Rachel Corrie

Siyaset, Din ve Felsefe dışında kalan ciddi konularda makaleler, blog yazıları, videolar vb. materyaller paylaşarak fikir alışverişi yapıyoruz

Rachel Corrie

Mesajgönderen luebraln » 09 Oca 2015 00:59

facebook
twitter
gplus

Rachel Aliene Corrie (d. 10 Nisan 1979 - ö. 16 Mart 2003) ISM (International Solidarity Movement-Uluslararası Dayanışma Örgütü) gönüllüsü ABD'li bir barış aktivistidir .
Gazze'ye geleli henüz iki ay olmamıştı ki ,16 Mart 2003 tarihinde iki İsrail buldozerine karşı 8 ISM aktivistinin 3 saatlik direnişi sonrasında öldürüldü. Ölümü öncesinde üzerinde parlak , fosforlu , turuncu bir yelek vardı ve megafon kullanıyordu . Öldürüldüğü esnada Filistin'deyken tanıştığı dostu eczacı Samir Nasrallah'ın ailesinin evini yıkmaya çalışan İsrail buldozerinin karşısında duruyordu .Buldozer tarafından iki kez çiğnenmesi sonucu kafatası kırıldı , kaburgaları parçalandı ve akciğerleri delindi .

Ailesine yazdığı mektuplar var 1-2 tanesini atayım netteki sitelerde mektuplar farklı farklı gösteriliyor kesmişler kıyıdan köşeden ya -.-

Bu sabahtan sonra kendimi çok daha iyi hissediyorum. Oturup uzun uzun, ne kadar büyük kötülüklere muktedir olduğumuzu ilk elden keşfedişimin verdiği düş kırıklığı üstüne yazdım. Oysa en ağır koşullarda bile insan kalabilme gücü ve yeteneğini keşfetmekte olduğumu da yazmalıydım, ki bunu daha önce bilmezdim. Galiba aslolan, onur.

-------

Filistin’den döndüğümde, muhtemelen kabuslar görecek ve burada olmayışım yüzünden kendimi suçlu hissedeceğim, fakat bu bana daha fazla çalışma gücü verebilir. Buraya gelmek, bugüne kadar yaptığım en iyi işlerden biriydi. Dolayısıyla eğer saçmalıyorsam, veya İsrail ordusu beyazlara zarar vermemeye olan ırkçı meyilinden vazgeçerse, doğrudan doğruya bunun sebebini, benim de dolaylı olarak desteklediğim, ve kendi devletimin ana sorumlusu olduğu bir soykırımın ortasında bulunuşuma bağlayın.

Rachel’in Son e-postası

Merhaba Baba,

Buradaki insanlar burayı terk edemezler, dolayısıyla bu her şeyi karmaşıklaştırıyor. Onlar, bizim buraya tekrar gelişimizde kendilerinin hayatta olup olmayacaklarını bilmeyişleri gerçeğinin de çok iyi farkındalar. Burası hakkında suçluluk duygusuyla yaşamayı gerçekten istemiyorum / bu kadar kolay gelebilmek, gidebilmek ve geri gitmemek. Bana göre bir yerlere bağlılık duymak kıymetli bir şeydir, bunun için bir yıl içinde buraya geri dönmeyi planlayabilmeyi istiyorum.

Burada hayatı kolaylaştırabilmek için yaptığım işlerde düşler âlemine dalıp bir Hollywood filminde veya Michael J Fox’un oynadığı bir komedi dramasında olduğumu hayal ediyorum. Sen de bir şeyler düşünüp tasarlayabilirsin, ben de katılmaktan memnun olurum. Kocaman sevgiler babacığım.

Rachel

söyleyecek pek bir şey yok :(
Biz ne yapabiliriz kiii derken birileri çoktan denemiş hayatımızı tekrar sorgulamalıyız ya .. :cry: :cry: :cry:
En son luebraln tarafından 09 Oca 2015 02:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
"Ve budalalar, anlamadıklarını anlayamayacaklarını yok ederler..."Goethe
Kullanıcı avatarı
luebraln

Re: Rachel Corrie

Mesajgönderen uçk » 09 Oca 2015 01:59

facebook
twitter
gplus

çok sağol tanıttığın için , bu dünya'da iyiliğinde olduğunu bilmek bizlere her zaman güç verecektir , ve belki bir gün bizde onun kadar cesur olabileceğiz.
Kullanıcı avatarı
uçk

Mesajgönderen luebraln » 09 Oca 2015 02:06

facebook
twitter
gplus

uçk yazdı:çok sağol tanıttığın için , bu dünya'da iyiliğinde olduğunu bilmek bizlere her zaman güç verecektir , ve belki bir gün bizde onun kadar cesur olabileceğiz.

Aynen benim temennim de bu ...
Kullanıcı avatarı
luebraln

Mesajgönderen luebraln » 16 Mar 2015 17:22

facebook
twitter
gplus

Ölüm yıldönümü güncele alayım dedim...
Kullanıcı avatarı
luebraln

Mesajgönderen Mecruh » 16 Mar 2015 20:02

facebook
twitter
gplus

Olmamız gereken yerde oldu, ölmemiz gereken yerde öldü.
حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.
Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen uçk » 16 Mar 2015 20:35

facebook
twitter
gplus

ama maalesef cehenneme gidecek:(
Kullanıcı avatarı
uçk

Mesajgönderen Mecruh » 16 Mar 2015 20:54

facebook
twitter
gplus

Allah son nefeste de olsa iman nasip etmiştir inşallah.
حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.
Kullanıcı avatarı
Mecruh

Dön Serbest Kürsü