Türkiye'den siktir olup gitmek vs kalıp ülkeyi kurtarmak

Siyaset, Din ve Felsefe dışında kalan ciddi konularda makaleler, blog yazıları, videolar vb. materyaller paylaşarak fikir alışverişi yapıyoruz

Türkiye'den siktir olup gitmek vs kalıp ülkeyi kurtarmak

Mesajgönderen ozdemir » 18 Eyl 2016 14:50

facebook
twitter
gplus

Öncelikle söylemek isterim ki siteyi keşfedeli 2saat olmamıştır. Formata ters bir şeyler yazıyorsam acemiliğime verin. Özür dilerim şimdiden bunun için.
1-2 senedir ciddi ciddi bu ikilem arasındayım. Baktığınızda "hasiktir ordan sen kimsin" diyebilirsiniz ancak muhasebesini yaptığımda ikinci seçenek de en az birinci seçenek kadar ihtimal dahilinde. Bana zorluk çıkaracak tek şey olarak siyasetin kirli yüzünü görüyorum. İki seçeneğin de kendi artıları eksileri var işin sonunda hangisinin ağır basacağını ben de merak ediyorum ama hangisi olursa olsun sizin de haberiniz olacak elbet :)
ozdemir

Re: Türkiye'den siktir olup gitmek vs kalıp ülkeyi kurtarmak

Mesajgönderen eskimo » 18 Eyl 2016 15:45

facebook
twitter
gplus

öncelikle hoşgeldin ozdemir. sanırım şu anda ülkede bir çok genç bu ikilemi yaşıyor. ve ülkeden çıkıp başka ülkelerde belirli bir süre için de olsa şansını denemek isteyen veya sadece uzaklaşmak isteyenlerin sayısında da artış yaşanıyor. sonuçta ülkeyi bu zor durumdan kurtarmaya çalışmak gitmekten daha uzun vadeli hedef ve sancılı bir süreç olacağı görülüyor. ancak umarım bu güzel topraklarda umut ışığı tekrar alevlenecek, gidenler de geri döndüklerinde tecrübelerini paylaşacak.
Kullanıcı avatarı
eskimo

Mesajgönderen Sahra » 18 Eyl 2016 16:27

facebook
twitter
gplus

Valla yapabiliyorsan ikincisini yap da kurtulak :D

GT-I9060 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen bergman » 18 Eyl 2016 22:00

facebook
twitter
gplus

selam.

kalıp savaşmak çoğu insanın hayatına mal oluyor ya da ömür yitiriyor. hani bi geyik vardır ya 50 yıl gerisindeyiz gelişmiş ülkerin diye.. heh ondan eminim artık. sistemsiz, hukuksuz saçma bir ülke olma yolunda ilerliyoruz. ama sana kalkıp bence avrupa ve abd tamamen sorunsuz gibi bir şey de diyemeyeceğim. her yerin bence belli sorunları var.

fakat ben gitme taraftarıyım. en az 1-2 yıl yaşayıp görmeli. insan deneyimlemeden budur diyemiyor hayatta. ne kadar gidip gelenden duysak da yaşamadan bilemeyiz. her insanın hayattan beklentisi farklı. senin için nedir ve bunu ne karşılar bilemiyorum. huzurlu, mutlu sakin yaşam diliyorsan ya da insan haklarına uyan, seni insan yerine koyan emeğinin karşılığını aldığın bir ülke düşünüyorsan gitmelisin.

gelelim diğerine: ülkeyi kurtarmak. tüm sorunları konuşalım. siyaset, ekonomi vs. hepsinin temelinde halkın eğitimsizliği yatıyor. eğitim politikasının oluşturulması ve bunun işler hale gelmesi, sonuçların alınması minimum 15 sene. en iyi koşullarda eğitim ile. mezun olan çocukların evlenmesi, çocuklarına da bu birikimi aktarması falan derken bu sana en az 50 seneye mal olacak. kalıp ne için savaşabilceksin? her şey iyi gidecek belki.. savaşı devam ettireceksin fakat sana saygı duymayan bir erk tarafından tam tersi değerlendirebileceğin bir ülkede yaşıyorsun.

yaptığın tüm güzellikleri sırf farklı taraftasın diye darmadağın edecek, yıkacak bir kafa yapısına sahibiz malesef. keşke oturmuş bir sistemimiz olsa. değişen devlet düsturu değil de hukümetler olsa. bundan dolayı diyorum bence emeğin bu ülke için değersiz.

bir de yurtdışı tecrübesi olan kişilerin söylediği ortak nokta: kültüre alışamıyorsun. buna eskiden pek hak vermesem de artık olabilir diyorum. yani güldüğünüz şeyler ağladığınız şeyler elbette farklı olacaktır ama bu denli globalleşmenin hızlı olduğu yıllarda aşırı da yalnızlık çekeceğini düşünmüyorum. karakterini bilmiyorum bu açıdan.

ama bence gidip denemelisin. bu ülke duruyor yerinde :) baktın olmuyor döndüğünde tecrübelerinle bu ülke için güzel şeyler yapabilirsin.
et olsun götüme girsin
Kullanıcı avatarı
bergman

Mesajgönderen ozdemir » 19 Eyl 2016 00:53

facebook
twitter
gplus

Dikkate alıp cevapladıgınız için her birinize teşekkür ederim. Gerçekten de ne dedigimi iyi anlayarak doyurucu yorumlar gelmiş sanıyorum herkesin de bõyle bi niyeti var çok düşünülmüş bu konular :) müsaadenizle şahsım adına gitme ve kalma seçeneklerinin artı ve eksilerini yazmak istiyorum. Ilginizi ne kadar çeker bilmiyorum ama anlatırsam daha iyi hissederim gibi geliyor bu yüzden anlatmak istiyorum. Biraz uzun olabilir okuyup küfretmeyin :)

Öncelikle Güneydogu'da yaşadığımı ve köklü eskiden beri siyasetin içinde olan bir aileden geldiğimi belirteyim. Ailem zamanında daha Pkk bu denli bütünleşmemişken bölgedeki problemler nedeniyle çoğu kez bizzat silahlanıp mücadele etmiş ve bu yolda çok kayıplar da vermiş bir aile. Bu insanlar Pkk'yla gereken mücadeleyi verirken aktif siyasette de kürt haklarının da savunuculuğunu daha o zamandan yapmaya çalışmışlar ancak izin verilmemiş tabi ki. Bunlardan biri babamın rahmetli dayısı. Hani bir insanın bir hedefi hayatı boyunca ne kadar isteyebileceğini düşünün. Onun kat ve kat fazlasıyla ben bu adama ve rahmetli babama layık olabilmek onların yarım bıraktıklarını tamamlayabilmek için yaşıyorum. Kalmanın en büyük artısı bu olacak tabi ki.
Ayrıca hem kürt kimliğinin savunuculuğunu üstlenen hem de bunu birlikte yaşama ortak vatan üzerine temellendiren birinin devletin başında olduğunu düşünün. Böyle bir durumda ya iki taraf da kendine ters bulduğu şeye takılarak bu fikre yanaşmayacak ya da kendileriyle örtüşen kısmı görüp canla başla destekleyecek. Bence ikinci ihtimal %51le önde ama büyük bir risk :) tabi ki bunu bir siyasi kaygıyla orta yol endisesiyle yapıyor olmayacagım gercek fikirlerim bunlar.Ayrica ülkenin içinde oldugu durumdan kurtulması vesaire hepinizin bildiği sonuçlar olduğu için detaylara inmiyorum.
Kalma konusunda negatif cok sey yok ama onemli seyler. Öncelikle sizin de değindiğiniz gibi çok uzun ve çetrefilli bir iş. Insanımız maalesef çok fazla temel eksige sahip oldugu gibi degisime de kapalı. Kimseyi küçümseme gibi bir niyetim yok yanlış anlamayın ama burayı okuyan biri zaten neleri kastettiğimi biliyordur. Ayrıca siyasetin kirli ve "dün başka bugün başka"larla dolu yönüne çok uzağım ama bunu iyi bir yön de sayabiliriz sonuçta böyle seylere uzak biri oralara gelirse elbet o siyasi ortam da uzaklasabilir bu tutumlardan. Son bir değerlendirmeyle kalma konusunu kapatmak istiyorum. Yine garip gelecek ama bu dusunduklerim icin kendimi mecbur hissediyorum. Derinlerde bir yerde aranan kan gibi hissediyorum ve gercekten siyasetten nefret etmeme ragmen bu benim borcum mecburum gibi geliyor. Bunu lütfen kendini begenmislik olarak algilamayin ancak o kisi olmanin otesinde o kisi olma mecburiyeti gibi düşünün. Sırf bu yüzden kişisel gelişimime çoğu şeyden fazla vakit ayırmaya çalışıyorum çünkü kendimi yeterli gördüğüm anda gelişimin duracagının farkındayım.
Böylelikle kalma konusunu kapatıyorum aklıma başka bir şey gelirse editleyebilirim bu kısmı. Gelelim gitmeye...

Artıların en başında her gün sağda solda imrenerek okuduğumuz medeni ve bazı şeyleri aşmış bir toplumda yaşamaktan kaynaklanan insan hayatının bir değeri olması yatıyor. Yani bir muhasebesini yaptigim zaman benim çocuğumun ben burda mücadele ederken bir bombayla ölmesinin yerine senede 50 ölüsü olan Norveç gibi bi yerde yaşamasını isterim. Bu konuda da artıları çok fazla uzatmayacağım yine genel geçer bilinen şeyler. Gitme konusunda çok fazla artı var ve her biri tek başına yeterli birer sebep ama onun da bazı çetrefilleri var buyrun anlatayım.

En önemli sorun ;
Tamam gidelim gidelim ama NEREYE ?
Öncelikle belirtmedim sanırım hukuk fakültesi son sınıf öğrencisiyim ve artık başka meslek yapabileceğimi de zannetmiyorum. Gittiğim yerde denklik almak için sınavlar eğitimler almak gerekiyor. Tamam eyvallah ama bu durumda da dil problemi ve diline az çok hakim olduğum ingilizce öne çıkıyor. Yani gitme ihtimali İngiltere Amerika ve ingilizce konuşulabilen diğer ülkelerle sınırlanıyor. Ki bunlar da avukatlara en zor denklik veren ülkeler. Hadi kabul ettim göze aldïm diyelim. 4seneye yakın bir süredir devam eden ve hayırlısıyla evleneceğim bir de kız arkadaşım var ve kendisi de hukuk öğrencisi. Ve yabancı dillere baya baya uzak. Yani garip gelecek ama kendim bile göze almaya çekinirken kızdan nasıl isteyebilirim ki bu kadarını. Yok derse nasıl ısrar edebilirim ki.

Toparlamak gerekirse bu iki zor yol var önümde bunlardan biri umarım olur. Hangisi olursa da gerçekten aklım ötekinde kalmaz. 3.bir ihtimal olarak hem burda kalıp hem de hicbir sey yapmamak olmasın yeter bana.. olumlu olumsuz görüş bildirirseniz sevinirim gece gece rahatladım okudugunuz için teşekkurler..
ozdemir

Mesajgönderen suskunman » 16 Eki 2016 15:37

facebook
twitter
gplus

ozdemir yazdı:Öncelikle söylemek isterim ki siteyi keşfedeli 2saat olmamıştır. Formata ters bir şeyler yazıyorsam acemiliğime verin. Özür dilerim şimdiden bunun için.
1-2 senedir ciddi ciddi bu ikilem arasındayım. Baktığınızda "hasiktir ordan sen kimsin" diyebilirsiniz ancak muhasebesini yaptığımda ikinci seçenek de en az birinci seçenek kadar ihtimal dahilinde. Bana zorluk çıkaracak tek şey olarak siyasetin kirli yüzünü görüyorum. İki seçeneğin de kendi artıları eksileri var işin sonunda hangisinin ağır basacağını ben de merak ediyorum ama hangisi olursa olsun sizin de haberiniz olacak elbet :)

Aynen bende 2 senedir yurtdışına gitmeyi planlıyorum. Kanada yada Amerika. Oraya gittiğimde tabii ki zorluklar olacak. Kolay olmayacak benim için ama nerden bakarsan bak mantıklı gitmek. Gitmek istememin sebepleri;
1- Türkiye'de insana değer verilmemesi
2 - Çalıştığın bazı şirketlerin maaşını, mesai ücretini ödememesi
3- İş bulmak için torpilin gerekmesi
4- Yüksek vergiler
5- Türkiye'nin iç işlerindeki problemler. Ne olacağı belli değil.
6- Terör. Askerlik mecburi.
suskunman

Mesajgönderen deardeer » 03 Mar 2017 14:29

facebook
twitter
gplus

Kurtarmaya calistigin geri zekalilarin saldirisina ugradiktan sonra siktir olunup gidilecektir.

Sent from my A0001 using Tapatalk
Call me your Deer God ¥
Kullanıcı avatarı
deardeer

Mesajgönderen Sahra » 04 Mar 2017 13:59

facebook
twitter
gplus

deardeer yazdı:Kurtarmaya calistigin geri zekalilarin saldirisina ugradiktan sonra siktir olunup gidilecektir.

Sent from my A0001 using Tapatalk

:twisted:
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Dön Serbest Kürsü