Dilenciler hakkında

Siyaset, Din ve Felsefe dışında kalan ciddi konularda makaleler, blog yazıları, videolar vb. materyaller paylaşarak fikir alışverişi yapıyoruz

Re: Dilenciler hakkında

Mesajgönderen Sahra » 16 Ara 2014 11:12

facebook
twitter
gplus

möö... yazdı:Ben, insanların yardımlaşmasını, birbirlerine destek olmasını gerçekten çok istiyorum lakin iyi niyetin su istimal edilmemesi gerektiğini bunun içinde birbirini tanıyan insanlar silsilesiyle yapılırsa gerçek amacına ulaşacağına, kötü niyetli asalakların ortaya çıkmasını engelleyeceğini düşünüyorum.

şöyle ki , benim tanıdığım, bildiğim bir insanın neye ihtiyacı olduğunu durumunu bilirim, yardım ederken içim rahat olur yaptığım yardımı kötü işlerde mi kullandı diye düşünmem.
Suriyeli sığınmacıların duru mu gibi, onlara devlet bakmak zorun da. Sınır kapılarını açarken bana mı sordu? ülkenin içinde elini kolunu sallayarak gezmeleri ne kadar doğru tartışılır.
ben tanımadığım bir insana yardım etmek istemiyor olabilirim, neden o insan benden para veya yardım istesin, onun ülkesinin parasını bir başkası yerken, ben elimdeki üç kuruşu istediğime veremeyeyim, ona vermek zorun da kalayım.

Ben dilencilere para vermiyorum, zaten para istemek için Allah'ın adını ağzına alınca bir tiksinme geliyor bana, dini hassasiyetimi kullanarak bana yaklaşıyor. Kefere. :twisted:

Bence yanlış bir düşünme tarzı bu. Onların ne suçu var ki? Ülkelerinde de kalamadılar, burada da sığıntılar. Ne yapsalardı? Burada da kim iş verir ki onlara? Çoluk çocukları da var. Dilenmekten başka ne yapabilirler? Mendil satsınlar cart curt demeyin. Onca çocuğun ihtiyaçlarını karşılayacaklar, bir yandan birikim yapacaklar da sonra da gidip mendil alıp satacaklar. Oturduğumuz yerden her şey çok kolaymış gibi konuşuyoruz.

Son zamanlarda işe farklı bir yoldan gidiyorum. Her defasında onlarla karşılaşıyorum. Sefil bir haldeler. Her sabah bi 5 dk insanlığımı sorguluyorum. Biz insanlar bu fakirliğin hepsine yetişemeyiz ama hepimiz bir aileden birer kişiye kol kanat gersek, onları okutsak zaten o kişiler ailelerini kurtarmaz mı? Korkaklığım mani oluyor ama bana. Hırlısı var hırsızı var diye düşündüğüm için iletişim kuramıyorum onlarla.
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Önceki

Dön Serbest Kürsü