüyor.
tornacı veysel

Mesajgönderen canq » 08 Eki 2014 22:20

facebook
twitter
gplus

Yazdıklarım genele idi, keşke belirtseydim.

Kaynak verdiğim yazıyı altında belirttim ama görmediniz sanırım, colin ronan - bilim tarihi kitabında alıntıdır, her hangi bir arkadaşın yorumu değil. Kitabı o kısmı okunursa nasıl bilindiği anlaşılır. Kitabın kaynaklarını gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Hatırı sayılır uzunlukta bir yazıdan/makaleden alel acele yaptığınız çıkarımlar beni ilgilendirmez, sizin yorumunuz. Kimseyi ikna etmeye çalışmıyorum, benim amacım delil gösterip 'yönlendirmek' idi.

Son olarak tekrar belirtmek istiyorum, başlangıçta verdiğim cevabı size istinaden vermedim. Yanlış anlaşılmaya sonuç verdim galiba, bunun için kusuruma bakmayın.
canq

Mesajgönderen Gordon Freeman » 08 Eki 2014 22:20

facebook
twitter
gplus

ninja yazdı:Gordon kısacası sen Kuran'a değil Türkçe meallerine iman ettin. Kendi bileceğin iş de, 20. yüzyıl Türkçe meallerini argüman olarak kullanmasan?

Hayır kesinlikle öyle bir durum yok fakat 20. yüzyıl Türkçe meallerinden başka mealler bulabildiğim yok. Arapça'da bilmiyorum. Ne dediğini pek kavrayamadım ama anlamadığım bir şeye iman edemezdim böyle bir ortamda.
Kullanıcı avatarı
Gordon Freeman

Mesajgönderen Gordon Freeman » 08 Eki 2014 22:26

facebook
twitter
gplus

canq yazdı:Yazdıklarım genele idi, keşke belirtseydim.

Kaynak verdiğim yazıyı altında belirttim ama görmediniz sanırım, colin ronan - bilim tarihi kitabında alıntıdır, her hangi bir arkadaşın yorumu değil. Kitabı o kısmı okunursa nasıl bilindiği anlaşılır. Kitabın kaynaklarını gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Hatırı sayılır uzunlukta bir yazıdan/makaleden alel acele yaptığınız çıkarımlar beni ilgilendirmez, sizin yorumunuz. Kimseyi ikna etmeye çalışmıyorum, benim amacım delil gösterip 'yönlendirmek' idi.

Son olarak tekrar belirtmek istiyorum, başlangıçta verdiğim cevabı size istinaden vermedim. Yanlış anlaşılmaya sonuç verdim galiba, bunun için kusuruma bakmayın.

Sorun değil fakat ben şu kitabı Adnan Oktar yazdı, bak ne kadar doğru söylüyor desem de sanırım hepimiz bu adamın ne kadar sapkın görüşleri olduğunu biliyoruz, benim için ambalajı değil anlatabildikleri önemli. Ha yiğide hakkını veririm, Adnan Oktar veya Colin Ronan o ayrı fakat hatırı sayılır uzunluktaki bir yazıdan size göre acele yaptığım çıkarımlar, yüz defa okusam dahi değişmeyecek. Çünkü önceden çöpe attığım kısımları okuyunca neyle karşılaşacağımı az çok tahmin edebiliyorum. Her ne kadar bilimsel bir metin gibi görünsede temelinde felsefik tartışma yattığı için bana göre herkes okuduğundan farklı anlamlar çıkarır.
Kullanıcı avatarı
Gordon Freeman

Mesajgönderen Gordon Freeman » 08 Eki 2014 22:32

facebook
twitter
gplus

tornacı veysel yazdı:Eskiden tektanrıcı elçi gönderildiğine dair kanıt yok, bin defa söyledim bunu. Sümerliler yüzlerce Tanrı'ya inanıyordu, Türkler Göktanrı'ya. Şimdi hepsi yanacak mı? Dünyayı kendi kısıtlı ideolojinizle ,kanıt olmadığı halde, yorumlamak hiç hoş değil. Fideistim diyorsan o ayrı, ama öyle olmadığın görülüyor.

Resmi tarih adı altında pazarlanan masallara pek inanmam. Tarihi insanlar yazar, menfaatçi insanlar. Evet kanıt olmayabilir fakat inandığım kitapta kanıt gösterilmiş, sen inanmadığın için kanıt olarak görmezsin.
Kullanıcı avatarı
Gordon Freeman

Mesajgönderen Had » 16 Eki 2014 01:38

facebook
twitter
gplus

Kur'an, Allah tarafından gönderilmiştir. Bunun kanıtı yaratıcı olan Allah'ın bizi gözetmesi ve koruması, yol göstermesidir. Değiştirilmiş olan inciller ve tevratların Allah'ın geçerli kitapları olduğu söylenemez. Çünkü hangisinin gerçek olacağı bilinemeyecek kadar tahrif edilmiştir. Bu nedenle akla ve mantığa en uygun son kitapdır Kur'anı Kerim. Varlığına bunlarla ve imtihan olgusuyla şehadet edilebilir. Sonuçta Allah'a durduk yere yüz çevirmek bir imtihan parçasıdır. Kur'anda akıl dışı hiçbirşey olmadığı gibi aklı aşan olgular vardır. Buna da şehadet etmek için akıl dışı birşey aramak gerekir. Ancak yoktur.

Yeryüzünde hiçbir kitap ve hiçbir yazar, düşünür,filozof (örn: Sokrates, Aristo, Fisagor vs.) ölüm sonrasında bir yaşamın gerçek yaşam olduğunu ve bu dünyanın bir deneme yeri olduğu için bir ihtiras ve tutku alanı olduğu felsefesini yapmamıştır. Bunu tek yapan kitapdır Kur'an. Hiçbir filozof ölüme bu kadar kesin bir başlangıç olarak yaklaşmaz. Herkes ölüme karşı hep şüpheci yaklaşmış, sonsuzluk varsa bile bu dünya üzerine bağlamıştır. Kaldı ki son 100 seneye kadar halen dünyanın başlangıcı ve sonu olduğu bilimsel olarak tartışmada olan bir meseledir.

Yeryüzünde bunu yapan bir insan olsaydı, mevzuyu bağlaması gereken bir yüce varlık olması gerekir ve doğru analiz yapmışsa o varlığın bir de kitap yolladığını ifade etmesi gerekirdi. Daha doğru bir analiz yoluna girmişse de o kitaba Kur'an demesi gerekirdi çünkü zincirleme bir mantık bütünü olarak eğer Ahiret varsa, Allah olması gerekir. Allah varsa ve bu alemi yaratmışsa yol göstermesi için bir kitap göndermesi gerekir. Kitap gönderdiyse bu tahrif edilen kitaplar değil bahsini ettiği gibi son gönderdiği Kur'anı Kerim'dir. Çünkü akıla karşı birşey yoktur, mantığa ters birşey yoktur. Değiştirilmemiş, ezberlenmiştir.

Çünkü Kur'andaki beyanatlar olmadan, bozulmadan yaşamak zordur. Bugün medya her nekadar İslam'ı kötü gösteriyorsa da Kur'an sayesinde kendisine hakim olan ve göz önünde olmayan çok insan vardır.

İnanan insan yaratıcı olan Allah'ın yaratmasının bir parçası olarak bu kitabı göndereceğine aklı,mantığı ve gönlü ile şehadet eder.
"Hep birlikte Allah'ın ipine sımsıkı sarılınız sakın ayrılığa düşmeyiniz."
Al-i İmran 103
Had

Mesajgönderen Sahra » 16 Eki 2014 12:21

facebook
twitter
gplus

Had yazdı:Kur'an, Allah tarafından gönderilmiştir. Bunun kanıtı yaratıcı olan Allah'ın bizi gözetmesi ve koruması, yol göstermesidir. Değiştirilmiş olan inciller ve tevratların Allah'ın geçerli kitapları olduğu söylenemez. Çünkü hangisinin gerçek olacağı bilinemeyecek kadar tahrif edilmiştir. Bu nedenle akla ve mantığa en uygun son kitapdır Kur'anı Kerim. Varlığına bunlarla ve imtihan olgusuyla şehadet edilebilir. Sonuçta Allah'a durduk yere yüz çevirmek bir imtihan parçasıdır. Kur'anda akıl dışı hiçbirşey olmadığı gibi aklı aşan olgular vardır. Buna da şehadet etmek için akıl dışı birşey aramak gerekir. Ancak yoktur.

Yeryüzünde hiçbir kitap ve hiçbir yazar, düşünür,filozof (örn: Sokrates, Aristo, Fisagor vs.) ölüm sonrasında bir yaşamın gerçek yaşam olduğunu ve bu dünyanın bir deneme yeri olduğu için bir ihtiras ve tutku alanı olduğu felsefesini yapmamıştır. Bunu tek yapan kitapdır Kur'an. Hiçbir filozof ölüme bu kadar kesin bir başlangıç olarak yaklaşmaz. Herkes ölüme karşı hep şüpheci yaklaşmış, sonsuzluk varsa bile bu dünya üzerine bağlamıştır. Kaldı ki son 100 seneye kadar halen dünyanın başlangıcı ve sonu olduğu bilimsel olarak tartışmada olan bir meseledir.

Yeryüzünde bunu yapan bir insan olsaydı, mevzuyu bağlaması gereken bir yüce varlık olması gerekir ve doğru analiz yapmışsa o varlığın bir de kitap yolladığını ifade etmesi gerekirdi. Daha doğru bir analiz yoluna girmişse de o kitaba Kur'an demesi gerekirdi çünkü zincirleme bir mantık bütünü olarak eğer Ahiret varsa, Allah olması gerekir. Allah varsa ve bu alemi yaratmışsa yol göstermesi için bir kitap göndermesi gerekir. Kitap gönderdiyse bu tahrif edilen kitaplar değil bahsini ettiği gibi son gönderdiği Kur'anı Kerim'dir. Çünkü akıla karşı birşey yoktur, mantığa ters birşey yoktur. Değiştirilmemiş, ezberlenmiştir.

Çünkü Kur'andaki beyanatlar olmadan, bozulmadan yaşamak zordur. Bugün medya her nekadar İslam'ı kötü gösteriyorsa da Kur'an sayesinde kendisine hakim olan ve göz önünde olmayan çok insan vardır.

İnanan insan yaratıcı olan Allah'ın yaratmasının bir parçası olarak bu kitabı göndereceğine aklı,mantığı ve gönlü ile şehadet eder.

Hangi birini eleştirsem bilemedim :D
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen Had » 16 Eki 2014 23:05

facebook
twitter
gplus

Hahaha :) eleştir ama kafana takılan birşey varsa hepsine cevabım var tabi aklın alıyorsa.
Yanlış anlama sende pek öyle bir hava sezemediğim için söyledim. :) Genelde çocuk gibi vur kaç yapıyosun herkese bu da komik oluyor. :) Biraz daha aklını vererek yaz şu foruma hiçbir mesajın yere basmıyor... :)
Sende var o akıl hissediyorum.
"Hep birlikte Allah'ın ipine sımsıkı sarılınız sakın ayrılığa düşmeyiniz."
Al-i İmran 103
Had

ÖncekiSonraki

Dön Din & Felsefe