Kuran ayetleri ilahi bir yaratıcı tarafından mı gönderildi?

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: Kuran ayetleri ilahi bir yaratıcı tarafından mı gönderil

Mesajgönderen ninja » 08 Eki 2014 19:45

facebook
twitter
gplus

Size göre Allah'ın hükmü. İkinci cümlemde Allah'a atıf yaptım zaten. Ayetlerin nüzul sebebini anlamak ayrı, bu sebeplere göre verilmiş hükümleri tek çözüm olarak kabul etmek ayrı. Dönemin şartlarına göre hüküm vermenin sakıncası yok, bence Kuran'ın tamamı din değildir. Başlık açayım?
Kullanıcı avatarı
ninja

Re: Ynt: Kuran ayetleri ilahi bir yaratıcı tarafından mı gön

Mesajgönderen gezgin jack » 08 Eki 2014 20:05

facebook
twitter
gplus

kur-an la çocukluğumuz dan beri haşır neşir bir halde büyüdük anlamadan tabi ki de, yüksek bir yerde tutup arada öpüp başımıza koymaktı tek ritüel imiz...sonra atalarımızın söylediklerini uygulamak daha kolaydı düşünsenize kur-an sadece kadınlara inmişti sanki, kıçın başını ört kadın, koca koca kitapların sayfaları kadın ilmihali ile dolu bi de olmadı şahitlik te bir adam bile edeme :mrgreen:
Ama bu yaşanılan herşeyin doğru olduğu anlamına gelmez kur-an ben bu şekilde öğrendim deyip araştırmazsan kadının bacak arasından başka bir anlam ifade etmez.. hayat matematik gibi kesin 4 sonucunu eline de vermez, araştırmak ve bilmek de bizim görevimiz...
-Çocukken herakşam yatmadan önce Tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim.Birgün Tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım.Ertesi gün kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrıya günahlarımı affetmesi için dua ettim-
Kullanıcı avatarı
gezgin jack

Mesajgönderen canq » 08 Eki 2014 20:15

facebook
twitter
gplus

Mecruh yazdı:
canq yazdı:Bir sayfa bu ayeti +18 diye paylaşmıştı, istemsiz gülmüştüm.

33:50: Ey peygamber! Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri, amcalarının kızlarından, halalarının kızlarından, dayılarının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle beraber hicret etmiş olanları, bir de mümin bir kadın kendini peygambere hibe ederse, peygamber nikâh etmek istediği takdirde, onu başka müminlere değil de sadece sana mahsus olmak üzere helâl kıldık. Onlara eşleri ve cariyeleri hakkında neyi farz kıldığımızı biliyoruz. Bunlar sana hiçbir darlık olmaması içindir. Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Evlilik kurumunu sadece bacak arasından ibaret sayan bir kafa için anlaşılmaması normal bir ayet.

Adam hiç düşünmüyor ki insanlar o dönemde hangi şartlarda evleniyor, kadının toplumsal sorunları giderilsin diye evlilik oluyor mu, kadına ya da erkeğe nasıl vazifeler farz kılınıyor, peygamberin yaşam şartları neydi ki böyle bir ayet indi?

Bunları hiç düşünmez ama alaycı bir tavırla cahilce eleştirmekten de eksik durmaz.

Koskoca Allah formalite evlilik mi yaptırıyor yani? "Senin ekonomik ve sosyal yükümlülüğün altına girebilir" değil, "evlenebilir". "Yani sen onlara bak ama arada yatağına da alabilirsin" mi? "bir de bir mümin kadını kendini sana hibe ederse" bu ne lan artık, oha. Biraz gözünüzü açın rica ediyorum.
canq

Mesajgönderen canq » 08 Eki 2014 20:53

facebook
twitter
gplus

Gordon Freeman yazdı:Aynı şekilde Sikkofield'in yazısından alıntılıyorum. Dini dayanağım sadece bu değil ama çoğu şeyi açıklıyor.
Hali vakti yerinde olan Muhammed adında bir tüccar, birdenbire insanların uyduruk ilahlara tapmalarından rahatsızlık duyacak. Ardından kafasında bir Tanrı yaratıp, bu Tanrı'nın ona birtakım sözler söylediğini bildirecek. Bir kumar oynayacak ve bu dünyanın bir başlangıcı olduğunu, yaratıldığını iddia edecek. İnsanları, hep etraflarına bakıp sorgulamaya çağıracak. Bazen güneşi, bazen yıldızları, bazen bir deveyi örnek verip, tüm bu evrenin bir yaratıcı tarafından düzenlenmiş olduğunu söyleyecek. Örnek verdiği Güneş için "bakın nasıl da dönüyor etrafınızda" demeyecek, o Güneş'in kendine has bir yörüngesi olduğunu söyleyecek (lokman 29). Güneş ve yıldızlara "kandil" manasına gelen ısı ve ışık kaynağı sıfatları verirken, Ay için sadece "nur" diyecek (nuh 16, mülk 5). Ardından ayın yörüngesini eğri bir hurma dalına benzetecek (yasin 39). Ardından bazı bitkilerin cinsiyet sahibi olduklarını bildirecek (yasin 36). Hızını alamayacak Muhammed, bitkilerde tozlaşmayı biliyormuşçasına rüzgarlara "dölleyici" diyecek (hicr 22). Embriyodaki et-kemik-et oluşum sırasını doğru bir şekilde yazacak (müminun 14). Yüzlerce yanlış iddia içeren antik Yunan kitaplarından derlediği bilgilerin arasından, hep en doğru olanlarını seçecek Muhammed. Şansı hiç kesilmeyecek Muhammed'in, her canlının yapısında "su" bulunduğunu da doğru bilecek (enbiya 30). Günümüzde bile daha ne olduğunun yeni farkına varılan pulsarlara en uygun tanımı yapacak (tarık 1-3). Karaların hareket halinde olduğunu iddia edecek (neml 88). Zamanın izafi oluşuna örnekler verecek (secde 5, mearic 4). Yazdığı kitapta hep kaçak dövüş oynayacak, fakat nedense birdenbire halen yaşamakta olan bir insanın asla müslüman olamayacağını iddia edecek ve bunu da tutturacak (tebbet). Hayalinde yarattığı Tanrı için namaz ve hac gibi ibadetler üretip, bir de sadece kendisine özel fazladan bir gece namazı ekleyecek (isra 79). Tam bir şizofreni örneği oluşturan davranışlar sergilemesine rağmen, birbiriyle tutarlı olan ve yanlış olduğu asırlar sonra bile kanıtlanamayacak bir kitap yazacak Muhammed. Bu kitapta insanı, insandan daha iyi tanıyan birinin tespitleri yer alacak. İnsanların arayışta olduğu en büyük sorulara cevap verecek, var oluş amaçlarının ne olduğunu izah edecek. Ve iniş sırasına göre sondan 3. sure olan maide suresindeki "dini artık tamamladım, üzerinizdeki nimetimi tamamladım" ayetini yazana kadar ölmeyecek Muhammed, o kadar savaştan ve muhtemelen de bir o kadar suikast girişiminden başarıyla sağ çıkacak.

Sırf bu kadar şeyin bile bir insan ve onun destekçileri tarafından kendiliğinden gerçekleşmesi ihtimali, şu an içerisinde bulunduğunuz odanın penceresinden aşağı tükürdüğünüzde, o tükürüğün yerde 1/50.000.000 ölçekli bir dünya haritası oluşturabilme ihtimaliyle eşdeğerdir.

Sikko komünizm ve illuminati yazılarındaki "kaynak" hassasiyetini keşke bu yazısında da kullansaymış. Ne yazık ki konu din olunca olay farklılaşıyor.

Yazıya cevabı uzun vermek lazım da ben kısa tutuyorum:

Muhammed'in halinin vaktinin yerinde olması böyle fantezileri aramayacağı anlamına gelmez. Peygamberlikten önce Hilful fudul örgütüne üye zaten, bir nevi insan hakları örgütü. Oradan feyizlenmiştir. Varaka Bin Nevfel, Rahip Bahira isimlerini incelemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca, kafasında Tanrı yaratmıyor, Tevrat, incil'in Tanrı algısını kopyalıyor. Verdiği bilgilerin zaten nereden araklandığını sikko söylemiş. Ama ne demiş? buradaki bilgilerden hep doğru olanları seçme ihtimali nedir? Ben de diyorum ki, hani kaynak? Embriyoloji'nin doğru olduğuna dair kaynak nerede abi? Burası beni şaşırtıyor çünkü sikko internetten derlediği şeyleri yazmış, kendisi uğraşmamış bile.

Neyse ben Kuran mucizesi çürütmekten sıkıldım artık, sadece 2 örnek koyacağım:

Muhammed bazı bitkilerin cinsiyetini nereden bilecek?

Spoiler: göster
[*]Resim
Colin Ronan - Bilim Tarihi syf. 38

Muhammed embriyolojiyi nereden bilecek?

Bak burada "yunanlardan aldığı bilgilerin hepsi nasıl doğru olabilir?" sorusunun bir nevi cevabı var. Embriyoloji konusunda yunanlardan aldığı yanlış bir bilgiyi Kuran'a nasıl koyduğunu görüyoruz.

Orjinali: http://answering-islam.net/Quran/Science/embryo.html

Türkçe Çevirisi: http://www.mucizeyalanlari.com/kurandaki-embriyoloji/

Madem sizin için bu kadar önemli bu konu, tüm samimiyetinizle gerçeğe ulaşmaya çalışıyorsunuz, o zaman yapın abi. "Kuran Mucizeleri" sitelerinin bilgilerini sorgulamıyorsunuz, geliyorsunuz sonra "ben sorguladım da inandım" diyorsunuz.
canq

Mesajgönderen Mecruh » 08 Eki 2014 21:07

facebook
twitter
gplus

canq yazdı:
Mecruh yazdı:
canq yazdı:Bir sayfa bu ayeti +18 diye paylaşmıştı, istemsiz gülmüştüm.

33:50: Ey peygamber! Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri, amcalarının kızlarından, halalarının kızlarından, dayılarının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle beraber hicret etmiş olanları, bir de mümin bir kadın kendini peygambere hibe ederse, peygamber nikâh etmek istediği takdirde, onu başka müminlere değil de sadece sana mahsus olmak üzere helâl kıldık. Onlara eşleri ve cariyeleri hakkında neyi farz kıldığımızı biliyoruz. Bunlar sana hiçbir darlık olmaması içindir. Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Evlilik kurumunu sadece bacak arasından ibaret sayan bir kafa için anlaşılmaması normal bir ayet.

Adam hiç düşünmüyor ki insanlar o dönemde hangi şartlarda evleniyor, kadının toplumsal sorunları giderilsin diye evlilik oluyor mu, kadına ya da erkeğe nasıl vazifeler farz kılınıyor, peygamberin yaşam şartları neydi ki böyle bir ayet indi?

Bunları hiç düşünmez ama alaycı bir tavırla cahilce eleştirmekten de eksik durmaz.

Koskoca Allah formalite evlilik mi yaptırıyor yani? "Senin ekonomik ve sosyal yükümlülüğün altına girebilir" değil, "evlenebilir". "Yani sen onlara bak ama arada yatağına da alabilirsin" mi? "bir de bir mümin kadını kendini sana hibe ederse" bu ne lan artık, oha. Biraz gözünüzü açın rica ediyorum.

Formalite evlilik ne arkadaş? Şurada 50-60 senelik bir terimle mi açıklıyorsun onca şeyi?

Mehir ne demek daha onu bilmiyorsun, hibe etme kelimesine takılıyorsun. Sen samimi olarak anlamaya çalışacaksan oku bence Kuran'ı.
حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.
Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen YaşarUsta » 08 Eki 2014 21:23

facebook
twitter
gplus

Kadınların toplumdaki konumunun hepimizce malum olduğu bir dönemde peygambere ve eşlerine bir takım ayrıcalıklar veya sorumluluklar yüklenmesi bana çok doğal geliyor.

Bu günlerde “Kuran her çağa hitap eder” anlayışını bahane edinerek dünü unutup hep bugüne uyarlama gibi bir sıkıntı var. Oysa “her çağa hitap eder” demek dünü de kapsıyor demektir. Bu anlayış Kuran’daki birçok ayetin indiği döneme de hitap ettiği gerçeğinin önüne geçmemelidir. Eğer ayetler bugün İstanbul’a inseydi bugünkü İstanbul’un da kültürel veya örfi öğelerini taşıyacaktı. Bu gerçek hiç unutulmamalıdır. Çünkü bugünkü inananlar Kuran’daki Arap örfünü fark ettikleri zaman ders almak yerine uygulamadıkları halde çeşitli hükümlere varıp diğer insanlarla ayrılığa düşüyorlar ya da “bu örf bize uymuyor” diyerek Kuran hakkında sui zanlar güdüyorlar. Oysa Kuran bir öğüttür, bir hatırlatmadır. Bizim görmemiz gereken anlatılanların içerdiği derstir. Bu yüzden Kuran’da anlatılan dönemin Arap örfünü ve Allah’ın bu husustaki merhametini de Kuran’dan görmeye çalışmak gerek. “Sağ elinizin malik oldukları” ve benzeri tabirler “yemin, söz, sözleşme, ahit ile haneniz içinde ya da yönetiminiz altında bulunanlar” gibi açıklamalar da bu kapsama giriyor. Bugünkü tabirle çekirdek ve yakın aileniz dışında “bakmakla yükümlü olduklarınız/edindikleriniz” diyorum ben bu tabire.

Eğer Allah "Senin ekonomik ve sosyal yükümlülüğün altına girebilir" deseydi daha mı iyi olurdu bilmiyorum. O zamanki toplum buna nasıl bakar? Bu durum inanmayanlar tarafından istismar edilebilir miydi? Bu sorulara net cevaplar vermeden direk "Allah böyle diyemez miydi?" demek doğru değil bence.

Bu arada mucize ile ilgili attığın yazıyı tam kendimi vererek okuyamadım ama elle tutulur pek bir şey yok gibime geldi.
Bilimin ayrı, felsefenin ayrı, dinin ayrı hakikatleri olamaz; fakat yanlış bilim, yanlış felsefe ve yanlış din anlayışları olabilir.

Dünyaya en önemli borçlarımızdan birisi, İslam ile müslümanların farkını anlatmaktır.

Caner Taslaman
Kullanıcı avatarı
YaşarUsta

Mesajgönderen canq » 08 Eki 2014 21:33

facebook
twitter
gplus

Çünkü elle tutulur bir şey görmemek için kendinizi vererek okumuyorsunuz. :D

Neyse ben delilleri koyuyorum, karar kişinin.
canq

Mesajgönderen Gordon Freeman » 08 Eki 2014 22:00

facebook
twitter
gplus

canq yazdı:Sikko komünizm ve illuminati yazılarındaki "kaynak" hassasiyetini keşke bu yazısında da kullansaymış. Ne yazık ki konu din olunca olay farklılaşıyor.

Yazıya cevabı uzun vermek lazım da ben kısa tutuyorum:

Muhammed'in halinin vaktinin yerinde olması böyle fantezileri aramayacağı anlamına gelmez. Peygamberlikten önce Hilful fudul örgütüne üye zaten, bir nevi insan hakları örgütü. Oradan feyizlenmiştir. Varaka Bin Nevfel, Rahip Bahira isimlerini incelemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca, kafasında Tanrı yaratmıyor, Tevrat, incil'in Tanrı algısını kopyalıyor. Verdiği bilgilerin zaten nereden araklandığını sikko söylemiş. Ama ne demiş? buradaki bilgilerden hep doğru olanları seçme ihtimali nedir? Ben de diyorum ki, hani kaynak? Embriyoloji'nin doğru olduğuna dair kaynak nerede abi? Burası beni şaşırtıyor çünkü sikko internetten derlediği şeyleri yazmış, kendisi uğraşmamış bile.

Neyse ben Kuran mucizesi çürütmekten sıkıldım artık, sadece 2 örnek koyacağım:

Muhammed bazı bitkilerin cinsiyetini nereden bilecek?

Spoiler: göster
[*]Resim
Colin Ronan - Bilim Tarihi syf. 38

Muhammed embriyolojiyi nereden bilecek?

Bak burada "yunanlardan aldığı bilgilerin hepsi nasıl doğru olabilir?" sorusunun bir nevi cevabı var. Embriyoloji konusunda yunanlardan aldığı yanlış bir bilgiyi Kuran'a nasıl koyduğunu görüyoruz.

Orjinali: http://answering-islam.net/Quran/Science/embryo.html

Türkçe Çevirisi: http://www.mucizeyalanlari.com/kurandaki-embriyoloji/

Madem sizin için bu kadar önemli bu konu, tüm samimiyetinizle gerçeğe ulaşmaya çalışıyorsunuz, o zaman yapın abi. "Kuran Mucizeleri" sitelerinin bilgilerini sorgulamıyorsunuz, geliyorsunuz sonra "ben sorguladım da inandım" diyorsunuz.

Dini cevaplara cevap verme tarzınız genelde aşağılama tarzıyla oluyor. Olabilir insan başka dayanak bulamayınca aşağılamaya başlar. Öncelikle "Kuran Mucizeleri" yada "prof. dr. x Kuran'daki y mucizesini açıklıyor!!" şeklinde bir din anlayışım olmadı, bir sene boyunca ateist takılan bir insandım ve ne kadar saçma nedenlerle kendimi uzaklaştırdığımı gördüm, bana göre uzun Tanrı var mı yok mu felsefelerine gerek yok, her şey çok basit ve anlaşılır. Fakat siz uzun uzun felsefe ya da bilimsel açıklamada bulunmayanları şakirt, yobaz, bağnaz diye nitelendirdiğiniz için anladığınız dilden konuşma hassasiyeti gösterdim.

Konuya dönecek olursak, diyelim ben "Kuran Mucizeleri" tarzı sitelerde takılarak dini inancımı belirliyorum, sizin benden ayrı kalır yanınız yok. Verdiğiniz linkler sadece isim değiştirmiş hali. Sizde "Mucize Yalanları" "Kurandaki Hatalar!!" minvali sitelerde takılıyorsunuz. Kasmaya gerek yok.

Neyse bende kasıntı ateist çürütmekten bıktım ama verdiğin resimden başlıyım. Öncelikle sikkoya kaynak vermemiş eleştirisinde bulunduktan sonra bu resmi paylaşman gerçekten şaşırttı, kendinle çelişiyorsun çünkü. Verdiğin yazıdaki arkadaş "Babil devri kadar erken bir devirde *'in bilindiği tahmin edilmektedir." Söylediği gibi bu bir tahmin, bana kaynak vererek bunları bildiklerini kanıtlayabilir misin? Belki. Verdiğin paragrafta resmen bir kasıntı içinde "öyle tahmin ediliyor, öyle bilinmekteydi hede hödö..." minvalinde cümleler kurulmuş. Kaynak, kanıt yok.

Neyse az önce yazdıklarım çöpe gitti diyelim. Embriyoloji konusuna geliyim. "Bak burada "yunanlardan aldığı bilgilerin hepsi nasıl doğru olabilir?" sorusunun bir nevi cevabı var." demişsin. Cevaplarını açıkça bulduğum Kur'an'a oranla sen yine bir kasıntı içine girmişsin. Resmen inanmamak için zorluyorsun, ben yaşadım çünkü boş keseden sallamıyorum. Benim okuduğum "Kuran Mucizeleri" siteleri x kişisinin mealiyle embriyoloji konusuna açıklık getirmişken, senin okuduğun "Mucize Yalanları" y kişisinin çevirisini kullanarak çürütmüş, olabilir zira takıldığın ateist ortamlar dahi hangi çevirilerin daha doğru olduğuna kanaat getirememişlerdir. Bak yeni farkettim senin site kaynağı, gerçekliği belirsiz hadisleri kullanmış ve senin deyiminle benim gibi zorlama müslümanlar hadisleri kaynak edinmiyor. O yüzden "bir hadise göre" diye başlayan kısımları çöpe attım kusura bakma. Gel gör ki yazının bel kemiğini o hadisler oluşturuyormuş. Ayetlerde ise bu ayetin bir çok yorumu vardır, x şöyle der biz böyle diyoruz diyerek yine kesin bir yargıda bulunamamış. "Müslümanlar şöyle der ama bize göre böyle" tadında bir yazı.

Tüm samimiyetinle gerçeğe ulaşmak istiyorsan, lütfen kasma. İnanmamaya değil inanmaya odaklan.
En son Gordon Freeman tarafından 08 Eki 2014 22:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Gordon Freeman

Mesajgönderen Gordon Freeman » 08 Eki 2014 22:05

facebook
twitter
gplus

ninja yazdı:
Gordon Freeman yazdı:Dini dayanağım sadece bu değil ama çoğu şeyi açıklıyor.

Desene asırlar boyunca bu yazının eksikliğini hissetti İslam dünyası. Kuran'da ne ararsan var ama anlamak 20. ve 21. yüzyılda Türklere nasip oldu.

Evet Kur'an'da ne ararsam vardı ama o dönem arayış içinde olduğum için bu tarz ayrıntılara hiç dikkat etmedim. Hep kastım kendimi inanmamak için. Bir nevi yol gösterici oldu, ayetleri bir kez daha okudum. Asıl düşmanımın ilahi dinler olmadığını gördüm. Ayet cımbızlayan kasıntı ateist sayfalarını terkettim. Aynı şekilde "bir rivayete göre..." diye başlayan şeyler kaynak olmaktan çıktı benim için.

Ben aradığımı İslam'da buldum ve Sikko sadece bir lütufdu.
Kullanıcı avatarı
Gordon Freeman

Mesajgönderen tornacı veysel » 08 Eki 2014 22:09

facebook
twitter
gplus

İnanmaya odaklandıysan git Kabala metinlerine veya Hindu metinlerine inan, onlarda da mucizeler var. Ha gerçi onlar da İslam'ın bozulmuş şekliydi değil mi, pardon unutmuşum.
tornacı veysel

ÖncekiSonraki

Dön Din & Felsefe