Kur'an Müslümanlığının Temelinin Olmaması

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: Kur'an Müslümanlığının Temelinin Olmaması

Mesajgönderen Sahra » 12 Oca 2015 01:43

facebook
twitter
gplus

bir adem yazdı:
Sahra yazdı:
bir adem yazdı:kuran müslümanlığı algısının temelsizliği ihtilaflarından ziyade ilk mesajda değindiğim şeylerden, bir usul olarak temelsizliğin temelinde bunlar var yani. kuranın masaya oturulup üzerinden fikir üretilecek bir metin olduğu fikrinin bırakılması lazım, olduğuyla kabul etmek lazım. olmuş olanı olması gereken addetmeden, bu ilahi bir hitap oluşuna halel getirmez.

Olduğuyla kabul etmek lazım da ne olduğunu anlamak lazım bunu yapabilmek için. Anlamak için fikir üretiliyor.

ne yöne doğru fikir üretmemiz gerekitğini anlayalım o halde, bu kitap gökten inmedi bu bir, 2015 türkiyesine de hitap etmiyor bu iki

Geçmişte yaşanan olaylar bugün çerçevesinde yorumlanırsa bugüne de hitap ediyor.
Bugüne hitap etmiyorsa zaten kitaba iman etmenin pek bir anlamı kalmıyor. Allah'ın yeni bir kitap indirmesini bekleyip o kitaba iman etmek gerekiyor.
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen bir adem » 12 Oca 2015 01:53

facebook
twitter
gplus

bu kadar basit bir şey değil işte bu. kuranda hüküm için inmiş ayetler de kendi döneminde bir şey anlatıp bir illet üzere geliyor, nüzul sırası dikkatle takip edilirse o dönemin tarihine yönelik çokça izler görülür. kuranın bugüne bir hüküm koyma derdi olsaydı hz. ömer kuranın hükümlerini uygulamaz iken bir ayeti delil getirip ona göre hareket ederdi.
hududunu ahududu bahçesi yaptım, geçişte tatlı yedim, kaçışta çite çarptım.
hz. kierkegaard (k.s) nin yolu üzere inşeallah

BİRRUH BİDDEM NEFDİK YA ADEM

olum engelleyin geçin ne uğraşıyonuz :D
bir adem

Mesajgönderen bir adem » 12 Oca 2015 01:58

facebook
twitter
gplus

"Kuran 'dan sadece "Asr" suresi kalsa bize yeter."diyebilen sahabe ile altıbin küsur ayet ve bir o kadar da hadis (Buhari ,Müslim,Nesai,İbn Mace,Muvatta'...)ile de yetinemeyen "Müslüman" ı eşitlemek ayıptır."Sözün bütünü aptala söylenir."
Kuran Tasavvuf ve Seküler Dünyanın Yorumu- Prof.Dr.İlhami GÜLER

bir adem

Mesajgönderen Sahra » 12 Oca 2015 02:07

facebook
twitter
gplus

bir adem yazdı:bu kadar basit bir şey değil işte bu. kuranda hüküm için inmiş ayetler de kendi döneminde bir şey anlatıp bir illet üzere geliyor, nüzul sırası dikkatle takip edilirse o dönemin tarihine yönelik çokça izler görülür. kuranın bugüne bir hüküm koyma derdi olsaydı hz. ömer kuranın hükümlerini uygulamaz iken bir ayeti delil getirip ona göre hareket ederdi.

Sadece Allah, peygamber, ahiret vs. inancı bizi ilgilendirir, gerisi ilgilendirmez mi diyorsun? Ne diyorsun ben anlamıyorum :D Şu işi aptala anlatır gibi anlatsana
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen bir adem » 12 Oca 2015 02:10

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:
bir adem yazdı:bu kadar basit bir şey değil işte bu. kuranda hüküm için inmiş ayetler de kendi döneminde bir şey anlatıp bir illet üzere geliyor, nüzul sırası dikkatle takip edilirse o dönemin tarihine yönelik çokça izler görülür. kuranın bugüne bir hüküm koyma derdi olsaydı hz. ömer kuranın hükümlerini uygulamaz iken bir ayeti delil getirip ona göre hareket ederdi.

Sadece Allah, peygamber, ahiret vs. inancı bizi ilgilendirir, gerisi ilgilendirmez mi diyorsun? Ne diyorsun ben anlamıyorum :D Şu işi aptala anlatır gibi anlatsana

ilgilendiriyorsa da nasıl ilgilendirecek? kuranın indiği toplumun medeniyeti denilen şey bugünün kasabasına anca tekabül eder. işin biraz daha derininde daha önemli şeyler olmalı, miladi 7. yüzyılın belli bir aralığında bile hüküm kaynağı olarak yeterli gelmemiş(bu sözümden ötürü beni suçlayacaklar gidin hz. ömeri suçlayın) bir kitabın hükümlerinin bize yeteceğini ve literalist kafayla ona uymamız gerektiğini nasıl düşünebiliriz? din ve şeriat ayrımı üzerine düşünülmeli, din hiç değişmedi ancak şeriat hep değişti. şeriat ile şeraitin ilişkisi var.

bir adem

Mesajgönderen Sahra » 12 Oca 2015 02:17

facebook
twitter
gplus

Bana bu tarz bir inanışa sahip olmak, imandan tamamen kopmamak için kendini kandırmak gibi geliyor :mrblue: "Kur'an çağımıza uymuyor, çok sığ kalıyor" demiş oluyorsun ama bir yandan da Allah tarafından geçmişteki insanlara indirildiğine inanmak istiyorsun gibi.

Kitap geçmiştekiler için indi ve biz başıboş mu bırakılıyoruz yani?
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen bir adem » 12 Oca 2015 02:18

facebook
twitter
gplus

aklı başında olan hiçbir insan başıboş değil ki. sorumluluğun kitaptan ötürü olduğunu düşünmek de bir hata.

bir adem

Mesajgönderen Sahra » 12 Oca 2015 02:21

facebook
twitter
gplus

Bak bu açıdan da Deist gibisin :mrblue: İnsan olmak yeterli diyorsun gibi =)
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen bir adem » 12 Oca 2015 02:29

facebook
twitter
gplus

deizm allahı hayata, oluşa müdahil görmemek diye biliyorum ben öyle değil mi?

bir adem

Mesajgönderen Sahra » 12 Oca 2015 02:39

facebook
twitter
gplus

Öyle görenler de var, görmeyenler de bildiğim kadarıyla. Zaten bana kalırsa kitabı olmayan inanışın kuralları olmaz.

Bana kalırsa hayata müdahale ediyor muhtemelen.
Kullanıcı avatarı
Sahra

ÖncekiSonraki

Dön Din & Felsefe