Kuran ayetleri ilahi bir yaratıcı tarafından mı gönderildi?

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Kuran ayetleri ilahi bir yaratıcı tarafından mı gönderildi?

Mesajgönderen canq » 30 Eyl 2014 21:45

facebook
twitter
gplus

Kafirler toplanın, Kuran eleştiriyoruz. Ben 2 ayet ile başlıyorum. Hadi rastgele:

8:65 Ey Peygamber! Müminleri cihada teşvik eyle. Eğer sizden sabredecek yirmi kişi olursa ikiyüze galip gelirler ve eğer sizden yüz kişi olursa kâfirlerden bin kişiye galip gelirler. Çünkü onlar hakkı ve akıbeti düşünmeyen anlayışsız bir kavimdirler.

8:66 Şimdi Allah sizden yükü hafifletti ve sizde bir zaaf olduğunu bildi. O halde sizden sabredecek yüz kişi olursa ikiyüz düşmana galip gelirler, sizden bin kişi olursa Allah'ın izniyle ikibin düşmana galip gelirler. Allah sabredenlerle beraberdir.
En son canq tarafından 01 Eki 2014 00:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
canq

Re: Kuran ayetleri ilahi bir yaratıcı tarafından mı gönderil

Mesajgönderen tornacı veysel » 30 Eyl 2014 21:49

facebook
twitter
gplus

Daha önce birçok başlık altında eleştiriler yöneltmiştim.
tornacı veysel

Mesajgönderen ninja » 30 Eyl 2014 21:51

facebook
twitter
gplus

Bir ara bir başlıkta şunları yazdım, kimse artık tek tek ayetlerle veya içerikle ilgilenmiyor. Din, inanç olmaktan daha fazlası. 40 başlık açsan nafile.
Kullanıcı avatarı
ninja

Mesajgönderen canq » 30 Eyl 2014 21:54

facebook
twitter
gplus

Sabit başlık olsun dedim, okuyan açsın okusun. Güzelim eleştiriler arkalara arkalara gittiler. Sıkıldıkça yazarız.

Haklısın ninja, dediğim gibi amacım sabit başlık idi. Üyelerin ikna olmayacaklarını biliyoruz zaten, maksat eloğlu foruma girince "NAMAZ NASIL KILINMALIDIR?" Başlığının yanında bunu da görüp okusun. İnternette yeterince müslim argümanı var, iki nefes alsınlar.
canq

Mesajgönderen ninja » 30 Eyl 2014 21:56

facebook
twitter
gplus

Dediğinde haklısın, bir index olması lazım aslında. İddia ediyorum foruma yeni gelenlerin pek çok eski başlıktan haberi yok. Sıfırdan anlat sonra.
Kullanıcı avatarı
ninja

Mesajgönderen Sahra » 30 Eyl 2014 22:20

facebook
twitter
gplus

canq yazdı:Başlığın sabitlenmesini istiyorum admin kardeşler.

Kafirler toplanın, Kuran eleştiriyoruz. Ben 2 ayet ile başlıyorum. Hadi rastgele:

8:65 Ey Peygamber! Müminleri cihada teşvik eyle. Eğer sizden sabredecek yirmi kişi olursa ikiyüze galip gelirler ve eğer sizden yüz kişi olursa kâfirlerden bin kişiye galip gelirler. Çünkü onlar hakkı ve akıbeti düşünmeyen anlayışsız bir kavimdirler.

8:66 Şimdi Allah sizden yükü hafifletti ve sizde bir zaaf olduğunu bildi. O halde sizden sabredecek yüz kişi olursa ikiyüz düşmana galip gelirler, sizden bin kişi olursa Allah'ın izniyle ikibin düşmana galip gelirler. Allah sabredenlerle beraberdir.

Bu garipmiş leyn :D
Yükü hafifletti diyor ama kazanmayı zorlaştırıyor :D Önce 10 katı sayıdaki düşmana karşı galip gelebiliyorlardı, sonra ise 2 katı sayıdaki düşmana :D

Ayetlerin öncesi sonrasını da okudum ama ckkk, yine anlamsız geldi
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen othello » 30 Eyl 2014 22:23

facebook
twitter
gplus

canq yazdı:Sabit başlık olsun dedim, okuyan açsın okusun. Güzelim eleştiriler arkalara arkalara gittiler. Sıkıldıkça yazarız.

Haklısın ninja, dediğim gibi amacım sabit başlık idi. Üyelerin ikna olmayacaklarını biliyoruz zaten, maksat eloğlu foruma girince "NAMAZ NASIL KILINMALIDIR?" Başlığının yanında bunu da görüp okusun. İnternette yeterince müslim argümanı var, iki nefes alsınlar.

:D :D
Aslında Din ve Felsefe bölümünde açılmış bazı güzel, müslim argümanı yerine tam tersi güzel noktalara değinmiş konular var ama az cevap yazılıp üzerinde az düşünülmüş. Aslında oralarda devam edilse çok güzel arşivlik konular çıkarmış. Müslümanlar birbirlerinin konularına fikirlerini yazarak daha üstte tutmuşken, gayrimüslimler aynı şekilde bu tarz konulara fikir belirtmemiş. Gidip müslüman konularında müslim argümanlarına sataşmış.

...Be böylece VM Gayrimüslim Dayanışma Derneği'nin temeli atılmış oldu :P
Kullanıcı avatarı
othello

Re: Ynt: Kuran ayetleri ilahi bir yaratıcı tarafından mı gön

Mesajgönderen tornacı veysel » 30 Eyl 2014 22:34

facebook
twitter
gplus

tornacı veysel

Mesajgönderen lmia » 30 Eyl 2014 22:44

facebook
twitter
gplus

Yalnız adam üşenmemiş isim bile bulmuş: "VM Gayrimüslim Dayanışma Derneği'"

Gayrimüslimler olarak othello'nun harcadığı emeğin ve zamanın israf olmasına izin vermemelisiniz. İsraf haramdır :D
hıı akpli olduğumdan avatarımda subliminal veriyorum
Kullanıcı avatarı
lmia

Mesajgönderen canq » 30 Eyl 2014 22:52

facebook
twitter
gplus

usescrt yazdı:'* Peygamber ve mü’minler rahat olmalıdırlar, Allah onlara her türlü yadımı sağlayacaktır.

* Peygamber mü’minleri savaşa teşvik etmelidir.

* Normal şartlarda sabırlı 1 mü’min 10 kâfiri; 100 mü’min 1.000 kâfiri yener.

* Ama mü’minlerin âyetlerin indiği günlerdeki durumuna göre sabırlı 1 mü’min 2 kâfiri; 100 mü’min 200 kâfiri yener.

Âyetteki, Şimdi Allah, sizden hafifletti ve sizde şüphesiz bir zaaf olduğunu bildi ifadesiyle, daha evvelki ifade çelişmez. Bu nedenle de aralarında nesh söz konusu değildir. Zira âyetler, haber cümlesidir.

1'e 10 oranı, normal şartlardaki durumu, 1'e 2 oranı ise mü’minlerin o anki [âyet indiği zamanki] durumunu haber vermektedir. Bugün ise bu oranın şartlara göre artması veya eksilmesi mümkündür. Elinde uçağı, atom bombası ve modern techizatı olan bir asker yüzbinlere bedeldir. Eğitimsiz, techizatsız bir asker ise bir askeri bile alt edemez. Müslümanların ila-i kelimetullah için yaptıkları savaşlarda düşman askerleri mü’minlerden genelde fazla idi, ama mü’minler gâlip geldi. Şehâdet şerbeti içmek isteyen mü’minlerin karşısında hiçbir ordu duramadı.

Âyette Rasûlullah'a, sabırlı 1 mü’minin 10 kâfire gâlip gelebileceği esasından hareketle Müslümanları teşvik etmesi emredilmektedir. Mesele, sabırda odaklanmakta; sabır ise, “sıkıntı ânında gevşememek, zaafa uğramamak ve boyun eğmemek”tir.'

Knk nerden kopyaladın bunu :D ayet ne diyor, burada ne. Günümüze dünümüze girmiş, ayette göremedim, hayrola Kuran Müslümanlığı sallantıda mı? :D
canq

Sonraki

Dön Din & Felsefe