MINECRAFT TÜRKİYE'DE YASAKLANABİLİR

Siyaset, Din ve Felsefe dışında kalan ciddi konularda makaleler, blog yazıları, videolar vb. materyaller paylaşarak fikir alışverişi yapıyoruz

MINECRAFT TÜRKİYE'DE YASAKLANABİLİR

Mesajgönderen luebraln » 07 Şub 2015 15:13

facebook
twitter
gplus

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşegül İslam'a yönetilen sorudan sonra, Minecraft için inceleme başlatıldı

Habertürk'ün haberine göre, Ayşegül İslam ile gazeteciler arasında yapılan sohbette bir gazeteci “Minecraft adında bir oyun var. Bu oyunda eşini (karısını) öldüren oyuncuya puan veriliyor. Bu tür şiddet içeren bilgisayar oyunlarıyla ilgili bir çalışmanız var mı?” şeklinde ilginç bir soru sordu. Bunun üstüne İslam da “Şikâyetlerle bizzat ilgileneceğim. Arkadaşlarımız oyunu inceleyecek ve şiddet unsuru olup olmadığına bakacak. Oyunla ilgili hukuki olarak ne yapabiliriz, değerlendireceğiz” diyerek cevap verdi. Ardından Minecraft'ın incelemeye alındığını öğrendik.

Oyunlar ve şiddet konusu hem ülkemizde hem yurtdışında gündemde olmasına rağmen, Minecraft için böyle bir soru sorulması, üstelik " Bu oyunda eşini (karısını) öldüren oyuncuya puan veriliyor." gibi Minecraft ile uzaktan yakından alakası olmayan bir önerme ile oyunun gündeme gelmesi oldukça ilginç.

Özellikle de ülkedeki dizilerin, televizyon şovlarının durumu ortadayken, canım hükümetimizin oyunları denetim altına alarak canı gibi koruduğu gençlerini düşünmesi beni oldukça duygulandırdı.

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, konu hakkında “Bu tip oyunlarda hükmetmeye dayalı bir saldırganlık söz konusu. Şiddeti öğretiyorlar ve cazip hale getiriyorlar. Saldırganlığı pekiştiriyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Bunun üzerine Oyungezer dergisi sahibi Sinan Akkol ise konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Oyunda küplerle bir dünya inşa ediyorsunuz. Dağlarıyla, ağaçlarıyla, yapılarıyla Danimarka’yı inşa eden bile var. Çocuklar için yararlı buluyorum. Çünkü yaratıcılıkları artıyor. Oyunda kadınların öldürüldüğüne dair bir bölüme rastlamadım. Ancak suiistimale açık bir platform. Kullanıcılar, oyunu kendi imkânları ile geliştirebiliyor. Arkadaşların, hayvanların veya kadınların öldürüldüğü bölümler de kurulabilir. Kötüler, her yerde kötüdür. Twitter’daki paylaşımlar için nasıl Twitter’ı yargılayamazsanız, kişilerin kurduğu şiddet içeren bölümler için de Minecraft’ı yargılayamazsınız.“

gaynak:
http://tr.ign.com/minecraft/71968/news/ ... klanabilir

http://www.cosplayturkiye.com/kan-ve-si ... lanabilir/

kişisel yorum -> oyunda eş durumu yokki eşini öldürüyor :lol: :lol:
onlarca oyundan tek şiddet öğretilen oyunda bu tabi :shock:
neyse :|
"Ve budalalar, anlamadıklarını anlayamayacaklarını yok ederler..."Goethe
Kullanıcı avatarı
luebraln

Re: MINECRAFT TÜRKİYE'DE YASAKLANABİLİR

Mesajgönderen Sahra » 07 Şub 2015 15:53

facebook
twitter
gplus

Insanlar siddet iceren oyunlarla deşarj olabilmeli :D Yoksa sinir hastasi oluruz. Kendini tut tut nereye kadar :D
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Re: MINECRAFT TÜRKİYE'DE YASAKLANABİLİR

Mesajgönderen luebraln » 07 Şub 2015 16:53

facebook
twitter
gplus

bir " counter strike " ya da " call of duty "deseydi belki bir yaş sınırı falan getirtilirdi ki internet kafelerde var diye biliyorum.Bu oyun mario terk suçlayacak oyun bulamamışlar :lol:
"Ve budalalar, anlamadıklarını anlayamayacaklarını yok ederler..."Goethe
Kullanıcı avatarı
luebraln

Dön Serbest Kürsü