Bilginin değeri güce bagli mi?

Siyaset, Din ve Felsefe dışında kalan ciddi konularda makaleler, blog yazıları, videolar vb. materyaller paylaşarak fikir alışverişi yapıyoruz

Bilginin değeri güce bagli mi?

Mesajgönderen salihcyilmaz » 13 Oca 2016 12:53

facebook
twitter
gplus

Sizce güç olmadan bilgi edinmek anlamli mi? Ya da gücü getiren bilgi mi?

Beni bu konuda düşünmeye iten şu oldu: Yakin zamanda rotschild, gül haçlilar, tapinakçilar, cizvitler gibi konularda bilgi edinme sansi buldum. Açikçasi o günden beri geleceğe karşi çok karamsar bakar bir haldeyim. Sistemlerini top level'da öğrenmiş bulunmakla birlikte savaşabileceğim veya hedef alabileceğim biri olmamasi yahut bir 'gölgeyle' karsi karsiya olmak düşündürdü beni... Şuan elimde en azindan yorum yapmaya veya değerlendirmede bulunmaya baslayabilecegim kadar bilgi var.

Fakat sorunda zaten burada basliyor: Zaten erisemedigim veya gucumun yetmiyecegi insanlar hakkinda bilgi edinmenin ne anlami var? Entellektuel bir fetistten oteye gidebilecek mi bu durum? Benim uzun vadede siyaset gibi bir planim yok, onlara erisebilecek kadar güclenebilecegimi de sanmiyorum. Güç ancak adi'liğe bulasilarak elde edilebiliyor. Bu noktada e yani diye soruyorum kendime? Ne diye öğrendim bu bilgileri veya nasil kullanacagim?

Bir de olayin soyle bir noktasi var; Güç bir sekilde elime gecerde o gün bilgisiz ve zayif olursam ne olacak? Bu noktada bir kumar mi oynamak lazim, cal yogurdu gole ya tutarsa? Olayi biraz faydacilik ekseninde degerlendiriyorum ama ise yaramayacak bilgiye harcadigim vakit beni cildirtiyor bilincalti seviyede. Ayni konu lisans hayatimda da gecerli. Ise yaramayacagina veya gelecekte kullanmadigima beynim beni ikna ettigi an o konudan uzaklasmak icin her turlu taklayi atiyorum. Ve bu noktada size soruyorum:

Güç mü, bilgi mi? Nasil baglantililar?
It is a capital mistake to theorise before one has data. Insensibly one begins to twist facts to suit theories, instead of theories to suit facts.
salihcyilmaz

Re: Bilginin değeri güce bagli mi?

Mesajgönderen salihcyilmaz » 14 Oca 2016 18:27

facebook
twitter
gplus

Ben ezbere söz aramiyorum. Senin söylediğinin ötesindeyim; fakat bu karanlik yerde daha once bulunmadim, bu da bu basligi acma sebebim. Konu tapinakci o bu degil. Konu algi, konu beklenti, konu entellektuel fetist, konu ileri seviyede yararcilik, konu bambaska...
It is a capital mistake to theorise before one has data. Insensibly one begins to twist facts to suit theories, instead of theories to suit facts.
salihcyilmaz

Mesajgönderen YaşarUsta » 14 Oca 2016 19:04

facebook
twitter
gplus

Bahsettiğin konuları çok iyi bildiğimi söyleyemem ama yabancı da değilim. Ortalama bir vatandaştan daha iyi bildiğim düşünüyorum. Bu bilgilere faydacılık ekseninden baktığım zaman bana şüphecilik ve öz güven kattığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu iki özellik de bence gayet önemli ve hayattaki diğer konularda da faydalarını gördüm. Bilmiyorum sende de aynı etkiyi bırakmış mıdır ama bende şöyle oldu. Önce ne kadar az şey bildiğin anladım sonra insanların da aslında çok az şey bildiğini ve hayat görüşlerinin ve fikirlerinin çok yüzeysel bilgilere dayandığını anladım. İnsanların manipüle edilmeye ne kadar müsait varlıklar olduklarını anladım. En sonunda da kendi bildiklerim çerçevesinde zaman zaman çevremdeki insanların sahip olduklarını düşündüğüm tabuları yıkmaya çalıştım.

Senin güçten kastettiğin tam olarak nedir bilemiyorum ama bu saydıklarıma ek olarak öğrendiğin bilgileri çevrene olabildiğince iyi bir şekilde aktararak eline güç geçme potansiyeli olan kişileri etkileyebilmen gayet mümkün görünüyor bana.
Bilimin ayrı, felsefenin ayrı, dinin ayrı hakikatleri olamaz; fakat yanlış bilim, yanlış felsefe ve yanlış din anlayışları olabilir.

Dünyaya en önemli borçlarımızdan birisi, İslam ile müslümanların farkını anlatmaktır.

Caner Taslaman
Kullanıcı avatarı
YaşarUsta

Mesajgönderen Hermaeus Mora » 20 Oca 2016 23:29

facebook
twitter
gplus

Tapınakçılar, Cizvitler vs. ilgileniyorum demişsin. Muhtemel tapınakçı hatta üstat diyebileceğimiz Francis Bacon "Bilgi güçtür." der. Bu bağlamda bu adamların gücünün bir bakıma nerden kaynaklandığı da açıklığa kavuşur.
Şayet bilgi edinmeyi sadece güç kazanmak olarak algılıyorsan yanlış düşünüyorsun bence; kimisini boğar, kimisine de pratikte fayda sağlar bu durum. Zaten erişemeyeceğim ya da güç yetiremeyeceğim insanlar hakkında bilgi edinmenin ne faydası var demişsin, tamam belki güç yetiremiyorsun onlara ama onlar da artık sana güç yetiremiyor olacaklar. Farkındalık kazanacaksın, yaşamın tek düze olmayacak. Entellektüellikten öte, sadece bilgiyi nerde nasıl kullanacağım diyerek saf pragmatist açıyla yaklaşırsan tabii ki gereksiz gelebilir. Faydacılık bir yere kadar işe yarar fakat, doğru olduğu halde kimseye faydası olmayan bilgiler vardır ki; dediğim gibi yaşamına anlam katacak şeyler bunlar. Ve bence senin ilgilendiğin konularda edindiğin bilgiler hiç de gereksiz değil, aksine gerçek anlamda farkındalık sahibi bir insanın edinmesi gereken tarihi bilgileri de içeriyor. Bu bakımdan, bırak o bilgiyi hiç kullanama pratikte, bilmen dahi seni ayrıcalıklı kılar.
Kullanıcı avatarı
Hermaeus Mora

Mesajgönderen Hermaeus Mora » 20 Oca 2016 23:32

facebook
twitter
gplus

Yani bir bakıma iş kendini tanımaya ve değer vermeye kayıyor, yaşamın bir amacı olduğuna inanıyorsan; öğreneceğin her bilgi seni değerli ve ayrıcalıklı kılar.
Kullanıcı avatarı
Hermaeus Mora

Mesajgönderen salihcyilmaz » 22 Oca 2016 14:28

facebook
twitter
gplus

Hermaeus Mora yazdı:Tapınakçılar, Cizvitler vs. ilgileniyorum demişsin. Muhtemel tapınakçı hatta üstat diyebileceğimiz Francis Bacon "Bilgi güçtür." der. Bu bağlamda bu adamların gücünün bir bakıma nerden kaynaklandığı da açıklığa kavuşur.
Şayet bilgi edinmeyi sadece güç kazanmak olarak algılıyorsan yanlış düşünüyorsun bence; kimisini boğar, kimisine de pratikte fayda sağlar bu durum. Zaten erişemeyeceğim ya da güç yetiremeyeceğim insanlar hakkında bilgi edinmenin ne faydası var demişsin, tamam belki güç yetiremiyorsun onlara ama onlar da artık sana güç yetiremiyor olacaklar. Farkındalık kazanacaksın, yaşamın tek düze olmayacak. Entellektüellikten öte, sadece bilgiyi nerde nasıl kullanacağım diyerek saf pragmatist açıyla yaklaşırsan tabii ki gereksiz gelebilir. Faydacılık bir yere kadar işe yarar fakat, doğru olduğu halde kimseye faydası olmayan bilgiler vardır ki; dediğim gibi yaşamına anlam katacak şeyler bunlar. Ve bence senin ilgilendiğin konularda edindiğin bilgiler hiç de gereksiz değil, aksine gerçek anlamda farkındalık sahibi bir insanın edinmesi gereken tarihi bilgileri de içeriyor. Bu bakımdan, bırak o bilgiyi hiç kullanama pratikte, bilmen dahi seni ayrıcalıklı kılar.

Degerli kilar diyorsun ama neye dayanarak? Bilgi hamalligi yapmak mi degerli olan? Bu bence bizim kisisel algimizin veya kültürümüzün bir ürünü. Bu bilgiler beni mutsuz ediyor, bir yarar saglamadigi gibi. Bazen bilmeseydim, öğrenmeseydim dediğim oluyor farkli konular hakkinda.

Bir de "chance favours prepared mind" gibi bir olay var; ama bu da kumar oynamak gibi. Hangi ata oynayacagimizi bilecek kadar hangimizin ufku var Allah askina. Tuhaf...
salihcyilmaz

Mesajgönderen Biskiel » 22 Oca 2016 17:43

facebook
twitter
gplus

Karşılaşacağın olaylarda, yapacağın seçimlerde etkisi olacaktır şüphesiz... Olası yıkımlardan dönüm noktası yaşayabilirsin bilgilerin sayesinde, herhangi bir konuda. Bana kalırsa bilgi her zaman değerlidir bu sebepler dolayısıyla. Gücü ben tamamen çevresel faktörler ve şans, nasip ya da kader her ne dersen ona bağlı bir şey olarak görüyorum. Senin elinde olmayan bir şey için kendini ve sahip olduğun şeyleri küçük görmene gerek yok, her şeyin kıymeti kendi derinliklerinde saklıdır...

Bu arada söylediğin söz hoşuma gitti bayağı (chance favors only the prepared mind), doğru olduğunu düşünüyorum bende. İlginç bir olay...
Kullanıcı avatarı
Biskiel

Mesajgönderen Lawliet » 22 Oca 2016 18:04

facebook
twitter
gplus

.
En son Lawliet tarafından 16 Kas 2021 10:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Lawliet

Mesajgönderen Hermaeus Mora » 23 Oca 2016 00:30

facebook
twitter
gplus

salihcyilmaz yazdı:Degerli kilar diyorsun ama neye dayanarak? Bilgi hamalligi yapmak mi degerli olan? Bu bence bizim kisisel algimizin veya kültürümüzün bir ürünü. Bu bilgiler beni mutsuz ediyor, bir yarar saglamadigi gibi. Bazen bilmeseydim, öğrenmeseydim dediğim oluyor farkli konular hakkinda.

Bir de "chance favours prepared mind" gibi bir olay var; ama bu da kumar oynamak gibi. Hangi ata oynayacagimizi bilecek kadar hangimizin ufku var Allah askina. Tuhaf...

Evet elbette mutsuzlaştırdığı konusunda haklısın. George Orwell'ın da dediği gibi: "Cehalet mutluluktur." Fakat iki insan profili düşün, gerçeklerden habersiz, mutlu mesut yaşayan; bir de farkındalık sahibi mutsuz bir insan. Şayet dünyaya ikinci kere gelsem yine aynı yoldan gitmeyi tercih ederim. Sen de bilgiyi seviyorsun, belki de bir bilgelik sevgisi var. O halde sadece yararcı yaklaşman kendinle çelişmek olur, mutlu mesut yaşamak istiyorsan merakını bastırarak yaşamaya çalışmalısın. Ama senin için zor gibi zira çoktan derin konulara atılmışsın.
Neye dayandırdığımı soruyorsun, hayatın bir anlamı olduğuna inanıyorsan ve herhangi bir inanca mensupsan gayet doğru yoldasın nitekim varlığın anlamını kavramaya çalışıyorsundur. Yok eğer senin dediğin gibi hamallık ise bilgi; bu hayatın da bir anlam ve önemi yoktur anlamına gelir. O durumda sonuna kadar haklısın.
Yani çoğu kez sordum kendime neden "mutsuzlaştırdığı" halde buna devam ediyorum diye. Kesin cevaplar verememekle beraber buna etken bir neden meraktır. İkincisi hayatın bir anlamı olduğuna inandığım ve bir inanca mensup olduğum için varlığın özünü kavramanın Tanrı'nın benden beklediği en büyük beklenti olarak görmemdir. Ama yok eğer "O" yoksa, her şey anlamsız ve boş, haklısın.
Kullanıcı avatarı
Hermaeus Mora

Mesajgönderen Hermaeus Mora » 23 Oca 2016 00:46

facebook
twitter
gplus

Ayrıca İtiraflarım kitabında Tolstoy benim ve galiba senin de içinde bulunduğumuz durumu özetlemiş. Bir alıntı bırakıyorum:
Resim
Bilgi; anlamlıysa değerlidir. Gerisi boş.
Kullanıcı avatarı
Hermaeus Mora

Sonraki

Dön Serbest Kürsü