Tartışma Üzerine

Siyaset, Din ve Felsefe dışında kalan ciddi konularda makaleler, blog yazıları, videolar vb. materyaller paylaşarak fikir alışverişi yapıyoruz

Tartışma Üzerine

Mesajgönderen Tyrael » 22 Şub 2015 13:23

facebook
twitter
gplus

Son yıllarda tanık olduğum şeyler beni bu konuyu açmaya itti.

Kendi çevrem ve dostlarımı iyi seçtiğimi düşünüyorum ne zaman bir sohbet veya tartışma dönse -tartışma ne kadar şiddetli de olsa- sonunda doğru ve mantıklı fikirleri ne kadar kabul etmesi zorda olsa kabul ederiz.

Sanal olmayan alemde insanlar birbirleriyle konuşurken yalan söylediklerini yada duygularını çok çabuk belli ettikleri için karşınızdakinin konuşmaya değer bir insan olup olmadığıyla yada size katacak en ufak bir faydası , bilgisi olup olmadığını tartabilecek donelere sahibiz.

Ancak sanal alemde bu mümkün değil.

Hem yazılan yazı ve okunan yazının , sizin nasıl okuduğunuza bağlı değişen anlamlarının yanında muhatap olduğunuz kişinin hal ve hareketini görmemekten kaynaklanan ve onu "iyi ve söyleyecekleri olan bir insan" olarak düşünmenize yol açan kişisel yargılarınız , sanal alemdeki tartışmayı öylesine tıkıyor ki normalde karşınıza alıp muhatap olmayacağınız insanları ikna etmeye çalışırken buluyorsunuz kendinizi.

Zaten son yıllarda bir tartışmada haksız olmayı geçtim küfürle , hakaretle , yaftalamayla bitmeyen veyahut tarafların birbirine bir şey katabildiği bir tartışmayı göremiyorum.

Herkes bir şeylere inanmıyor , iman ediyor.

Çünkü inancın temeli şüphedir , bir şeyden şüphe eder , kanıt arar , bulduklarınızı yorumlar ve inanır yada inanmazsınız.
Ancak işler artık öyle değil. Günümüzde her kesimde mutlak bir iman var.

Kişi bir şeye iman ediyor ve bu imanını destekleyecek şeyler dışındakilerle ilgilenmiyor , yalan deyip geçiyor.
Herkesin kendi tarihi , gazetesi , televizyon kanalı , akademisyeni , politikacısı , kahramanı , efendisi , komutanı , lideri olduğu için tartışılan şey kendi olmaktan çıkıyor ve anlamsız yönlere evriliyor.

Toplumun her kesimini etkisi altına alan bu salgından kurtulunur mu yoksa bu artan bir düzensizlikte kriz noktasına kadar şiddetlenir ve sonunda patlak mı verir bilemiyorum.

Tek bildiğim artık bu tarz tartışmalara dahil olmayacağım. Aleni yalan olduğunu gördüğüm cümleler için bile yazan kişinin samimiyetine inanmadıkça cevap yazmayacağım.

Sizin fikirleriniz nelerdir?
http://kucukcatlaklar.tumblr.com/ http://www.youtube.com/watch?v=orivEatc2fw
Beni ak yüzle diriltirsin a Tanrım, bilirim;
Defterim dolsa da suçlarla, siyahtan korkmam.
Kullanıcı avatarı
Tyrael

Re: Tartışma Üzerine

Mesajgönderen luebraln » 22 Şub 2015 13:55

facebook
twitter
gplus

-Skywalker- yazdı:Yazdıklarına katılıyorum. Zamanında ben de yapmışımdır ve belki de hala yapıyorumdur bahsettiğin "mutlak iman" hareketlerini. Bu kurtulunması gereken elim bir hastalık. Nasıl kurtulunması gerektiği hakkında ise henüz bilgi sahibi değilim ama empati kuramama ve benmerkezcilik sorunun kaynaklarından olabilir.

+1 Hoşgörü eksikliği birazda haksız oldugunu kabul etmeyen psikolojik savunma sonucu olduğunu düşünüyorum.

Tyrael isabetli bir karar olmuş.
Hatta bende öyle davranayım en iyisi :)
"Ve budalalar, anlamadıklarını anlayamayacaklarını yok ederler..."Goethe
Kullanıcı avatarı
luebraln

Mesajgönderen tunjai » 22 Şub 2015 14:40

facebook
twitter
gplus

gerçek oralarda bir yerdedir aramanız gerekir
amaç kimseyi ikna etmek değil dezenformasyona kanmamak
herkesi ve her kesimi dinleyip öyle kanaate varmak gerekiyor
uyanık olmazsanız ve kestirip atarsanız birileri ne derse o olur
ve gördük oluyor hemen şak diye gezi darbedir diyebiliyorlar
Kullanıcı avatarı
tunjai

Mesajgönderen kurtlarladans » 23 Şub 2015 02:38

facebook
twitter
gplus

...
En son kurtlarladans tarafından 13 Şub 2016 05:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
kurtlarladans

Mesajgönderen tunjai » 23 Şub 2015 02:40

facebook
twitter
gplus

darbenin tanımını bilmeyen adamdan yeni bakış açısı öğrendim güzel deneyimdi
Kullanıcı avatarı
tunjai

Dön Serbest Kürsü