Dolar 3.71'i, Euro 4.48'i Gördü

Siyaset, Din ve Felsefe dışında kalan ciddi konularda makaleler, blog yazıları, videolar vb. materyaller paylaşarak fikir alışverişi yapıyoruz

Dolar 3.71'i, Euro 4.48'i Gördü

Mesajgönderen Broker » 09 Eki 2017 11:34

facebook
twitter
gplus

Öncelikle herkese merhaba. Bugün itibariyle Dolar, 3.71'i görmüş bulunmakta. 3.69'dan işlem görüyor. Euro ise tarihi bir rekor kırarak 4.48 seviyelerini gördü. Şüphesiz, bu artışın sebebi ABD ve TC arasındaki vize gerilimi.

Artış, olağandışı değil fakat dikkat edin, dolar yükselirse hayat pahalılaşır ama Türkiye'de işler şu aralar biraz farklı gibi.

Dolar'ı 4 alalım. 2.75 olan bir çikolata 3.00 tl olur en basitinden. Zamanla dolar düşsün 3.60 olsun.
Markete gidiyorsun, çikolata hala 3 tl. Sana o çikolatayı satan, dolar yükselince kâr oranını korumak adına bir zam yapıyor. Tamam mantıklı diyoruz. Peki dolar düşünce zam eski seviyeye niye düşürmüyor? Çünkü adamın kârı %50 ise, %60 olsun istiyor. O noktadan sonra dolar inmiş mi çıkmış mı pek bir ehemmiyeti yok. Ben 2 yıldır inşaat yaptırıyorum, dolar 4.00 ken demiri, çimentoyu daha ucuza aldım, şimdi 3.71 oldu daha pahalıya alıyorum. Ya işletmeler bizi yoluyor, ya da döviz yükseliyor ama basın gösteremiyor.
"Çatışma ne kadar büyük olursa, zafer de bir o kadar büyük olur."

- George WASHINGTON -
Kullanıcı avatarı
Broker

Re: Dolar 3.71'i, Euro 4.48'i Gördü

Mesajgönderen Sahra » 12 Eki 2017 10:36

facebook
twitter
gplus

Bu ekonomi işlerini anlayan beri gelsin zaten :twisted: Bizi yiyorlar kimse anlamıyor diye :twisted:
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Dön Serbest Kürsü