İnsanlar Adem ve Havvadan geliyorsa hayvanlar nereden geliyo

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

İnsanlar Adem ve Havvadan geliyorsa hayvanlar nereden geliyo

Mesajgönderen suskunman » 21 Eki 2016 23:32

facebook
twitter
gplus

İlgi çekmek için böyle başlık açtım şaka bir yana ama son bir yıldır ateizmi araştırıyorum. Bir ateist oluyorum sonra düşünüyorum vs. sonra dindar oluyorum namaza başlıyorum falan. Karar veremedim. Ateizmde mantıklı geliyor. Okudum araştırdım. Şunu belirtmem gerekir ki ateistler Allah asla yoktur demiyor. Çoğu olabilir de olmayabilir de bunu bilemeyiz ve kanıtlayamayız diyorlar. Bazen namazın aynı yoga gibi meditasyon aracı olduğunu düşünüyorum. Dinler başlı başına meditasyon, insanın kendini iyi hissetmesi için çıkarılmış bir şey olarak düşünüyorum. Ama bazen de bu saçma geliyor Allah'ın varlığı mantıklı geliyor. Bu konuda kafam karışık. Kafam her konuda karışık aslında. Bir hükümete destek veriyorum, bir ülkücü oluyorum. Sonra devrimci kesiliyorum falan :lol:
suskunman

Re: İnsanlar Adem ve Havvadan geliyorsa hayvanlar nereden ge

Mesajgönderen montevo » 02 Kas 2016 08:31

facebook
twitter
gplus

bence öncelikle kendini bi dinginleştir.bi süre bu tür konuları düşünme.sakinleş.sonra sakin kafayla bak
montevo

Mesajgönderen Biskiel » 06 Kas 2016 11:52

facebook
twitter
gplus

Bence de önce kafa dinginliğini kazanman lazım. Ama bana kalırsa ruhunu, zihnini özgürleştir. Tanrı inancı belirli paradigmalarla sınırlandırılamaz bence. ;)
Kullanıcı avatarı
Biskiel

Mesajgönderen marvin » 06 Kas 2016 23:08

facebook
twitter
gplus

ateistler kesinlikle tanrı yoktur der dostum. bilemeyiz diyenler agnostiklerdir.

dinler insanı iyi etmek için çıkarılmıştır demek yerine, dinin insanı neden iyi ettiği üzerine düşünmeni tavsiye ederim.
"Herkes benim düşünceme katılırsa yanılmış olmaktan korkarım."

- Oscar Wilde-
Kullanıcı avatarı
marvin

Mesajgönderen enigmatic » 07 Kas 2016 17:53

facebook
twitter
gplus

ateistler tanrı yoktur demez, tanrı denen bir şey hiçbir zaman olmadı-olmaz demek istiyorlar. ana gaye bu.

teism - tanrı var demekse, ateism - tanrı olmadı / olumsuz anlamına geliyor.

yani varda inkâr ediyorlar gibi algılanıyor "tanrı yoktur" demek.

ateizmin içerisinde de ayrılanlar var. agnostik ateistler var mesela, "tanrının var olup olmamasını bilmiyoruz, ancak kesin yok da diyemiyoruz" diyorlar.

bu sanırım, agnostisizme yönelik bir felsefi duruş gibi geliyo bana.

ayrıca birde, negatif ateizm ve pozitif ateizm var.

negatif ateizmde, "tanrı olabilir belki, ancak yeterli bilgi yok" diyor ve reddediyor.

pozitifler ise, "tanrı fikri saçma ya, ne tanrısı? öyle şey mi olurmuş yaaa" diyor.

günümüzde ateistler, pozitif ateisttir. (bana kalırsa.)
Kullanıcı avatarı
enigmatic

Mesajgönderen marvin » 07 Kas 2016 21:41

facebook
twitter
gplus

enigmatic yazdı:ateistler tanrı yoktur demez, tanrı denen bir şey hiçbir zaman olmadı-olmaz demek istiyorlar. ana gaye bu.

teism - tanrı var demekse, ateism - tanrı olmadı / olumsuz anlamına geliyor.

yani varda inkâr ediyorlar gibi algılanıyor "tanrı yoktur" demek.

ateizmin içerisinde de ayrılanlar var. agnostik ateistler var mesela, "tanrının var olup olmamasını bilmiyoruz, ancak kesin yok da diyemiyoruz" diyorlar.

bu sanırım, agnostisizme yönelik bir felsefi duruş gibi geliyo bana.

ayrıca birde, negatif ateizm ve pozitif ateizm var.

negatif ateizmde, "tanrı olabilir belki, ancak yeterli bilgi yok" diyor ve reddediyor.

pozitifler ise, "tanrı fikri saçma ya, ne tanrısı? öyle şey mi olurmuş yaaa" diyor.

günümüzde ateistler, pozitif ateisttir. (bana kalırsa.)

ateizm her halükarda tanrı'ya bağlıdır ve tanrı'nın yokluğunu savunur. ateistler tanrı yoktur der, bu kelime oyunları çok saçma geliyor bana.
"Herkes benim düşünceme katılırsa yanılmış olmaktan korkarım."

- Oscar Wilde-
Kullanıcı avatarı
marvin

Dön Din & Felsefe