Outdoor Aktiviteleri

Siyaset, Din ve Felsefe dışında kalan ciddi konularda makaleler, blog yazıları, videolar vb. materyaller paylaşarak fikir alışverişi yapıyoruz

Outdoor Aktiviteleri

Mesajgönderen Tyrael » 28 Mar 2015 19:25

facebook
twitter
gplus

Şöyle güzel öneriler var mıdır arkadaşlar?
Havalar düzelsin İzmir'de kamplar , doğa gezileri var kafamda.

Farklı deneyimler yaşayanlar katkıda bulunursa baharın gelişini daha güzel kutlayabiliriz. :)
http://kucukcatlaklar.tumblr.com/ http://www.youtube.com/watch?v=orivEatc2fw
Beni ak yüzle diriltirsin a Tanrım, bilirim;
Defterim dolsa da suçlarla, siyahtan korkmam.
Kullanıcı avatarı
Tyrael

Re: Outdoor Aktiviteleri

Mesajgönderen Leonardo da vinci » 28 Mar 2015 21:12

facebook
twitter
gplus

Çadır seçimi konusunda dikkatli olmalısın öncelikle.Her ne kadar valizde bile yatabilen bir karakter olsamda , kötü çadır seçimi beni bile zorlamıştı.Çadırlar genellikle mevsimlik olarak ayrılır.Örneğin.İki mevsimlikler vardır.Bunlar: yaz çadırlarıdır.Üç mevsimlikler yaz çadırlarına nazaran rüzgara karşı daha dayanıklıdır.Dört ve beş mevsimlik çadırlar dağcılık içindir genelde .Beş en iyisidir.Ancak yaz için böyle çok profesyonel şeylere ihtiyacın olmayacaktır.Senin dikkat etmen gereken çadır tipi ve malzeleri.Çadır pollerin yani çadır çubukların fiberglasstan olmasın çünkü rüzgarlı havalarda esneme payı olmadığı için çabuk kırılırlar ve poll tamiri çok zordur çoğu zaman imkansızdır.Senin ilk tercihin alüminyum malzeme olmalı , genellikle dört mevsim çadırlarda alüminyum kullanılır.Alüminyumun esmene payı , fibere göre çok çok fazladır.Kalınlıkları 8 ila 10 cm arasında değişebilir.Ayriyeten çadırın tek katlı olmasın sabaha karşı sıcak bunaltır ve tatil boyunca altıda uyanmak zorunda kalırsın.Havalandırması olmasına kesinlikle dikkat et.Hava sirkülasyonu hayatını kurtaracaktır.Ayriyeten çadırını kuracağın yer ve pozisyonun çok önemlidir.Rüzgardan uzak gölgelik yerleri tercih etmeye bak ve çadırının girişini rüzgara ters yöne bakacak şekilde kur.Hava ne kadar iyi olursa olsun tenteli çadırlar daima ilk tercihin olsun ve germekten geri durma.Ayriyeten yanında mutlaka kesici aletler olsun , çakmak ve çakmak gazı al.Kolay bozulmayan şeyler tercih et.Medeniyetten çok uzaklaşacaksan pişmiş kurutulmuş etler vardır.Bunlar enerji verir ve dayanma süreleri oldukça uzundur.Çadır tamir kiti önemlidir.Haşerelerden uzaklaşmak için spreyler vardır , kullanırsan faydasını görürsün.
Benim önerilerim:
Üç mevsimlik çadırlar en idealleridir.
Havalandırmasız çadırları asla tercih etme çünkü sabah uyanınca her yeri vıcık vıcık bulabilirsin.
Çadırın cepli olsun malzelerini koyman için can kurtaran olucaktır.
Eğer otostop tercih ediceksen çok ağır olmamasına dikkat et.
Alacağın çadır kolay kurulabilen ve toplanabilen bir çadır olsun çok şaşalı çadırlar çok dert demektir.
Mat yani çadır tabanı kesinlikle çok çok önemlidir kalın olsun ama ağır olmasın.
Çadırını toplarken dikkatli topla aralara haşere kaçmamasına özen göster büyük bela olabiliyorlar.
Çadırın 2 kiloyu geçmesin o 2 oluyor sana 2000.

Aklıma gelenler bunlar.Hatırladıkça güncellerim az da olsa deneyimin varsa bunları biliyorsundur zaten , bilmiyorsanda faydası olur umarım.
Kuzgundan bir alıntı:Asla !
Kullanıcı avatarı
Leonardo da vinci

Mesajgönderen Tyrael » 28 Mar 2015 23:24

facebook
twitter
gplus

Çok teşekkür ettim bilgiler için , izcilik var sanırsam , benim ilk olacak ama arkadaşlar doğma büyüme Egeli oldukları için onlar ayarlayacaklar formaliteleri.

Tek korkum böcekler :)
http://kucukcatlaklar.tumblr.com/ http://www.youtube.com/watch?v=orivEatc2fw
Beni ak yüzle diriltirsin a Tanrım, bilirim;
Defterim dolsa da suçlarla, siyahtan korkmam.
Kullanıcı avatarı
Tyrael

Mesajgönderen Leonardo da vinci » 29 Mar 2015 00:24

facebook
twitter
gplus

Bende de ileri derecede araknofobi var anlıyorum seni.Ufak tavsiyeler verebilirim bu konuda.Öncelikle:Çadırınızın etrafında asla yiyeceklerinizi bırakmayın geceleri , tükettiklerinizi poşetleyip yaşam mahalinizden uzak bir yere atın.Kalıcağınız çadırı yatmadan önce tamamen kapatın havalandırma yerleriniz haricinde açık yer bırakmayın , sineklik vardır zaten havalandırmalarda.Kamp malzemeleri satan yerlerde özel spreyler vardır olabildiğince onların büyük boylarını tercih edin ve son bir tavsiye çadırınızın etrafına mazot dökün.Mazotla çember çizin ve yayın etrafa.Mazotun alev alma ihtimali benzine göre zordur ancak genede sigara izmaritlerinizi ve ateşli şeylerinizi uzak tutun , dikkatli olun.Bundan daha iyi çözüm benim bildiğim yok bilen varsa not düşerse hayat kurtarır valla.
Kuzgundan bir alıntı:Asla !
Kullanıcı avatarı
Leonardo da vinci

Mesajgönderen Yowzah Anakata » 30 Mar 2015 12:22

facebook
twitter
gplus

O böcek korkusu bende de var. Şu günlerde millet bahar geliyor diye sevinirken ben haşeratlar çıkacak diye korkuyorum.

Kamp yapacağın bölgedeki yaprakları ve otları temizleyebildiğin kadar temizle. Yer açık olsun. Yılan ve böcekler açık bölgelerden geçmeyi tercih etmezler.
Ayrıca komik gelecek ama kamp yerinin etrafını işeyerek çember içine al. Bu hayvanları uzak tutacak. Yalnız işeyen kişi erkek olmalı. eğer kalacağın bölgede vahşi hayvanlar varsa, ateşin sürekli yanık olsun.
Kullanıcı avatarı
Yowzah Anakata

Mesajgönderen hardman » 04 Nis 2015 16:06

facebook
twitter
gplus

Böyle bir şeye benimde ihtiyacım var galiba bir site falan önerin bakalım.
Kullanıcı avatarı
hardman

Dön Serbest Kürsü