Bilim ne kadar objektif?

Siyaset, Din ve Felsefe dışında kalan ciddi konularda makaleler, blog yazıları, videolar vb. materyaller paylaşarak fikir alışverişi yapıyoruz

Re: Bilim ne kadar objektif?

Mesajgönderen Sahra » 15 Tem 2013 03:36

facebook
twitter
gplus

Bilim objektiftir, bilimsel buluşlar tek kişinin eseri olmuyor çünkü. Bir sürü kişinin elinden geçiyor, bir başkası kolaylıkla "Aha ben böyle bir şey buldum, bu adamın bulduğu şey hatalıdır" diyebilir. Deliller söz konusudur.

Ha henüz yanlışlanmamış ama yanlış olan şeyler yok mudur, tabii ki vardır.
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen Gregor Samsa » 15 Tem 2013 04:18

facebook
twitter
gplus

avrupa ve amerika eksenli kurulmuş üniversite sisteminde, dünya genelinde kabul görmüş bilim insanlarının çoğu mason iken, profesor olmak için başka profesörlerin yardımına ihtiyaç varken, profesör olduktan sonra bilimde söz sahibi enstitü ve kurumlarda çalışmak ve yöneticilik yapmak için abd de torpil bulmak gerekirken kimse gelip bilim dünyası ahlâklı ve objektif demesin.

burada her derse girilen, fiziksel olanaklara sahip, alanda her bilgiyi veren ve öğrenci kalitesi olarak baş sıralara oynayacak üniversiteler dünya geneli sıralamalarda yer bulamıyor yada zor buluyorken haftada 5 partiye giden, derslere yarım yamalak giren, parayla zekâya yada birikime bakmadan alım yapan boktan amerikan üniversiteleri ilk 100e dolusuyorsa kimse bilim objektif demesin.
Gregor Samsa

Mesajgönderen Finn » 15 Tem 2013 17:17

facebook
twitter
gplus

Bilim üzerine yorum yapılacak bir şey olmamalı değil mi?
Objektif olmadığını düşündüğün bir kaynağı başka yerlerden doğrulayabilir veya bizzat kendin test edebilirsin.

Eğer, yok kardeşim benim bunu test edecek bilgi birikimim yok. Sadece dergiden okuyorum inanıym mi? gibi sorular soracaksan,
o zaman zaten hiç bu kadar derinlere inmemek gerekir.
Agnostik
Kullanıcı avatarı
Finn

Mesajgönderen Rastafaray » 16 Tem 2013 01:03

facebook
twitter
gplus

Finn yazdı:Bilim üzerine yorum yapılacak bir şey olmamalı değil mi?
Objektif olmadığını düşündüğün bir kaynağı başka yerlerden doğrulayabilir veya bizzat kendin test edebilirsin.

Eğer, yok kardeşim benim bunu test edecek bilgi birikimim yok. Sadece dergiden okuyorum inanıym mi? gibi sorular soracaksan,
o zaman zaten hiç bu kadar derinlere inmemek gerekir.

Bize doğru diye gösterilenler belki de yanlıştır hocam sorgulamak gerekir diyorum. Yani illa da yanlış diye bir durum yok.
Kullanıcı avatarı
Rastafaray

Mesajgönderen insanity » 16 Tem 2013 04:57

facebook
twitter
gplus

son yıllarda yapılan bir bilimsel araştırmaya göre son yıllarda yapılan bir bilimsel araştırmaya göre gibi laflarla insanların büyük bir çoğunluğunu istenilen neredeyse her şeye inandırmak mümkünmüş :D
did i ever tell you the definition of insanity ?
Kullanıcı avatarı
insanity

Mesajgönderen Sahra » 16 Tem 2013 10:59

facebook
twitter
gplus

insanity yazdı:son yıllarda yapılan bir bilimsel araştırmaya göre son yıllarda yapılan bir bilimsel araştırmaya göre gibi laflarla insanların büyük bir çoğunluğunu istenilen neredeyse her şeye inandırmak mümkünmüş :D

Hele o araştırmayı yapanlar İsviçreliyse :mrgreen:
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Önceki

Dön Serbest Kürsü