Ünitopya Üniversitesi!

Siyaset, Din ve Felsefe dışında kalan ciddi konularda makaleler, blog yazıları, videolar vb. materyaller paylaşarak fikir alışverişi yapıyoruz

Ünitopya Üniversitesi!

Mesajgönderen Simonov » 01 Ağu 2016 22:56

facebook
twitter
gplus

Alıntıdır efendim.
Ünitopya Üniversitesi!

Ünitopya Üniversitesi’ne kabul, merkezi sınavla olmayacak! Her bölüm alacağı öğrenciye kendisi karar verecek! Örgün 4 yıllık fakültelerden araştırma bölümleri 3 yıl, uygulama bölümleri 2 yıl, Meslek Yüksek Okulları 1 yıl olacak! Başarılı öğrencilerden, fakülte okuyanlar artı 1 veya 2 yıl, meslek okul öğrencileri artı 1 yıl üniversite dışı ortamlarda uygulama yaparken asgari ücretten aylık burs alacaklar! Staj kavramı iptal edilecek; anlaşmalı işletmeler çalıştırdığı işçi sayısı kadar öğrenciye ücretli firma asistanlığı yaptıracak!

Ünitopya Üniversitesi’nde ezbere dayalı eğitim olmayacak! Tüm sınavlarda elektronik dâhil, kaynaklar açık olacak! Quiz testlerde 4 doğru 1 yanlışı götürecek; yanlışın doğruyu götürmesi yanlışlığı son bulacak! Batı standardında uzaktan, sanal, on-line eğitim programları marka haline gelecek! Tüm dersler periscopedan canlı yayınlanacak!

Akademik başarı herkesten istenmeyecek; yetenek yönetim karnesi ve mesleki eğilim listesine göre spor, sanat vb. yetenek bursu sağlanacak! Adaleti esas alan Ünitopya Üniversitesi’nde kaynak sorunu olmayacak!
—–

Derslerin içerik ve puan sistemi iş dünyası, hoca öğrenciler tarafından ortak belirlenecek! Zorunlu seçmeli ders saçmalığı olmayacak! Öğrenci, ders ve hoca seçme hakkına sahip olacak!

Yabancı öğrenci oranı toplam sayının %20 üzerinde olacak! Uluslararası sınıflar hariç yabancı dille eğitim olmayacak! Tüm eğitim dönemlerine eşit saatlerde dağılmış uygulamalı mesleki dil dersleri olacak! Mesleki dil uygulaması yeterli olmayan öğrenci mezun olamayacak!

—–

Hocalar yıllık kontratla çalışacak! Akademik unvanlar ilgili bölüm ve kürsü tarafından performans incelemesine göre verilecek! Ders, araştırma, sosyal faaliyet, yurt dışı seyahat, zimmetli yetiştirdiği çırak-öğrenci, kalfa-mezun sayısına göre hocanın CV’si onaylanacak! Hocalar haftalık 5 saatten fazla derse giremeyecek! Aylık ücretler proje üretme şartıyla 15.000 TL olacak, ücretler proje gelirlerinden fonlanacak! Hocalık onuruna aykırı şekilde davrananlara haftalık 5 saat adliye salonlarında mübaşirlik kamu görevi verilmesi sağlanacak!

Hocaların yılda özgün 1 uluslararası makale yazmaları istenecek! Yurt dışı programlara katılım desteği verilecek! Ülke dışına hiç çıkmamış hocaların görevleri dondurulacak, en az 1 yıl yurt dışına çıktıktan sonra görevine devam edebilecek! Sosyal medyayı kullanamayan hocalar kullananların yanında staj yapacak! Uygulama bölüm hocalarının start-up işletme sahibi olması istenecek!

—–

Öğrenciler emek-sermaye ortaklığı mantığıyla hoca firmalarının ortağı olacak! Her hocanın en az 3 öğrenci asistanı olacak! Öğrenci asistanlığı proje bütçesinden asgari ücret üzerinden saat ödemesi yapılacak! Öğrencileriyle uygulamaya yönelik yılda en az 1 proje üretmeyen hocanın ilişiği kesilecek!

Her bölümün kariyer merkezi olacak! Mezun öğrencinin okuluna kazancının yıllık %5 ini öğrenci geliştirme fonu olarak bırakması karşılığında üniversite ortağı olacak ve yönetimine katılacak! Mezunlardan evlenenlerin düğün masrafı vb. harcamalarına fondan destek sağlanacak!
—–

Rektör atamayla değil projeleri sosyal medyada en fazla oyu alan profesyonel yöneticiler arasından seçilecek! Üniversite yönetimi ortak akıl kuruluna bırakılacak! Tüm daire başkanlıkları ve müdürlükler iptal edilecek; bölüm ve öğrenci kulüplerine bütçe ayrılacak! Şehirdeki farklı meslek sahiplerinden gönüllülük esasına dış kaynak kullanımına gidilerek üniversitede destek hizmeti alınacak! Personel, öğrenci yemekhanesi vb. kast sistemi uygulamalarına son verilecek! Makam odalarında sadece ad-soyad olacak, unvanlar yer almayacak! Üniversite girişinde güvenlik, x-ray cihazı vb. unsurlar olmayacak! Belediye, STK ve öğrenciler gönüllülük esasıyla otokontrol sağlayacak!
—–

Aşağıdaki teklifler YÖK’e sunulacak:

Üniversite yönetimlerinin profesyonellere bırakılması için gerekli düzenlemelerin yapılması!
Kariyer merkezi olmayan fakültelerin kapatılarak yüksek liseye çevrilmesi!
Tüm üniversitelerin özerk yapıya kavuşarak yerinden yönetilmesi!
Gerek kalmayacağı için, YÖK’ün yok hükmünde olduğunun ilan edilmesi!

Bu kadar da olmaz mı diyorsunuz? Böyle şaka gibi bir yazı ancak, Nisan 1’de yazılabilirdi! Fakat şaka değil, bu bir ünitopya! Aslında bir kısmı gelişmiş ülke üniversitelerinde var olan uygulamalar! Biz uygulayabilir miyiz? Nasıl olsa hayal dünyasında gemi batmıyor; oysa şu an ki bürokratik eğitim yapısıyla çok yetenekler batıyor! Denesek ne kaybederiz!

Bir gün gelecek; Kaf Dağının zirvesinde, Niş şehrinde, Kızılelma kampüsünde Ünitopya Üniversitesi var olacak! Üniversitemizi/e bekliyoruz! Biz oraya doğru yola çıkıyoruz!

http://www.motivaspirin.org/unitopya-universitesi/
Resim
Kullanıcı avatarı
Simonov

Re: Ünitopya Üniversitesi!

Mesajgönderen Sahra » 31 Ağu 2016 21:53

facebook
twitter
gplus

Bazı gereksiz şeyler olsa da güzel bir ünitopya :D

"Mezunlardan evlenenlerin düğün masrafı vb. harcamalarına fondan destek sağlanacak!" Bu ne lan mesela :twisted: Ya da hocaların sosyal ağ kullanmak zorunda olması falan
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Dön Serbest Kürsü