Tanrı Günahlarımızı Önceden Biliyorsa Neden Cehennem Var?

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Tanrı Günahlarımızı Önceden Biliyorsa Neden Cehennem Var?

Mesajgönderen Maykıl » 11 Tem 2013 23:39

facebook
twitter
gplus

soruyu şöyle açayım reyizler. tanrı kuranda sık sık söylüyor bunu, o istemediği sürece iman edenlerden olamayacağımızı. kalbinde mühür olan bir kimsenin tanrı izin vermedikçe asla iman edemeyeceğini vs. öyleyse neden cehennem var?
güzel soru.
şimdi elimden geldiğince kendi beynim sıra bu sorunun cevabını açıklamaya çalışıcam.

olaya zamandan giriyoruz reyizler. bir dakikalığına tanrının var olduğunu varsayıp okuyun şu konuyu.

sizce tanrı günahlarımızı önceden bilebilir mi? tanrı zaten zamanın yaratıcı değil mi? öyle. o zaman tanrı zamanın da üstünde demektir ve önce zamana ait bir kavramdır. herkes bu olayı şu şekilde algılıyo, işte tanrı evren yaratılmadan önce oturmuş hepimizin günahlarını biliyo buna rağmen evreni yaratıyo sonra bizi cehenneme dıkıyo falan. yok öyle bi dünya olum. önce ve sonra diye bişe yok. tanrı zaten zamanın da üstünde. ek olarak tanrı fizik kurallarının da üstünde o nedenle rica ediyorum newton muhabbeti yapmayalım amk.

anlatım konusunda berbat olduğum için örnek vererek pekiştireyim şunu. hem de bayağı popi bir örnek. hatta durun geçen bi arkadaşla aramızda geçen konuşmayı yazayım direkt buraya.

arkadaş: evren neden yaratıldı dediğimde hz muhammed için yaratıldı diyorlar. peki neden? neden onun için evren yaratıldı?
(on saniyelik bir sessizlik, kafada dönen çarkların ses efekti)
ben: olum şöyle düşün. tanrı zaten zamanın da üstünde bir varlık değil mi? hatta varlığın da üstünde olduğu için varlık bile değil. her neyse felsefe yapmayacam. zamansız bir boyutu algılamaya beynim yetmediği için ahireti sana işin içine birazcık zaman katarak anlatmaya çalışıcam. düşün şöyle. diyelim bundan milyarlarca sene sonra kıyamet kopmuş falan biz cehennemde halay çekiyoruz hz muhammedle tanrı da cennetteler muhabbet ediyolar. o sırada hz muhammed çok güzel bi laf söylüyo ve bu da tanrının hoşuna gidiyo diyelim. hz muhammede diyo ki "sana bir hediye vericem. hediye olarak seni yaratıcam." sonra trilyonlarca sene öncesinde gidip hz muhammedi yaratıyor. yani evrenin yaratılış hikayesi de böyle bişi olabilir, illa geçmişte varolan bir nedenden ötürü yaratılacak diye bişe yok. belki ilerde insanlardan biri tanrının hoşuna giden bişi yapcak o da hediye olarak bize evreni yaratıcak. yalnız burada şu noktayı atlama. ben sana geçmişe gidip yarattı, milyar sene sonra falan diye kalıplar kullandım ama bunlar sırf anlatabilmek ve anlayabilmek içindi. ahireti önce ve sonra değil de bütün olayların aynı anda gerçekleştiği tek bir an olarak düşün, önce ve sonra yok. dolayısıyla geçmiş ve gelecek de yok. hatta o tek bir an bile yok ama o da yoksa ne var işte onu ben bilemicem.

heh. ilk baştaki soru da böyle bişi işte. muhittin diye bir adam düşün kafirin teki bu böyle. eee, madem bu adamın iman etmesine tanrı izin vermiyor o zaman muhittingülün suçu ne? muhittin illa geçmişte bi suç işlemiş olmak zorunda değil ki. belki milyar sene sonra ahirete gittiğimizde cennette tanrıyla konuşurken kötü şeyler söyliycek ya da ne bilim komşunun hurisine yavşayacak tanrı da buna kızıp "ceza olarak seni iman etmeyenlerden eyliyorum" diyecek ve muhittin aslında imansız birine dönüşüp cennet yerine cehenneme gidicek ve bu olay bir döngü halinde devam edecek ya da zamanın hiç olmadığını var sayarsak devam etmeyecek.

özetle; dünya barışı, hayvan hakları, demokrasi
Resim
Kullanıcı avatarı
Maykıl

Re: Tanrı Günahlarımızı Önceden Biliyorsa Neden Cehennem Var

Mesajgönderen uohk061 » 11 Tem 2013 23:50

facebook
twitter
gplus

şu zaman olayını iyi demişsin.

atayiz arkadaşların kafasını karıştıran bir nokta var.ısıtıp ısıtıp sunuyorlar genelde.allah kalbimizi mühürlemiş biz ne yapalım tarzı yakınmalar.onlar için şu ayeti koyayım:

NİSA 4/155. Sözleşmelerini bozmaları, Allah’ın ayetlerini inkar etmeleri, peygamberleri haksız yere öldürmeleri, "Kalblerimiz perdelidir" demelerinden ötürü Allah, evet, inkarlarına karşılık onların kalblerini mühürledi, onun için bunların ancak pek azı inanır.

atayiz arkadaşlar gördüğünüz gibi allah kimsenin kalbini durduk yere mühürlemiyor.bunu da bilelim.
uohk061

Mesajgönderen Rastafaray » 12 Tem 2013 01:31

facebook
twitter
gplus

Usta ben şöyle bir yaklaşımdan bakıyorum konuya; şimdi böyle bir soru sorarak sen yaratıcıyı normal insan beyniyle bir tutuyorsun.
Oğlum yaratıcı lan bu senin benim gibi 'liverpool beşiktaş'a 8 atacak biliyom kanki' demiyor ki yani üstler üstü bir şey. Belki de sen bu dünya da yaşadığın yazgıyı önceden yaşamışsın, seçimlerini daha doğmadan yapmışsın, bu dünyayı da o seçimlerine ve yazgılarına göre yaşıyorsundur.

Yani ne olacaktı ki yaratıcı bizi dünyaya yollayıp 'hadi aslanlar görim kim daha iyi' diye bizi mi seyredecekti bu bence çok çok derin bir konu. Ben anladığım kadarıyla böyle açıklıyorum konuyu.
Kullanıcı avatarı
Rastafaray

Mesajgönderen Sahra » 12 Tem 2013 01:36

facebook
twitter
gplus

Öyle ya da böyle. Geçmişte ya da gelecekte. ( hastalıkta sağlıkta diye devam ettiresim geldi :D ) Fark etmez. Yaşanmış, yaşanan, yaşanacak her anı bilmiyor mu? Her şey tek bir anda bile gerçekleşiyor olsa, yine de bilmiyor mu her şeyi? Bile isteye yaratıyor cehennemde sonsuza dek cezalandırılacak kişileri.

Yokkkk, nasıl düşünürsem düşüneyim bağdaşmıyor merhametle.
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen Rastafaray » 12 Tem 2013 02:01

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:Öyle ya da böyle. Geçmişte ya da gelecekte. ( hastalıkta sağlıkta diye devam ettiresim geldi :D ) Fark etmez. Yaşanmış, yaşanan, yaşanacak her anı bilmiyor mu? Her şey tek bir anda bile gerçekleşiyor olsa, yine de bilmiyor mu her şeyi? Bile isteye yaratıyor cehennemde sonsuza dek cezalandırılacak kişileri.

Şimdi panpa sen konuya şöyle yaklaşıyorsun gibi geliyor bana Allah insanların önceden cehenneme gideceğini biliyordu ama bile bile cehenneme yolluyor insanları. Bilmiyorum ne kadar doğru anladım.

Şimdi Kuran'da sürekli şu söylenmiyor mu? Bizler kaderimiz doğrultusunda yaşarız. Yani belki de biz bu dünyada ki seçimlerimizi doğmadan yaptık ve bunu yaşıyoruz.

Belki de bu bize verilen 2. bir şanstır Allah ruhumuzu imtihan etti ve belki de bize 2. bir şans verdi. Ehehe biraz tuhaf oldu biliyorum ama bu konularda ahanda bu yüzden diyemiyorsun insan kendince bir açıklama getiriyor. Tüm bu soruların kesin cevabını ölünce öğreneceğiz ve o zaman 'anaaaa' tarzı bir ifade geçireceğiz. Tabi Allah bu dünya da ulaşamadığımız, cevabını bulamadığımız şeyler yüzünden bizi yargılamaz, bize verilen neyse o dur.
Kullanıcı avatarı
Rastafaray

Mesajgönderen Sahra » 12 Tem 2013 02:09

facebook
twitter
gplus

Rastafaray yazdı:
Sahra yazdı:Öyle ya da böyle. Geçmişte ya da gelecekte. ( hastalıkta sağlıkta diye devam ettiresim geldi :D ) Fark etmez. Yaşanmış, yaşanan, yaşanacak her anı bilmiyor mu? Her şey tek bir anda bile gerçekleşiyor olsa, yine de bilmiyor mu her şeyi? Bile isteye yaratıyor cehennemde sonsuza dek cezalandırılacak kişileri.

Şimdi panpa sen konuya şöyle yaklaşıyorsun gibi geliyor bana Allah insanların önceden cehenneme gideceğini biliyordu ama bile bile cehenneme yolluyor insanları. Bilmiyorum ne kadar doğru anladım.

Şimdi Kuran'da sürekli şu söylenmiyor mu? Bizler kaderimiz doğrultusunda yaşarız. Yani belki de biz bu dünyada ki seçimlerimizi doğmadan yaptık ve bunu yaşıyoruz.

Belki de bu bize verilen 2. bir şanstır Allah ruhumuzu imtihan etti ve belki de bize 2. bir şans verdi. Ehehe biraz tuhaf oldu biliyorum ama bu konularda ahanda bu yüzden diyemiyorsun insan kendince bir açıklama getiriyor. Tüm bu soruların kesin cevabını ölünce öğreneceğiz ve o zaman 'anaaaa' tarzı bir ifade geçireceğiz. Tabi Allah bu dünya da ulaşamadığımız, cevabını bulamadığımız şeyler yüzünden bizi yargılamaz, bize verilen neyse o dur.

"Belki de öbür dünyada kararımızı vermiştik zaten" diyorsun. Ama ben neden kafirleri dünyaya gönderdi demiyorum, neden kafirleri yarattı diyorum.

Birinci şans, ikinci şans falan fark etmez. Ne bu kibir, ne bu ısrar yahu? Neden illa kendisine inanmalıyız. Belki kitabı gayet iyi niyetlerle ve önyargısızca okuyoruz ama naparsak yapalım oluru yok, naparsak yapalım inandırıcı gelmiyor kitap. Ee, niye yakıyor yahu böyle bir insanı?

Mesela ben kafirim ama demin bir arkadaş bir ayet paylaştı, evrimi gösteriyor olabilir mi diye sordu. O ayeti araştırasım var şu anda. Önyargılı bir şekilde ayet yalan deyip geçmiyorum. İyi niyetliyim yahu. Niye beni yaksın, niyeee :) Bunu ancak merhametsiz olması ve kibirli olmasıyla açıklayabilirim. Bu da kitaptaki ayetlerle çeliştiğinden, kitabı çelişkili buluyorum ve Allah'ın uydurulmuş bir yaratıcı olduğuna inanıyorum. Yapcak bi şey yok =)
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen Rastafaray » 12 Tem 2013 02:19

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:
Rastafaray yazdı:

"Belki de öbür dünyada kararımızı vermiştik zaten" diyorsun. Ama ben neden kafirleri dünyaya gönderdi demiyorum, neden kafirleri yarattı diyorum.

Birinci şans, ikinci şans falan fark etmez. Ne bu kibir, ne bu ısrar yahu? Neden illa kendisine inanmalıyız. Belki kitabı gayet iyi niyetlerle ve önyargısızca okuyoruz ama naparsak yapalım oluru yok, naparsak yapalım inandırıcı gelmiyor kitap. Ee, niye yakıyor yahu böyle bir insanı?

Mesela ben kafirim ama demin bir arkadaş bir ayet paylaştı, evrimi gösteriyor olabilir mi diye sordu. O ayeti araştırasım var şu anda. Önyargılı bir şekilde ayet yalan deyip geçmiyorum. İyi niyetliyim yahu. Niye beni yaksın, niyeee :) Bunu ancak merhametsiz olması ve kibirli olmasıyla açıklayabilirim. Bu da kitaptaki ayetlerle çeliştiğinden, kitabı çelişkili buluyorum ve Allah'ın uydurulmuş bir yaratıcı olduğuna inanıyorum. Yapcak bi şey yok =)

Ehehehe. Ben diyorum ki Allah insanları nötr olarak yarattı insanlar kötü olmayı seçti.

Çok klişe olucak ama çok seviyorum bu örneği annelerin merhametini düşün o merhameti o kalbe koyan Allah nasıl bu kadar gaddar olur yahu.

Ben sadece şu yazdıklarına bakarak diyorum ki sen iyi niyetli bir insansın yani olayları araştırmaya, gerçekleri anlamaya çalışıyorsun. Allah gerçekten böyle kullarını sever. Yani sen belki şuan senin mantık çerçeven de doğruluğuna inanmıyor olabilirsin ama Allah bir vesileyle sana gerçekleri göstericek yani belki kafanda dank diye oturacak parçalar. Belki de Allah niyetini görüp bağışlayacak seni. Yani kimse kesinlikle cehennemlik veya kesinlikle cennetlik değildir. Bir kıssa anlatıp gidiyorum paşam. Bu kıssadan şunu çıkarıyorum ben önemli olan niyettir senin niyetin doğru olanı bulmaksa elbette Allah sana yardım edecektir. Hadi selametle.

Bir çoban varmış eski zamanlarda yaşayan. Öyle bir çobanmış ki, Yaratan ile ilgili çok bilgiye sahip değilmiş. Namaz kılmasını bilmezmiş mesela ama namaz kılmaya çalışırmış. Duaları ve süreleri bilmezmiş mesela ama Allah’ı zikretmeye çalışırmış. Tüm kalbiyle severmiş yaratanını.

Günün birinde sürüsünü otlatan bu çoban rabbine seslenerek ‘ Ey Allah’ım seni çok özledim, gel de bu örmüş olduğum çorapları senin ayağına giydireyim, gel de koyunlarımdan sağdığım sütten içireyim sana’ diyerek Rabbini çağırıyormuş. Kulunun kendisi çağırdığını gören Allah da Hızır Aleyhisselama git ve kulumu ziyaret et demiş.

Hızır Aleyhisselam çobanın yanına gitmiş ve çobana ‘ böyle şey olmaz ey çoban, sen Allah’ı insan gibi düşünme o ne çorap giyer ne de senin sütünden içer’ demiş. Çoban öyle mi ben bilmiyordum demiş ve üzülmüş bu duruma. Bunun üzerine Allah Hızır Aleyhisselam’a ‘ ben seni oraya kulumu azarla diye göndermedim, onun beni sevişinden çok hoşlandım ve onu ziyaret et diye gönderdim’ der.

Hızır Aleyhisselam çobana namaz kılmasını biliyor musun? Nasıl namaz kılıyorsun diye sorar. Çoban cevap verir ‘ ak koyun kara koyun alnımı yere koyuyorum’ diye cevap verir. Bunun üzerine Hz Hızır ona duaları ve namazı öğretir.

Hızır Aleyhisselam namazı öğrettikten sonra bir göletin üzerinden yürüyerek gider ancak çoban surelerin okunuşunu unutur ve süreleri tekrar öğrenmek için koşarak Hz Hızır’a yetişir. Hz Hızır arkasını döner ve çobanında kendisi gibi göletin üzerinde durduğunu görünce.
‘Ey çoban en iyisi sen nasıl istiyorsan öyle kıl’ der ve uzaklaşır.
Kullanıcı avatarı
Rastafaray

Mesajgönderen Sahra » 12 Tem 2013 02:48

facebook
twitter
gplus

Yaratıcıya "bana doğru yolu göster" diye dua ediyorum. Bakalım ileride inancım ne olacak, ben de merak ediyorum :)

Böyle hikayeler çok güzel, keşke gerçek olsa diyor insan. Sanmayın ki kafirler işine gelmediği için kafir. Ben kitap ve kural göndermiş bir tanrı olmasını tercih ederdim.

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen Emre_1974tr » 12 Tem 2013 04:21

facebook
twitter
gplus

Başlıktaki sorunun cevabını şu çalışmamda vermiştim:

http://emre1974tr.blogspot.com/2011/07/ ... irade.html

Zaten yaratılış amacımız Allah'a kulluk etmenin yanı sıra hakettiğimize kavuşmamızdır.
Emre_1974tr

Mesajgönderen Doctore » 12 Tem 2013 05:21

facebook
twitter
gplus

Şimdi yazılanlardan ilk 3-5 ini okudum.. gerisini sıkıldım bıraktım(sabahın 5inin olmasının da büyük bir etkisi var).. Sizde bunu okumak zorunda değilsiniz :D

Şimdi aciz olduğumuz çok net. Ahiretle ve Allah'la ilgili bilmediğimiz çok şey var. (Ama Allah ile ilgili bizim en azından bu dünya da bilmemiz gereken esmaül hüsna ile yeterlidir)
Her neyse ülkemiz şartlarında 7 yaşından itibaren( gerçi 5.5'a düştü şimdi) okula başlayan her birey öğrendikleri ile ilgili sınavlara tabi tutuluyor. Tabi yaş arttıkça sınavların zorluğu da artıyor. Hocalar bize bilgileri veriyor. Çözüm yollarını anlatıyor ve bunun karşılığında bilgilerimizi test ediyor. Tabi girilen sınava göre soruları tam yanıtlasan bile hocadan fazla bildiğimizi iddia edemeyiz.(1.sınıfta iken 3.sınıfın dersini bilemeyiz en azından) Sınava iyi hazırlanılmışsa geçer not alıp o dersten kurtuluyoruz. Veyahut yetersiz olup alttan ders almaktan dönem uzamasına kadar iş uzayıp sürüyor.(bir nevi ceza gibi) Hoca herkese dersi veriyor. Ama kimin geçip kimin kalacağını bilmiyor. Hoca sınavı defalarca kez yapsa dersin çalışılmadan geçilmeyeceği aşikar bir şeydir.

Şimdi bu abuk sabuk örnekten sonra.. Allah bizim düşünmekte, yapmakta olduğumuz ve yapacağımız tüm olasılıkları biliyor. İyisiyle ve kötüsüyle ve buna müdahale etmiyor. Başından duran bir hoca gibi düşün işte amk. Neyi işaretlediğini görüyor ama sana karışmıyor.
Doctore

Sonraki

Dön Din & Felsefe