Alıntı: "Laikliğe Sarıl İşte..."

Siyaset, Din ve Felsefe dışında kalan ciddi konularda makaleler, blog yazıları, videolar vb. materyaller paylaşarak fikir alışverişi yapıyoruz

Re: Alıntı: "Laikliğe Sarıl İşte..."

Mesajgönderen Mecruh » 11 Oca 2015 17:26

facebook
twitter
gplus

-Skywalker- yazdı:
Mecruh yazdı:Laiklik şudur arkadaş; Allah bizim işimize karışmasın(!)

Kibrin en alası.

Laiklik "kimse kimsenin dinine-imanına-inancına-görüşüne karışmasın" demek. Laiklik kötü bir şey değil. Ama aynı hoşgörüyü Kuran ve İslam büyükleri de emrettiği için kitaba uymayı daha çok tercih ediyorum.

Fatih Sultan Mehmet de laiklik benzeri uygulamalar yapmıştır. Bunu şaka olarak demiyorum.
Fatih'in 1463'de Bosna'yı fethinden sonra bizzat kendi yazarak yayınladığı ferman. Tercümesi aşağıda.

Nişanı-ı hümayun şu ki Ben ki Sultan Mehmed Han'ım; üst ve alt tabakada bulunan bütün halk tarafından şu şekilde bilinsin ki, bu fermanı taşıyan Bosna rahiplerine lütufta bulunup şu hususları buyurdum:

Söz konusu rahiplere ve kiliselerine hiç kimse tarafından engel olunmayıp rahatsızlık verilmeyecektir. Bunlardan gerek ihtiyatsızca memleketimde duranlara ve gerekse kaçanlara emn ü aman olsun ki, memleketimize gelip korkusuzca sakin olsunlar ve kiliselerinde yerleşsinler; ne ben, ne vezirlerim ne de halkım tarafından hiç kimse bunlara herhangi bir şekilde karışıp incitmeyecektir. Kendilerine, canlarına, mallarına, kiliselerine ve dışardan memleketimize getirecekleri kimselere yeri ve göğü yaratan Allah hakkı için, Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) hakkı için, yedi Mushaf hakkı için, yüz yirmi dört bin peygamber hakkı için ve kuşandığım kılıç için en ağır yemin ile yemin ederim ki, yukarda belirtilen hususlara söz konusu rahipler benim hizmetime ve benim emrime itaatkâr oldukları sürece hiç kimse tarafından muhalefet edilmeyecektir.

Resim

Laiklik kimse kimsenin dinine imanına karışamaz demek değildir arkadaş; Avrupa'da laikliğin ortaya çıkışı klisenin hiyerarşini ortadan kaldırmak içindi. Hristiyanlık zaten bozulmuş, kitabı tahrif edilmiş, din adamları kendi heveslerine göre hüküm veriyor. Bu durumda laiklik tabii Avrupa için ilaç gibi gelir.

Ama bizim İslam gibi sonsuza dek tek hakk olan bir dinimiz varken, yönetimde en önemli ilkesi adalet olan bir inancımız varken, kusursuz bir kitabımız varken niye böyle bir ideolojiye muhtaç olalım?

Maksat diğer dinlere saygı göstermekse Kuran zaten bunu emrediyor. Ama maksat bu değil. Türkiye'de uygulanan laikliğin maksadı İslam'ı yönetimden uzaklaştırmak.

Yani onlara ilaç olay şey bize zehir oldu.
حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.
Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen Mecruh » 11 Oca 2015 17:27

facebook
twitter
gplus

Doctor yazdı:Ne düşüneceğini benim mi söylemem lazım yoksa sen düşünebilir misin?

Sen o sözlerden ne çıkardın onu söyle madem.

Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen Doctor » 11 Oca 2015 17:40

facebook
twitter
gplus

Sky haklısın da adama kaçamak cevap veriyorum geçiştireyim diye adam direniyor.
Kullanıcı avatarı
Doctor

Mesajgönderen Mecruh » 11 Oca 2015 17:42

facebook
twitter
gplus

-Skywalker- yazdı:Yav kesin tartışmayı. Çocuk gibisiniz. Şu yaşıma rağmen bana dedirtiyorsunuz bunu. Biriniz büyüklük göstersin karşılık vermesin. Bu kadar basit.

Bu ne biçim bir tavır böyle kes mes!? Sen kimsin? Yöneticiysen konuyu kilitle beğenmiyorsan.

Ben gerekirse sabaha kadar tartışırım, adam bir yorum yapmış bana karşı tabii ki kaale alıp cevap yazacağım bu karşıdakine saygıdandır. Madem yaşın küçük bunu öğren önce.

Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen Mecruh » 11 Oca 2015 17:50

facebook
twitter
gplus

Doctor yazdı:Sky haklısın da adama kaçamak cevap veriyorum geçiştireyim diye adam direniyor.

Son yazdığın yorumun sonuna soru işareti koymuşsun arkadaş yazarken dikkat et öyleyse, ben de anlarım pek tabii "her neyse" manasında ki yorumu.

Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen Sahra » 11 Oca 2015 18:15

facebook
twitter
gplus

Laiklik şöyle olmalıdır:

Devlet halkın dinini yaşaması için uygun ortamı hazırlar. Sonrasında, onların dinini nasıl yaşadığına veya herhangi bir dine mensup olmamasına karışmaz (halkın huzurunu bozan uç davranışlar hariç). Halk Allah'ın ya da herhangi bir tanrının emirlerini uygulayıp uygulamamak konusunda devlet tarafından özgür bırakılır.

Özetle, devlet halkı dini kurallara uymak konusunda zorlayamaz; ama dini kurallara uymak isteyenlere ve istemeyenlere özgür ve barışçıl bir ortam sağlar. Devletin din konusundaki tek rolü ortam hazırlamaktır, zorlamak değil.

Şeriat doğru yol, Kur'an yolu demek. İnsanların şeriate uymasını sağla, gerekirse zorla diye bir ayet yok (Günümüzde şeriat böyle algılanıyor. Hatta Kur'an'da emredilmeyen şeylere de zorlanıyor insanlar.). Şeriate uy, bir konuda karar verirken (hükmederken) Kur'an'a göre hükmet mealinde ayetler var. Devletin Allah'ın yoluna yöneltmek ve halkı zorlamak gibi bir misyonu İslam'a göre de yok.

Resim
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen Leonardo da vinci » 11 Oca 2015 18:52

facebook
twitter
gplus

İslama laiklik türkler tarafından getirilmiştir.Tuğrul bey'İn ruhu şad olsun.Tarihin en akıllıca hamlelerinden birini yapmıştır kendisi.
Kuzgundan bir alıntı:Asla !
Kullanıcı avatarı
Leonardo da vinci

Mesajgönderen meLee » 11 Oca 2015 19:13

facebook
twitter
gplus

Türkiye zaten laik bence laik olmaması için dinle yönetilmesi lazım. Dinin devlet işlerine karışması lazım...
... Yani bence din devlet işlerine karışmamış keşke karışsaymış o zaman bunlar olmazdı. Şeriat gelse (gerçek olanından) laiklikten daha iyi olacağını düşünüyorum.
En son meLee tarafından 18 Mar 2015 22:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
"... Bilesiniz ki, kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur.
Kullanıcı avatarı
meLee

Mesajgönderen bir adem » 11 Oca 2015 22:04

facebook
twitter
gplus

laiklik türk islamının ciddi ciddi ruhunda vardır, öyle cumhuriyetle falan gelmiş bir şey değildir asıl sonradan gelen radikalleştirme çabası.
hududunu ahududu bahçesi yaptım, geçişte tatlı yedim, kaçışta çite çarptım.
hz. kierkegaard (k.s) nin yolu üzere inşeallah

BİRRUH BİDDEM NEFDİK YA ADEM

olum engelleyin geçin ne uğraşıyonuz :D
bir adem

Mesajgönderen karakanat » 16 Oca 2015 11:55

facebook
twitter
gplus

Bu, din Allah ile kul arasındadır ifadesi genelde şu anlamda söyleniyor:
"Ben kulluk etmem ama müslümanım diyorum gerisine karışma". Karışmayalım tabi de Kuran böyle söylemiyor. Kuran dini hayatın her zerresinde hissetmek üzerine kuruludur. İnsanları uyarmak gibi bir görevimiz var mesela. Ben bu insanların Allah'ın gönderdiğine iman ettiklerini sanmıyorum. Nefislerine kolay gelen bir dine inanıyorlar. Ama tabi hüküm verecek olan ve kalplerin özünü bilen Allah'tır. Ben genelleme yaparım ve yanılırım da. İstatistik veya sosyoloji veya psikoloji bağlamında gibi değerlendirelim yorumumu.
karakanat

Önceki

Dön Serbest Kürsü