Bencillik

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Bencillik

Mesajgönderen marvin » 03 Eyl 2016 00:44

facebook
twitter
gplus

bencillik hakkında ne düşünüyorsunuz?

sizce ayn rand'ın belirttiği gibi bir erdem midir, yoksa kötü, olumsuz bir davranış mıdır bencil olmak?

bencilce yapmış olmadığımız bir şey mümkün mü? sevgi mesela, ya da inanç.

insan karşılıksız bir şey yapabilir mı?

evet, görüşlerinizi merak ediyorum.
"Herkes benim düşünceme katılırsa yanılmış olmaktan korkarım."

- Oscar Wilde-
Kullanıcı avatarı
marvin

Re: Bencillik

Mesajgönderen kullanıcısıfatı » 03 Eyl 2016 00:56

facebook
twitter
gplus

şüphesiz her insan bencildir. iyilik yaparken bile mutluluk için,vaadedilen cennet için,yaradanın emrine uygun davranmak için vb yapar. bu benim tanımlamama göre "iyi bencillik"tir,zararsızdır. Bir de "kötü bencillik" vardır ki bu adından da belli olduğu üzere hoş sonuçlara yol açmaz. örneğin ihtiyaçtan fazlasını yoksula dağıtmamak hep kendi hazları için harcamak. basit bişeymiş gibi görünebilir ama günümüzdeki yoksulluğun sebebi bana göre "kötü bencillik"tir.
"De ki: "Yeryüzünde dolaşın da Allah'ın başlangıçta yaratmayı nasıl yaptığına bakın." Ankebut,20.
Kullanıcı avatarı
kullanıcısıfatı

Mesajgönderen bir adem » 03 Eyl 2016 04:19

facebook
twitter
gplus

benciliğin erdem olduğunu düşünüyorum, insanları benci olmamaya zorlamak despotluğun ta kendisidir bireyler buna kararı kendileri verirler aksini düşünen aykırı görüşlerine saygı beklemesin :) etik hakkında felsefi bişeyler diyecek çok fikrim ya da birikimim yok ancak aklı ve vicdanı olup bir durumla karşılaştığında 2 yoldan birini seçmeye yarayan bir şey gibi bu ahlak. kişilere, şartlara bağlı bir şey olduğu için birey kısmı önemli gibi geliyor.
hududunu ahududu bahçesi yaptım, geçişte tatlı yedim, kaçışta çite çarptım.
hz. kierkegaard (k.s) nin yolu üzere inşeallah

BİRRUH BİDDEM NEFDİK YA ADEM

olum engelleyin geçin ne uğraşıyonuz :D
bir adem

Mesajgönderen marvin » 03 Eyl 2016 05:46

facebook
twitter
gplus

her şeyin temelinde bencilce bir tatmin var, net. peki bu tatmini kabul ettiğimizde söz konusu bütün bencillikler farksızlaşmıyor mu? haz için yaşamakla iyilik yapmanın ne farkı var?
"Herkes benim düşünceme katılırsa yanılmış olmaktan korkarım."

- Oscar Wilde-
Kullanıcı avatarı
marvin

Dön Din & Felsefe