...

Siyaset, Din ve Felsefe dışında kalan ciddi konularda makaleler, blog yazıları, videolar vb. materyaller paylaşarak fikir alışverişi yapıyoruz

Re: 17 Yıl Sonra Bulduğu Babasıyla Evlendi

Mesajgönderen Semavi » 19 Oca 2015 17:53

facebook
twitter
gplus

Sokak köpeklerinde bile görülmez herhalde böyle durumlar
"Fakat, O Allah benim Rabbimdir ve ben Rabbime hiç kimseyi ortak koşmam." Kehf/38
Kullanıcı avatarı
Semavi

Mesajgönderen Nate RIVER » 14 Eki 2015 20:25

facebook
twitter
gplus

-Skywalker- yazdı:Midem ciddi anlamda bulandı.

Semavi yazdı:Sokak köpeklerinde bile görülmez herhalde böyle durumlar

Bu ne şimdi.

Adamlar birbirlerine aşık oldu diye iğrenç felan mı oluyor. İnsanlar kime ilgi duyacağını kendileri seçmiyor ki, istemsizce gelişen bir durum bu.

Ayrıca birbirlerini 17 yıl görmemiş iki insan baba kız olsa ne yazar, aralarında hiç bir çekim yok bir şey yok. Sadece DNA'larındaki protein benzerliği diğer insanlara oranla biraz daha uyumlu hepsi bu. Mesela bazı insanlar da kuzenlerini felan çekici bulur, sizin de başınıza gelmiş olabilir. Bu durum da yine aradaki sosyal mesafenin fazla olmasından kaynaklanıyor. 2 kuzeni alıp bebeklikten beri birlikte kardeş gibi büyütün birbirlerini arzulayamazlar, veya kuzeni felan geç 2 tane rastgele insan alın yine aynı sonuç gelir.

Bu gibi olayların kan bağıyla pek bir alakası olduğunu sanmıyorum, yaşanmışlık daha önemli bence. Yani sen hayatın boyunca babanı hiç görmemişsin tanımamışsın... 18 yaşından sonra tanırsan çekici gelebilir, sen onu sıradan bir yabancı olarak algılıyorsun. Ama hayatını birlikte geçirdiğin üvey babana karşı böyle şeyler hissetmezsin çünkü beyninde o kişi çocukluktan beri ''baba'' olarak bilinçaltına kazınmıştır çoktan.

Örnekteki baba ile kızın durumu da biraz garip olmuş ama iğrençlik olarak felan algılanması da biraz abartı. Pek şaşırmadım ben. Sen hayatın boyunca hiç tanımadığın bir insanı hemen kan bağına göre beyninde düzenleyip ''tamam bu benim babammış artık öyle davranacağım'' diye kodlayamazsın, en azından aradan baya bir süre geçmesi gerekir, bir süre içerisinde birlikte normal baba - kız gibi yaşamanız felan gerekir. Haberdeki çift de bunu yaparken piyango birbirlerine çıkmış olay bu.

Bunları genel olarak yazdım, herkes için geçerli değil yani. Ha bir de ''genelde çoğu insan babasını sonradan tanırsa seks yaparlar'' felan demiyorum öyle anlaşılmamıştır umarım.

Bazı insanlarda da özel olarak ensest ilişkiye ilgi duyma gibi davranışlar vardır, onlar farklı bir durum.
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Mesajgönderen Nate RIVER » 14 Eki 2015 21:50

facebook
twitter
gplus

-Skywalker- yazdı:Bu tür duygular beslemek iğrenç değildir ama bunu eyleme dökmek kişinin suçudur ve iğrençtir. Sonuçta kişi zamanla da olsa hislerini kontrol altına alabilir ve böyle bir şeyin yanlış olduğunu idrak ederek bundan kaçınabilir ama bu ikisi tam tersini tercih etmiş. İşin aşk boyutunu geçtim ilişkiye girmişler. Yani evet iğrenç.

Neden iğrenç ispatlar mısın? Bir eylemin iğrenç olup olmadığını neye göre belirledin? ''Kuran'da yazıyor'' diyeceksen yine aynı soruyu sorarım, neye göre günah?

-Skywalker- yazdı:Olaya duygusal yaklaşıyorsun madem, bi de şöyle düşün. Bi baba kendi kızıyla ilişkiye giriyor, kendi kızını zikiyor kaba tabirle.

Tam tersine ben olaya salt mantık ile yaklaşıyorum, duygusal yaklaşan sizsiniz. Yazımı bir kere daha okumanı tavsiye ederim orada ben duygusallıktan ''bahsediyorum'' ama olaya duygusal ''yaklaşmıyorum''. İkisi farklı şeyler.

-Skywalker- yazdı:Neyse, şu an Eşcinselliği normalleştirmekle meşguller. Onu bi halletsinler, 5 - 10 yıl içinde sıra bunlara da gelir zaten merak etmeyin. Bunlar ön alıştırmalar.

Sen tarihçi olduğun için tarihten örnek vereyim; eşcinsellik ve ensest ilişki insanlık tarihi kadar eski kavramlardır, bunlar zaten vardı. Tarihte bir sürü kralın, soylu insanların vs. eşcinsel ve ensest ilişkiye girdiği bilinir. Hatta eski medeniyetlere ait duvar kabartmalarında bile hayvanlarla seks yapan insanlar figürleri felan çizilidir. Yani zaten normal görülüyordu bu davranışlar, sadece eski dönemlerdeki medeniyetler genel olarak dinle yönetildiği için açıktan değil de gizli gizli yapılırdı. Şu anda insanların üzerindeki baskı geçmiş dönemlere nazaran biraz daha kalktığı için daha çok görünür oldu. Genel olarak olay bundan ibaret.

-Skywalker- yazdı:Ha bu arada bu olay Müslüman devletlerden birinde yaşansaydı bu olayın adı aşk olmayacaktı. Pedofili diyeceklerdi adama. Sözlüklerde onlarca başlık açılıp, yüzlerce entry girilecekti. Ateistler çarşaf çarşaf propaganda yapacaktı. "İşte İslam böyle bir şey, baba kızını da siker, koca koca adamlar küçücük kızlarla da evlenir" olacaktı bunun adı. Benim açtığım bu başlıkta 2 değil düzinelerce yazı olacaktı. Ayıplayacaktınız. Ama olay İran'da, Afganistan'da ya da Pakistan'da değil ABD'de yaşandığı için adı pedofili değil, "aşk" oluyor. Neyse benden bu kadar.

Sen burada insanları eleştirmişsin benlik bir durum olmadığı için üzerime almıyorum. Müslüman devletlerde de olsa yine aynı şeyi yazardım, ayrıca senin de dediğin gibi olayın pedofiliyle felan bir alakası yok. Eğer buna pedofili diyen varsa kendi uydurmasıdır. Benim böyle ayrımlar yapmadığımı biliyorsun zaten niye bana geçirdin anlamadım.

-Skywalker- yazdı:"İşte İslam böyle bir şey, baba kızını da siker, koca koca adamlar küçücük kızlarla da evlenir" olacaktı bunun adı.

Müslüman ülkelerdeki insanlar 8 yaşındaki kızlarla felan evlendiği için söylenir bu laflar. Buradaki örnekte kız çıkıp gazeteye ''biz birbirimizi seviyoruz aramızda çekim oluştu'' felan diye açıklamalar yapmış, bunun üzerinde kimse çıkıp da ''koca koca adamlar küçük kızlarla evleniyor'' demez. Senin bahsettiğin olayda müslümanlar küçük çocukları alıp kendi iradeleri olmadan evlendiriyor. Burada bahsettiğimiz olayın İslam ülkeleriyle veya abd ile felan bir alakası yok.

Siz ''ensest ilişki'' veya ''eşcinsellik'' deyince hemen empati kuruyorsunuz o yüzden iğrenç geliyor. Bir nevi göz yanılgısı gibi bir şey. Olayı kendi duygularınıza uyarlamaya çalışıyorsunuz, bunun yerine sadece mantığınızla düşünüp geniş bakarsanız olayı kavrayabilirsiniz ancak.
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Mesajgönderen uçk » 16 Eki 2015 21:12

facebook
twitter
gplus

abi aşkın sevginin neresi iğrenç olabilir ? :)
Kullanıcı avatarı
uçk

Dön Serbest Kürsü