Birkaç Sorum Var Kendine Güvenen Gelsin

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Birkaç Sorum Var Kendine Güvenen Gelsin

Mesajgönderen Muştafa Yumli » 19 Ağu 2013 01:42

facebook
twitter
gplus

1-Nisa-34 de karılarınızı dövün diyor.Evet, dövün diyor.İnsanlığa pek yatkın gelmeyen bir durum.Dayak hayvanlara has değilmiydi? Yoksa kadınlardamı bir hayvan? Birkaç yerlerde zorlama darabe(bildiğin darpetmek işte) ayırmak olarak kullanmışlar.Geçiniz...Zorlama yapmadan cevaplayabilen olursa buyursun hodri meydan

2-Ayetlerde dünyadan düzmüş gibi bahsedilmesi.Sanki gökten ve yerden başka birşey yokmuş gibi anlatılması.

3-Güneşin hareketi(evet aynen böyle) kendi yörüngesinde kayıp gitmekteymiş.Bazı kişiler sistemin dönmesiyle açıklamaya çalışmışlar o şuna benzer.bir gemidesiniz.geminin içindeki bir cismi hareket eder gibi görüyorsunuz ama hareket etmiyor.Bunu gemiyle açıklamaya benziyor açıklamaları.Burda bal gibi indiği döneme göre güneş dönüyor denmiş.

4-Hani Kuran apaçık şekilde yazılmıştı? Çoğu ayette birçok meale bakıyoruz resmen birbirinin 180 derece farklı meallerle karsılasıyorus özellikle tartısmalı ayetlerde.

5-Anlamlarına ne kadar kafa patlatsam ne kadar meal okusam hpe sığ anlamlar çıkarıyorum.Sonlarında sürekli Allahın niteliklerinden tekrar tekrar bahsediyor.Yaklaşık 600 sf lık kitabın tekrar edip duran bu bölümleri çıakrsan 50 sayfa .

6-Mirasda orda burda ''Allah size kolaylık saglamıstır'' gibisinden yazılar var ama miras isi okadar karısıkki çık isin icinden.Çık çıkabilirsen.Hani bize kolaylık sağlanmıstı?

7-Aha 2022 de marsa koloni kuracaz diyorlar.İnsanlık gelisip genislese Galaktik düzeye ulassa günes nasıl tersten batacak.Evrenin tersine genislemesi dioruzda nasıl bu kadar emin konusuyoruz?

Simdiye kadar 5 vakit namazını kılmaya çalışan oruç tutan kuran okuyan bir müslümanım.Ama nerden tutsam elimde kalıyor.Artık kendimi kandıramıyorum.Lütfen beni kurtarın.
Zate bende ki futbol yeteneğı Trabzon'un 'ı' sı gibi bişeydi vardi ama ispat edemiydım.
Kullanıcı avatarı
Muştafa Yumli

Re: Birkaç Sorum Var Kendine Güvenen Gelsin

Mesajgönderen SiDRe » 19 Ağu 2013 01:54

facebook
twitter
gplus

Muştafa Yumli yazdı:1-Nisa-34 de karılarınızı dövün diyor.Evet, dövün diyor.İnsanlığa pek yatkın gelmeyen bir durum.Dayak hayvanlara has değilmiydi? Yoksa kadınlardamı bir hayvan? Birkaç yerlerde zorlama darabe(bildiğin darpetmek işte) ayırmak olarak kullanmışlar.Geçiniz...Zorlama yapmadan cevaplayabilen olursa buyursun hodri meydan

2-Ayetlerde dünyadan düzmüş gibi bahsedilmesi.Sanki gökten ve yerden başka birşey yokmuş gibi anlatılması.

3-Güneşin hareketi(evet aynen böyle) kendi yörüngesinde kayıp gitmekteymiş.Bazı kişiler sistemin dönmesiyle açıklamaya çalışmışlar o şuna benzer.bir gemidesiniz.geminin içindeki bir cismi hareket eder gibi görüyorsunuz ama hareket etmiyor.Bunu gemiyle açıklamaya benziyor açıklamaları.Burda bal gibi indiği döneme göre güneş dönüyor denmiş.

4-Hani Kuran apaçık şekilde yazılmıştı? Çoğu ayette birçok meale bakıyoruz resmen birbirinin 180 derece farklı meallerle karsılasıyorus özellikle tartısmalı ayetlerde.

5-Anlamlarına ne kadar kafa patlatsam ne kadar meal okusam hpe sığ anlamlar çıkarıyorum.Sonlarında sürekli Allahın niteliklerinden tekrar tekrar bahsediyor.Yaklaşık 600 sf lık kitabın tekrar edip duran bu bölümleri çıakrsan 50 sayfa .

6-Mirasda orda burda ''Allah size kolaylık saglamıstır'' gibisinden yazılar var ama miras isi okadar karısıkki çık isin icinden.Çık çıkabilirsen.Hani bize kolaylık sağlanmıstı?

7-Aha 2022 de marsa koloni kuracaz diyorlar.İnsanlık gelisip genislese Galaktik düzeye ulassa günes nasıl tersten batacak.Evrenin tersine genislemesi dioruzda nasıl bu kadar emin konusuyoruz?

Simdiye kadar 5 vakit namazını kılmaya çalışan oruç tutan kuran okuyan bir müslümanım.Ama nerden tutsam elimde kalıyor.Artık kendimi kandıramıyorum.Lütfen beni kurtarın.

Selam
Tüm maddelerin hatali. Gercekten samimiysen kurtarin diyerek üzülme problem yok:)
Simdilik uzun yazmam mumkun degil. Ama su linki incelersen zaten sorularinin cogunun cevabini bulacaksindir:
www.mucizeler.com

Selamlar
Hayatta insanın varoluş sebebini sorgulamasından ve bulmaya çalışmasından daha önemli ne olabilir?
Kullanıcı avatarı
SiDRe

Mesajgönderen Nate RIVER » 19 Ağu 2013 05:16

facebook
twitter
gplus

Muştafa Yumli yazdı:1-Nisa-34 de karılarınızı dövün diyor.Evet, dövün diyor.İnsanlığa pek yatkın gelmeyen bir durum.Dayak hayvanlara has değilmiydi? Yoksa kadınlardamı bir hayvan? Birkaç yerlerde zorlama darabe(bildiğin darpetmek işte) ayırmak olarak kullanmışlar.Geçiniz...Zorlama yapmadan cevaplayabilen olursa buyursun hodri meydan

1- Yaşar Nuri Öztürk Meali:

34 Erkekler; kadınları gözetip kollayıcıdırlar. Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından bol bol harcamışlardır. İyi ve temiz kadınlar saygılıdırlar; Allah'ın kendilerini koruduğu gibi, gizliliği gereken şeyi korurlar. Sadakatsizlik ve iffetsizliklerinden korktuğunuz kadınlara önce öğüt verin, sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihayet onları evden çıkarın/bulundukları yerden başka yere gönderin! Bunun üzerine size saygılı davranırlarsa artık onlar aleyhine başka bir yol aramayın. Allah çok yücedir, sınırsızca büyüktür.

Bazı mealciler ''dövün'' diye, bazıları ise ''çıkarın/gönderin'' diye çeviriyor. Önce hangisinin doğru olduğu bulunmalıdır. Yanlış bilmiyorsam piyasada en doğru çeviri olarak kabul edilen Yaşar Nuri Öztürk'ün Kuran çevirisidir. Ayrıca Edip Yüksel de böyle çevirmiştir.

Eğer doğru olan çeviri ''dövmek'' ise (ayetten anlaşılacağı gibi en son çare olarak) şunu belirtmeliyim ki kadının evliliğini bozma hakkı vardır. Yani kimse kadını evinde zorla tutup dövemez. Bu konuda yazılabilecek daha çok şey var. İnternetten detaylı bir şekilde araştırabilirsin umarım biraz yardımcı olmuştur.

2- Ayeti verirsen daha net yorumlar yapabiliriz. Ben Kuran çelişkilerini araştırırken bunun açıklamasını okumuştum. Şimdi siteyi bulmam zor olur ayeti yazarsan hatırlarım belki.

3- Ne demek istediğini gerçekten anlamadım. Gemide felan kafam karıştı. Daha açıklayıcı yazar mısın bir de mümkünse ayetleri ver.

4- Bu, Arapça'nın çok zengin bir dil olmasından kaynaklanır. Bazı kelimelerin çok fazla anlamı olabiliyor. Ayrıca herhangi 2 dil arasında birbirine çevrilemeyen kelime veya kelime grupları illa ki vardır. Bu gibi durumlarda mecburen kelime veya kelime grubunun Türkçe'deki en yakın anlamı bulunmaya çalışılır.

5- Bu bir soru değil. Kuran'ın matematiksel mucizelerini araştırırsan tekrarlı kelimelerin önemini görürsün.

6- Miras ile ilgili ayetler basit cümlelerden oluşur.

Örnek;

Nisa suresi 11. ayet --> Allah size çocuklarınızla ilgili olarak şunu öneriyor: Erkek için, iki dişinin payı kadar. İkiden fazla kadın iseler ölenin bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer çocuk sadece bir kadınsa, mirasın yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa, geriye bıraktığından ana-babanın her biri için altıda bir hisse olacaktır. Ölenin çocuğu yoksa ve kendisine ana-babası mirasçı olmuşsa bu durumda anasına üçte bir düşer. Eğer kardeşleri varsa, anasının payı, yapacağı vasiyetten ve borcundan arta kalanın altıda biridir. Babalarınız var, oğullarınız var. Siz bunlardan hangisinin yarar bakımından size daha yakın olduğunu bilemezsiniz. Allah'tan bir buyruğu önemseyin. Hiç kuşkusuz Allah herşeyi bilir, tüm hikmetlerin sahibidir.

Nisa suresi 12. ayet --> Zevcelerinizin geriye bıraktığının yarısı sizindir, eğer onların çocuğu yoksa. Eğer onların çocuğu varsa, vasiyet ettikleri ve borçları ödendikten sonra geriye bıraktıklarının dörtte biri sizindir. Eğer sizin çocuğunuz yoksa bıraktığınızın dörtte biri zevcelerinizindir. Eğer sizin çocuğunuz varsa bu durumda, yaptığınız vasiyet ve borcunuz ödendikten sonra geriye kalanın sekizde biri zevcelerinizindir. Eğer miras bırakan erkek veya kadının ana-babası ve çocuğu yok da erkek kardeşi veya kız kardeşi varsa, bu kardeşlerden herbirine altıda bir düşer. Kardeşler bundan fazla ise bu takdirde onlar, yapılmış bulunan vasiyet ve borç ödendikten sonra üçte bire ortaktırlar. Kimseye zarar verilmemelidir. Allah'tan bir öneridir bu. Allah Alîm'dir, Halîm'dir.

Görüldüğü gibi 1-2 dakikalık matematik hesapları ile rahatça işin içinden çıkılabilir. Zaten bu hükümler kişiye özgü değildir, herkes için geçerlidir.

7- Bu cümleyi de anlamadım. Başka bir gezegene gitmek ile Güneş'in ters batması arasında nasıl bir ilişki var? Evrenin tersine genişlemesi ise önceki cümleden tamamen bağımsız. Kuran'da evrenin genişlediği yazar bunu kastettiysen.

Ayrıca şu siteyi veriyim. Belki kafana takılan sorularda yardımcı olur.

http://kurandaceliskiyoktur.com/

Nisa suresi 34. ayet ile ilgili Edip Yüksel'in açıklaması. Bu video hakkında bir yorum yapamayacağım çünkü ben de izlemedim daha.

http://www.youtube.com/watch?v=8iELucNgWhc
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Mesajgönderen Muştafa Yumli » 19 Ağu 2013 12:46

facebook
twitter
gplus

cevaplart için her birinize teşekkür ediyorum.
Zate bende ki futbol yeteneğı Trabzon'un 'ı' sı gibi bişeydi vardi ama ispat edemiydım.
Kullanıcı avatarı
Muştafa Yumli

Mesajgönderen Muştafa Yumli » 19 Ağu 2013 16:18

facebook
twitter
gplus

Şimdi sorularımı daha bir açıklayarak analtıyorum.

1-Kur'an evrensel kitap.Hükmü kıyamete kadar geçerli diyor.Buraya kadar tamam.Böyle bir kitapta neden peygamberin onla şunla bunla evlenebileceğinden özel izinlerinden bahsediliyor.Peygamberin şuan hadislerini bile almak istemiyorsunuz hatalıdır diye.Kimlerle evlenebileceğinin yetkisinin 1400 ü geçtim 200 sene sonraki adama ne faydası var?(Peygambere akraba evliliği serbestliği.)

2-Ayetleri indiği döneme göre inceleyin.Güneş akıp gidiyor diyor.Söz konusu o dönemde yaşayan bir insan güneşin kayıp gittiğini adeta ayı kovaladığını görür.Kitaptada böyle yazıyor(kendi yörüngelerinde akıp giderler.)
Şimdi bunu bulunduğumuz güneş sisteminin hareketine yoruyorlar. :D

3-Ayetlerden zorlama anlamlar çıkarıyorlar.Ayakkabıdan kurban olur diyerek zor bir işe imza atan yaşar nuri öztürk 100 mealden dövünüz anlamını tekrediniz çıakrıyor ve bunun böyle olmadıgını birçok kisi açıklıyor.terceme ettiği kur'an 99 senesinde sansüre ugrayan kur'an.cok fazla zorluyoruz arkadaslar.Hani apaçıktı?

4-Ya bide zeynep meselesi.Neymis büyük bi gelenek yıkılmısmıs.Peygamber sözüylede yıkardı o gelenegi.Ayette nikahlandıgı belirtilmis.mismis. :?: Herkes peygamberin tek sözüne bakarken köleliği kaldırmadı.Hani acemin araba arabın aceme üstünlügü yoktu? İcraat istiyor insan.

Gencler cevaplarınız mümkünse okumustum hatırlamıyorum, al su site bu site cinsinden olmasın.direk laks diye ben cevaplandırırım diyorsa buyursun gelsin.yoksa artık sabrım kalmadı.Kendimi kandırıyormusum gibime geliyor.
Kullanıcı avatarı
Muştafa Yumli

Mesajgönderen Muştafa Yumli » 19 Ağu 2013 16:55

facebook
twitter
gplus

Artuk namazıda bıraktum usaklar.Bu kılmadigum üst üste 4.ögle namazu.artık normla gelmeye basladu bağa.
Kullanıcı avatarı
Muştafa Yumli

Mesajgönderen mark twain » 19 Ağu 2013 17:58

facebook
twitter
gplus

Muştafa Yumli yazdı:Şimdi sorularımı daha bir açıklayarak analtıyorum.

1-Kur'an evrensel kitap.Hükmü kıyamete kadar geçerli diyor.Buraya kadar tamam.Böyle bir kitapta neden peygamberin onla şunla bunla evlenebileceğinden özel izinlerinden bahsediliyor.Peygamberin şuan hadislerini bile almak istemiyorsunuz hatalıdır diye.Kimlerle evlenebileceğinin yetkisinin 1400 ü geçtim 200 sene sonraki adama ne faydası var?(Peygambere akraba evliliği serbestliği.)

2-Ayetleri indiği döneme göre inceleyin.Güneş akıp gidiyor diyor.Söz konusu o dönemde yaşayan bir insan güneşin kayıp gittiğini adeta ayı kovaladığını görür.Kitaptada böyle yazıyor(kendi yörüngelerinde akıp giderler.)

3-Ayetlerden zorlama anlamlar çıkarıyorlar.Ayakkabıdan kurban olur diyerek zor bir işe imza atan yaşar nuri öztürk 100 mealden dövünüz anlamını tekrediniz çıakrıyor ve bunun böyle olmadıgını birçok kisi açıklıyor.terceme ettiği kur'an 99 senesinde sansüre ugrayan kur'an.cok fazla zorluyoruz arkadaslar.Hani apaçıktı?

4-Ya bide zeynep meselesi.Neymis büyük bi gelenek yıkılmısmıs.Peygamber sözüylede yıkardı o gelenegi.Ayette nikahlandıgı belirtilmis.mismis. :?: Herkes peygamberin tek sözüne bakarken köleliği kaldırmadı.Hani acemin araba arabın aceme üstünlügü yoktu? İcraat istiyor insan.

Gencler cevaplarınız mümkünse okumustum hatırlamıyorum, al su site bu site cinsinden olmasın.direk laks diye ben cevaplandırırım diyorsa buyursun gelsin.yoksa artık sabrım kalmadı.Kendimi kandırıyormusum gibime geliyor.

uşağum bak şimdi

37. gece de onlar için bir delildir. gündüzü ondan çıkarırız, bir de bakarsın karanlık içinde kalmışlardır.

38. güneş de kendi yörüngesinde akıp gitmektedir. bu mutlak güç sahibi, hakkıyla bilen allah'ın takdiri(düzenlemesi)dir.

39. ayın dolaşımı için de konak yerleri (evreler) belirledik. nihayet o, eğrilmiş kuru hurma dalı gibi olur.

40. ne güneş aya yetişebilir, ne de gece gündüzü geçebilir. her biri bir yörüngede yüzmektedir.

41. onların soylarını dolu gemide taşımamız da onlar için bir delildir.

güneş kendi yörüngesinde akıp gitmektedir diyor. güneş kendi etrafında dönmüyormu ? hani güneşin veya ay'ın dünya etrafında döndüğünü söyleyen birşey göremiyorum ben. sen oraya takılmışsın da.

bak uşağum bu kuranda ne var biliyomusun nerden bakarsan ordan görürsün var son zamanlarda iyice fark etmeye başladım bunu. ama entersan olan yanı açık vermemesi. yani öyle bi anlatım tarzı varki mucizeyide bulabilirsin başka şeyde bulabilirsin, sanırım artık nerden bakarsan ordan gör diyor bunuda son zamanlarda iyice fark ettim.

örneğin 40'ncı ayette diyorki;

ne güneş aya yetişebilir; bu ay tutulmasımı ki diyebilirsin o dönemde bir ay tutulmasına atıf diyebilirsin

ne de gece gündüzü geçebilir; aha bunada güneş tutulması diyebilirsin

her biri bir yörüngede yüzüp gitmektedir; buda güneş tutulmasıyla ay tutulmasına karşı muhammed yok öyle şeyler birbirlerine mesafeleri var demiş diyebilirsin.

ancak bambaşka şekilde de görebilirsin.

mesela dağların bulut gibi hareket etmesi mevzusu, kimi diyor kıyameti anlatırken geçiyor yıkıma işaret ediyor kimi diyor levha olayına işaret ediyor mucize. bunların neye işaret ettiğini anlamak için kurana bütünüyle bakmak gerekiyor o zaman anlıyorsun ne söylendiğini o ayette mucizemi var yoksa muhammedmi saçmalamış işte ben böyle birçoklarını derinleştirdim gerçekten muhammedin yazamayacağı şeylere rast geldim. onun için araştırmaya devam ediyorum.

şu ''ne gece gündüzü geçebilir'' olayına ne açılardan baktım ben bilsen manyakmısın la uşağum dersin. mesela kutupları düşündüm ula dedim orda 6 ay gece 6 ay gündüz demekki gece gündüzü 6 ay boyunca geçiyor :D sonra derinleştire derinleştire öyle bir yargıya varamıcamı anladım eğer inkar etmek istiyosan en mantıklısı güneş tutulması ve ay tutulmasını gören topluma karşı öyle şeylerin olamayacağını birbirlerini yakalamayacağını gözlemle söylemesi olabilir bu ayet dersin. ama inanmak istiyosan bu defada yörünge olayına dikkatini yoğunlaştırırsın ay'ın hurma dalı gibi olması falan ilginç bir bilgidir geçrekten.
Mark der ki; İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır
Kullanıcı avatarı
mark twain

Mesajgönderen Nate RIVER » 19 Ağu 2013 20:51

facebook
twitter
gplus

Muştafa Yumli yazdı:Şimdi sorularımı daha bir açıklayarak analtıyorum.

1- Hiç kimseye faydası olmasa bile belki insanların ders çıkarması gereken cümleler olabilir. Ayrıca Kuran'da belli bir matematiksel düzen vardır. Mesela zıt anlamlı kelimelerin aynı sayıda geçmesi, bazı kelimelerden birinin diğerinden 2 kat daha fazla yazılması gibi...

2- Ordaki ''akıp gitmek'' mecazlı anlatımdır. Her kelimeyi düz olarak alırsan Kuran'da ''Dünyada kör olan ahirette de kördür.'' yazar. Ne alaka şimdi? Kör adamın suçu ne? Sonsuza kadar göremeyecek mi? Hayır. Dünyada kör olan insan denilmekle kasıt, Kuran'a inanmayıp gerçekleri göremeyen insanlardır. Kuran'da macaz anlatım var yani.

3- Galiba ''dövünüz'' kelimesi yerine ''çıkarınız'' kelimesini kullanmasına eleştiri yapmışsın. Cümlelerin anlaşılmıyor. Yaşar Nuri Öztürk ve Edip Yüksel, Nisa suresi 34. ayetteki ''dövün'' kelimesi yerine ''çıkarın/gönderin'' anlamlarını kullanmıştır. Bunun sebebini ise şöyle açıklıyorlar: ''O cümlede dövünüz kelimesine karşılık gelen Arapça sözcük yerine birkaç anlam birden kullanılabilir. Çıkarmak, göndermek, dövmek...''

Yani o 3 anlamda ayete uyuyormuş.

4- ''Zeynep meselesi'' nedir?

Köleliğin niye kaldırılmadığını ben de bilmiyorum. Burayı açıklayan bir arkadaş olursa sevinirim.
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Dön Din & Felsefe