Bir dini araştırmadan gereklerini yerine getirmek

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: Bir dini araştırmadan gereklerini yerine getirmek

Mesajgönderen birgariphekim » 11 Tem 2013 23:26

facebook
twitter
gplus

zaten sorun da orda ya kardeş,bugün geldiğimiz noktanın bütün sıkıntısı bu okumuyoruz amk !
birgariphekim

Mesajgönderen eliaa » 11 Tem 2013 23:36

facebook
twitter
gplus

Bende bu konuya çok takığım. Özellikle namaz konusunda, bakıyorum insanlar bir sıra koymuşlar önce önce fatiha sonra sure bla bla.. Namaz dediğin Allaha yakarışsa neden dilediğin gibi yakarmıyosun, yalvarmıyosun da ezberlenmiş şeyleri papağan gibi okuyup namaz kıldım diyorsun dimi? Mesela ben peygamberimiz; "secde, kulun Allaha en yakın olduğu yer" dediği için çoğu duamı secdede yapıyorum, onlara göre benim yaptığım yanlış, bana göre de onların ki.
Kullanıcı avatarı
eliaa

Mesajgönderen uohk061 » 11 Tem 2013 23:41

facebook
twitter
gplus

elifbajramovic yazdı:Bende bu konuya çok takığım. Özellikle namaz konusunda, bakıyorum insanlar bir sıra koymuşlar önce önce fatiha sonra sure bla bla.. Namaz dediğin Allaha yakarışsa neden dilediğin gibi yakarmıyosun, yalvarmıyosun da ezberlenmiş şeyleri papağan gibi okuyup namaz kıldım diyorsun dimi? Mesela ben peygamberimizin; "secde, kulun Allaha en yakın olduğu yer" dediği için çoğu duamı secdede yapıyorum, onlara göre benim yaptığım yanlış, bana göre de onların ki.

bence kendi içinde çelişiyorsun.çünkü bu; namazda ne okunur, eller ne yapılır, ayaklar nereye sokulur tarzı uygulamalar ya hadislere yada fıkıh uzmanlarının görüşüne göre belirleniyor.sen de peygamberimizin sözü olduğu iddia edilen bir şeye göre ne yaptığını belirlediğini söylüyorsun.adamlar da aynı şeyi yapmış oluyor o zaman.tek kaynak olarak Kur'an seçilmedikçe hiçbir konuda çözüm üretilemez bence.
uohk061

Mesajgönderen Maykıl » 11 Tem 2013 23:44

facebook
twitter
gplus

kuranda tanrının en çok yakındığı durumlardan birinin iman etmeyenlerin gerekçe olarak "biz atalarımızdan böyle gördük onların izinden gittik" demesidir. hemen hemen her surenin sonunda "hiç sorgulamaz mısınız? akletmeyecek misiniz? düşünmeyecek misiniz?" tarzı sözler yer alır. insanlar bunları okuyunca akıllarına direkt gayrimüslimler geliyo ama bence bize de çakılmış bi mesaj var. kim ne derse desin en iyisi düşünmektir. iyi valla, zamanında birileri düşünüyo kendine bir inanç yolu çiziyo sen de beleşe onu taklit et. taşıma imanla cennete girilmez.
Resim
Kullanıcı avatarı
Maykıl

Mesajgönderen mademoylediyorsun » 11 Tem 2013 23:47

facebook
twitter
gplus

elifbajramovic yazdı:Bende bu konuya çok takığım. Özellikle namaz konusunda, bakıyorum insanlar bir sıra koymuşlar önce önce fatiha sonra sure bla bla.. Namaz dediğin Allaha yakarışsa neden dilediğin gibi yakarmıyosun, yalvarmıyosun da ezberlenmiş şeyleri papağan gibi okuyup namaz kıldım diyorsun dimi? Mesela ben peygamberimiz; "secde, kulun Allaha en yakın olduğu yer" dediği için çoğu duamı secdede yapıyorum, onlara göre benim yaptığım yanlış, bana göre de onların ki.

e siz nasıl peygamber "secde kulun allaha en yakın olduğu yer" dedi diye duanızı secdede yapıyosanız, insanlar da peygamber "namazı şöyle kılıyoruz, burda şunu okuyoruz, burda bunu yapıyoruz" dediği için namazı bu şekilde kılıyorlar.

bi de herkes ezberlenmiş şeyleri papağan gibi okumuyor yahu. bir sürü insan da o sırada okuduğu ayetin anlamını biliyor yani.
mademoylediyorsun

Mesajgönderen hosma » 11 Tem 2013 23:48

facebook
twitter
gplus

kulaktan dolma, gelenekçi bir din anlayışı var. cemaatlerin bunda büyük etkisi var. cemaatlerin para kaygıları var. bu yüzden sıkıntı büyük hacı.
Kullanıcı avatarı
hosma

Mesajgönderen teslim » 11 Tem 2013 23:49

facebook
twitter
gplus

Bu konuyla alakalı numarası aklımda olmayan bir ayet okumuştum. Meali şöyleydi "İnanan sağlam bir delile dayanarak inansın,inkar eden de bir delile dayanarak inkar etsin''
İstek ve arzularını kendisine ilah edineni görmedin mi? (Furkan/43)

Amaç, düşünmek/sorgulamak değil hakikate/gerçeğe ulaşmaktır. Sorgulamak/düşünmek bu yolda gerekli bir araçtır.
teslim

Mesajgönderen mademoylediyorsun » 11 Tem 2013 23:53

facebook
twitter
gplus

Maykıl yazdı:kuranda tanrının en çok yakındığı durumlardan birinin iman etmeyenlerin gerekçe olarak "biz atalarımızdan böyle gördük onların izinden gittik" demesidir. hemen hemen her surenin sonunda "hiç sorgulamaz mısınız? akletmeyecek misiniz? düşünmeyecek misiniz?" tarzı sözler yer alır. insanlar bunları okuyunca akıllarına direkt gayrimüslimler geliyo ama bence bize de çakılmış bi mesaj var. kim ne derse desin en iyisi düşünmektir. iyi valla, zamanında birileri düşünüyo kendine bir inanç yolu çiziyo sen de beleşe onu taklit et. taşıma imanla cennete girilmez.

hatta ben bu "akletmeyecek misiniz?" lafını, insanın allahın varlığından bile şüphe etmesine icazet olarak algılıyorum. ibrahim'in inanma macerasının anlatıldığı da kıssa da bu izni veriyor. allah'ın varlığına bile direk iman etme, bi koy külahı önüne, oku, düşün, karar ver mesajı var bence.
mademoylediyorsun

Mesajgönderen Stavierae » 11 Tem 2013 23:58

facebook
twitter
gplus

Her zaman çoğunluğu müslüman olan bir ülkede doğmuş olmayı avantaj olarak görürdüm taa ki Kur'anı okuyup yaşadığımız şeyle kitapta yazanın çok farklı olduğunu görene kadar. Küçüklüğümden beri çeşitli kurslara gittim, bu dini savunduğunu zanneden bir sürü insan tanıdım amma ve lakin kasıtlı veya kasıtsız beni bu dinden uzaklaştıran da yine onlar oldu. Allah'ı zalim gösteren bu insanlar yüzünden soğudum dinimden. Şeriat denilen şeyin aklımda karşıladığı anlamda gerçeğinin farklı olduğunu öğrendim. Allah'ın dininin aslında hoşgörü dini olduğunu öğrendim. Ve koyduğu yasakların keyfiyetten değil menfaatimiz doğrultusunda olduğunu öğrendim. Bu ülkede aklıma zorla sokulmuş o kadar çok batıl var ki artık Kur'anı okuyup anlamakta zorlanıyorum.
Kullanıcı avatarı
Stavierae

Mesajgönderen eliaa » 12 Tem 2013 00:23

facebook
twitter
gplus

uohk061 yazdı:
elifbajramovic yazdı:Bende bu konuya çok takığım. Özellikle namaz konusunda, bakıyorum insanlar bir sıra koymuşlar önce önce fatiha sonra sure bla bla.. Namaz dediğin Allaha yakarışsa neden dilediğin gibi yakarmıyosun, yalvarmıyosun da ezberlenmiş şeyleri papağan gibi okuyup namaz kıldım diyorsun dimi? Mesela ben peygamberimizin; "secde, kulun Allaha en yakın olduğu yer" dediği için çoğu duamı secdede yapıyorum, onlara göre benim yaptığım yanlış, bana göre de onların ki.

bence kendi içinde çelişiyorsun.çünkü bu; namazda ne okunur, eller ne yapılır, ayaklar nereye sokulur tarzı uygulamalar ya hadislere yada fıkıh uzmanlarının görüşüne göre belirleniyor.sen de peygamberimizin sözü olduğu iddia edilen bir şeye göre ne yaptığını belirlediğini söylüyorsun.adamlar da aynı şeyi yapmış oluyor o zaman.tek kaynak olarak Kur'an seçilmedikçe hiçbir konuda çözüm üretilemez bence.

Bence öyle olmuyorum elbette araştırmadan yapmış olduğum birşey değil, önemli noktaları anlatmaya çalışıcam, şöyleki;

Kuranda namazla ilgili geçen kelimeler;
1. Kıyam ruku, secde ( bakara 238, bakara 43, ali-imran 43, hac 26, tevbe 112)
2. Abdest ve boy abdesti ( maide 6, nisa 43)
3. Kıbleye dönmek ( bakara 115, 144, 149-150)
4. Kıyafet, temizlik ( araf 26,31)
5. Namaz vakitleri
Namaz, Allahı zikretmek , hatırlamak için yapılır.( taha 14)
kuran’da, namazda kuran okunmasına dair bir ifade geçmez. Fakat Kuran bize tanıtılırken, Kuran’ın “zikir” yani hatırlatma olduğu söylenir. Böylece biz namaz kılarken, edeceğimiz duada, Allah’a yakarışta, rehberimizin Kuran olduğunu anlamış oluruz. (Mesela salli-barik ve ettehıyyatu dualarıda kuran ayeti değildir)
Ayrıca namazın kuranda 3 vakit olarak belirtildiğini, 5 vakit namaz miraç olayına dayandırıldığını, namazın vaktinde farz olduğunu (nisa 103) bu farzın hayat boyu sürekli gözetilmesi gerektiğini (meariç 23), kuranda kaza namazı diye bir kavramın olmadığını , namazı kılmayanın ve ya kaçıranın bunun için Allah’a tövbe edebileceğini ve daha sonra namazlarına titizlikle devam edebileceğini de belirtiyorum, ve isa suresi 102 ayette de savaş zamanında insanların nasıl namaz kılacağı yazıyor.
Tabiki sadece üç vakitle sınırlamak yanlış, bu 3 vakit sadece farz olanlar. Allah’ı anmak, hatırlamak için kılınan her namaz makbuldür. Namaz günde beş vakit de kılınır, on vakit de kılınır. Namazın farz olan vakitleri bize mecbur olduğumuz alt sınırı belirtir, üst sınır ise serbest.
Eğer daha fazla ayrıntı istersen;
namazda ses tonu( isra 110)
cuma namazı ( Cuma 9-11)
korku namazı (bakara 239)
cenaze namazı (tevbe 84)
namaza çağrı( Cuma 9)
namazdan sonra Allahı hatırlama ( nisa 103)

bunların sonucunda oluşturduğum çıkarımla kılıyorum peygamberimizin hadiside sadece verdiğim bir örnekti.
Kullanıcı avatarı
eliaa

Sonraki

Dön Din & Felsefe