KURAN TATLI KARŞITLARINA VE VEGANLARA CEVAP VERİYOR

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

KURAN TATLI KARŞITLARINA VE VEGANLARA CEVAP VERİYOR

Mesajgönderen Emre_1974tr » 14 Ağu 2018 19:42

facebook
twitter
gplus

BAKARA

57. Ve bulutu üstünüze gölgelik yaptık ve size kudret helvasıyla bıldırcın indirdik: "Rızık olarak size verdiklerimizin, en temizlerinden yiyin. " Dedik. Onlar zulmü bize yapmadılar, onlar kendi benliklerine zulmetmekteydiler.

58. Şöyle demiştik: "Girin şu kente; orada, dilediğiniz yerde bol bol yiyin. Kapıdan secde ederek girin ve `affet bizi` deyin ki, hatalarınızı bağışlayalım. Biz güzel davranıp, güzellik üretenlere daha fazlasını veririz. "


59. Ne var ki zulme sapanlar, bir sözü kendilerine söylenmiş olandan başkasıyla değiştirdiler. Bu- nun üzerine biz, bu zalimler üstüne, ürettikleri kötülüklere karşılık olarak gökten bir pislik indir- dik.

60. Bir zamanlar Musa, toplumu için su istemişti de biz, "değneğinle şu taşa vur" demiştik. Taştan hemen oniki göze fışkırmıştı. Her bölük insan kendilerine özgü su kaynağını bilmişti. "Allah`ın rızkından yiyin, için; yeryüzünde bozgunculuk yaparak şuna buna saldırmayın. " demiştik.

61. Siz şöyle demiştiniz: "Ey Musa, biz bir tek yemeğe asla dayanamayız; bizim için Rabbine dua et de bize yerin bitirdiklerinden, baklasından, acurundan, sarmısağından, mercimeğinden, soğanından çıkarıversin. "Musa şöyle demişti; "Siz daha aşağı bir nimete daha üstün bir nimeti mi değişmek istiyorsunuz? İnin bir kasabaya; istediğiniz sizin olacaktır. "Ve üzerlerine zillet, eziklik ve yoksulluk damgası vuruldu, Allah`tan bir gazaba çarpıldılar. Bu böyle oldu, çünkü onlar Allah`ın ayetlerini inkar ediyor ve haksız yere peygamberlerini öldürüyorlardı. İstan ettikleri için böyle oldu. Sınır tanımıyor, azgınlık yapıyorlardı.

***

Nahl

68. Rabbin, balarısına şöyle vahyetti: "Dağlardan evler edin, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan da..."

69. "Sonra, meyvaların her türünden ye de boyun bükerek Rabbinin yollarına koyul." Onun karıncıklarından, renkleri çeşit çeşit bir içecek çıkar ki, insanlar için onda şifa vardır. Derin derin düşünen bir topluluk için, bunda kesin bir mucize var.

***

ENAM

119. Üzerine Allah'ın adı anılıp kesilenden yememenize sebep ne? Oysa Allah, çaresiz yemek zorunda kaldığınız dışında, haram kıldığı şeyleri size açıklamıştır. Doğrusu bir çokları bilgisizce kendi kötü arzularına uyarak saptırıyorlar. Muhakkak ki Rabbin haddi aşanları çok iyi bilir.

***

MAİDE

96. Hem size hem de yolculara bir geçimlik olarak deniz avı yapmak ve onu yemek size helal kılındı...
Emre_1974tr
 
Mesajlar: 388
Kayıt: 30 Haz 2013 12:33

Re: KURAN TATLI KARŞITLARINA VE VEGANLARA CEVAP VERİYOR

Mesajgönderen Selim » 09 Oca 2019 22:09

facebook
twitter
gplus

"Menna"ya helvadan daha uygun bir karşılık bulamadıkları için şekerli yiyecek olduğunu mu düşünelim? Ayrıca "tatlı karşıtı" nedir? Ortalama modern insan aşırı şeker tüketir ve bu sağlıksızdır. Arada bir yersin. Zırt pırt yedin mi bu kötüye kullanım olur. Öte yanda etyemezler buna benzer bir dengeyi aramıyorlar. İkisini yan yana koymak yanlış.
Selim
 
Mesajlar: 8
Kayıt: 08 Şub 2016 21:44


Dön Din & Felsefe
cron