Kuran ayetleri ilahi bir yaratıcı tarafından mı gönderildi?

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: Kuran ayetleri ilahi bir yaratıcı tarafından mı gönderil

Mesajgönderen othello » 30 Eyl 2014 23:51

facebook
twitter
gplus

lmia yazdı:
othello yazdı:Olur aslında. Hatta senin profildeki ampülleri görünce benim de kafada bir ampül yandı. Derneği kurduktan sonra yönetimle konuşup alt başlık açtıracağız. Oraya her gün 1 ayet (ayet çok kısaysa 2 ayet) için konu açık ateistler olarak ayeti yorumlayacağız, tefsir edeceğiz :D Kuranı böyle hatim edeceğiz ve olacak sana "ateizt kuran tefsiri" :D Çok orjinal olur. Kuran bittikten sonra da İncil ve tevrata geçeriz.

Tutar bu :D Git bence bunu konu olarak aç güzelce açıkla. Kimler katkıda bulunur tespit et. Sonra da adminlerle konuş.

Sahra yazdı:Agnostik forum yapıyordu öyle bir tefsir çalışması

viewtopic.php?f=13&t=4105

Konuyu açtım bakalım :D Belki katılım olur ve biz de güzel bir şey yaparız
Kullanıcı avatarı
othello

Mesajgönderen YaşarUsta » 01 Eki 2014 00:07

facebook
twitter
gplus

canq yazdı:Yaşar konuyu nasıl takip ediyorsunuz abi? :D
Bak mert ne demiş:

usescrt yazdı:1'e 10 oranı, normal şartlardaki durumu, 1'e 2 oranı ise mü’minlerin o anki [âyet indiği zamanki] durumunu haber vermektedir. Bugün ise bu oranın şartlara göre artması veya eksilmesi mümkündür.

Neyse, benim burada eleştirdiğim evrensellik değil zaten, evrensel olmadığı gayet açık.

1'e 2 oranının mü’minlerin o anki [âyet indiği zamanki] durumu olduğunu ayetten çıkarmıyor muyuz? Yoksa başka bir şey kasettin de ben mi anlayamadım?
Bilimin ayrı, felsefenin ayrı, dinin ayrı hakikatleri olamaz; fakat yanlış bilim, yanlış felsefe ve yanlış din anlayışları olabilir.

Dünyaya en önemli borçlarımızdan birisi, İslam ile müslümanların farkını anlatmaktır.

Caner Taslaman
Kullanıcı avatarı
YaşarUsta

Mesajgönderen canq » 01 Eki 2014 00:14

facebook
twitter
gplus

Savaşta şöyle olmuş böyle olmuş yazıyor mert'in entryde. Neyse önemli değil abi o, başka bir şeyden bahsettim zaten.
canq

Mesajgönderen canq » 02 Eki 2014 16:13

facebook
twitter
gplus

Bir sayfa bu ayeti +18 diye paylaşmıştı, istemsiz gülmüştüm.

33:50: Ey peygamber! Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri, amcalarının kızlarından, halalarının kızlarından, dayılarının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle beraber hicret etmiş olanları, bir de mümin bir kadın kendini peygambere hibe ederse, peygamber nikâh etmek istediği takdirde, onu başka müminlere değil de sadece sana mahsus olmak üzere helâl kıldık. Onlara eşleri ve cariyeleri hakkında neyi farz kıldığımızı biliyoruz. Bunlar sana hiçbir darlık olmaması içindir. Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.
canq

Mesajgönderen tornacı veysel » 07 Eki 2014 22:49

facebook
twitter
gplus

tornacı veysel

Mesajgönderen Gordon Freeman » 08 Eki 2014 16:16

facebook
twitter
gplus

Aynı şekilde Sikkofield'in yazısından alıntılıyorum. Dini dayanağım sadece bu değil ama çoğu şeyi açıklıyor.
Hali vakti yerinde olan Muhammed adında bir tüccar, birdenbire insanların uyduruk ilahlara tapmalarından rahatsızlık duyacak. Ardından kafasında bir Tanrı yaratıp, bu Tanrı'nın ona birtakım sözler söylediğini bildirecek. Bir kumar oynayacak ve bu dünyanın bir başlangıcı olduğunu, yaratıldığını iddia edecek. İnsanları, hep etraflarına bakıp sorgulamaya çağıracak. Bazen güneşi, bazen yıldızları, bazen bir deveyi örnek verip, tüm bu evrenin bir yaratıcı tarafından düzenlenmiş olduğunu söyleyecek. Örnek verdiği Güneş için "bakın nasıl da dönüyor etrafınızda" demeyecek, o Güneş'in kendine has bir yörüngesi olduğunu söyleyecek (lokman 29). Güneş ve yıldızlara "kandil" manasına gelen ısı ve ışık kaynağı sıfatları verirken, Ay için sadece "nur" diyecek (nuh 16, mülk 5). Ardından ayın yörüngesini eğri bir hurma dalına benzetecek (yasin 39). Ardından bazı bitkilerin cinsiyet sahibi olduklarını bildirecek (yasin 36). Hızını alamayacak Muhammed, bitkilerde tozlaşmayı biliyormuşçasına rüzgarlara "dölleyici" diyecek (hicr 22). Embriyodaki et-kemik-et oluşum sırasını doğru bir şekilde yazacak (müminun 14). Yüzlerce yanlış iddia içeren antik Yunan kitaplarından derlediği bilgilerin arasından, hep en doğru olanlarını seçecek Muhammed. Şansı hiç kesilmeyecek Muhammed'in, her canlının yapısında "su" bulunduğunu da doğru bilecek (enbiya 30). Günümüzde bile daha ne olduğunun yeni farkına varılan pulsarlara en uygun tanımı yapacak (tarık 1-3). Karaların hareket halinde olduğunu iddia edecek (neml 88). Zamanın izafi oluşuna örnekler verecek (secde 5, mearic 4). Yazdığı kitapta hep kaçak dövüş oynayacak, fakat nedense birdenbire halen yaşamakta olan bir insanın asla müslüman olamayacağını iddia edecek ve bunu da tutturacak (tebbet). Hayalinde yarattığı Tanrı için namaz ve hac gibi ibadetler üretip, bir de sadece kendisine özel fazladan bir gece namazı ekleyecek (isra 79). Tam bir şizofreni örneği oluşturan davranışlar sergilemesine rağmen, birbiriyle tutarlı olan ve yanlış olduğu asırlar sonra bile kanıtlanamayacak bir kitap yazacak Muhammed. Bu kitapta insanı, insandan daha iyi tanıyan birinin tespitleri yer alacak. İnsanların arayışta olduğu en büyük sorulara cevap verecek, var oluş amaçlarının ne olduğunu izah edecek. Ve iniş sırasına göre sondan 3. sure olan maide suresindeki "dini artık tamamladım, üzerinizdeki nimetimi tamamladım" ayetini yazana kadar ölmeyecek Muhammed, o kadar savaştan ve muhtemelen de bir o kadar suikast girişiminden başarıyla sağ çıkacak.

Sırf bu kadar şeyin bile bir insan ve onun destekçileri tarafından kendiliğinden gerçekleşmesi ihtimali, şu an içerisinde bulunduğunuz odanın penceresinden aşağı tükürdüğünüzde, o tükürüğün yerde 1/50.000.000 ölçekli bir dünya haritası oluşturabilme ihtimaliyle eşdeğerdir.
Kullanıcı avatarı
Gordon Freeman

Mesajgönderen ninja » 08 Eki 2014 18:35

facebook
twitter
gplus

Gordon Freeman yazdı:Dini dayanağım sadece bu değil ama çoğu şeyi açıklıyor.

Desene asırlar boyunca bu yazının eksikliğini hissetti İslam dünyası. Kuran'da ne ararsan var ama anlamak 20. ve 21. yüzyılda Türklere nasip oldu.
Kullanıcı avatarı
ninja

Mesajgönderen Mecruh » 08 Eki 2014 18:57

facebook
twitter
gplus

canq yazdı:Bir sayfa bu ayeti +18 diye paylaşmıştı, istemsiz gülmüştüm.

33:50: Ey peygamber! Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri, amcalarının kızlarından, halalarının kızlarından, dayılarının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle beraber hicret etmiş olanları, bir de mümin bir kadın kendini peygambere hibe ederse, peygamber nikâh etmek istediği takdirde, onu başka müminlere değil de sadece sana mahsus olmak üzere helâl kıldık. Onlara eşleri ve cariyeleri hakkında neyi farz kıldığımızı biliyoruz. Bunlar sana hiçbir darlık olmaması içindir. Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Evlilik kurumunu sadece bacak arasından ibaret sayan bir kafa için anlaşılmaması normal bir ayet.

Adam hiç düşünmüyor ki insanlar o dönemde hangi şartlarda evleniyor, kadının toplumsal sorunları giderilsin diye evlilik oluyor mu, kadına ya da erkeğe nasıl vazifeler farz kılınıyor, peygamberin yaşam şartları neydi ki böyle bir ayet indi?

Bunları hiç düşünmez ama alaycı bir tavırla cahilce eleştirmekten de eksik durmaz.
حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.
Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen ninja » 08 Eki 2014 19:07

facebook
twitter
gplus

Mecruh, peygamberin bulduğu tek çözüm bu mu yani (evlilik) ? Allah toplumsal kurallara ve dönemin şartlarına göre mi hüküm vermek zorunda?
Kullanıcı avatarı
ninja

Mesajgönderen Mecruh » 08 Eki 2014 19:27

facebook
twitter
gplus

ninja yazdı:Mecruh, peygamberin bulduğu tek çözüm bu mu yani (evlilik) ? Allah toplumsal kurallara ve dönemin şartlarına göre mi hüküm vermek zorunda?

Öncelikle bu peygamberin bulduğu bir çözüm değil, Allah'ın bulduğu bir çözüm.

Tabii ki dönemin şartlarına göre hüküm vermek zorunda, en mantıklısı bu değil mi? O yüzden Kuran'ı daha iyi anlamak için ayetlerin nüzul sebepleri incelenmelidir diye çırpınıyoruz.
حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.
Kullanıcı avatarı
Mecruh

ÖncekiSonraki

Dön Din & Felsefe