Atatürk İle ilgili bir kaç soru

Siyaset ve Politika üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: Atatürk İle ilgili bir kaç soru

Mesajgönderen Vhagar » 09 Eyl 2013 16:31

facebook
twitter
gplus

alexis mahone yazdı:Dersim,Botan ve zilan deresi katliamının emrini Atatürk mü vermiştir?
Atatürk dikdatör müydü?
tek partili dönemde baskı ve şiddet mi kullandı.
din adamları üzerinde baskı var mıydı?
Atatürk Irkçı mıydı? (ne mutlu Türk'üm diyene , Çin seddi türk ırkı vs gibi.. )
silah arkadaşlarını medya yoluyla kötüleyip asimile etme amacı güttü mü?

Bunları sosyalist bi yakınım saydı bana. ben de siyasetle pek ilgili olmadığım için merak ediyorum. ileride araştıracağım detaylı şekilde fakat gerçekten merak ediyorum şu an sizlerin görüşlerini.

- Dersim'de Atatürk'ün payı var evet. Zilan deresi katliamında ise CHP'nin payı var ancak Atatürk'ün bu işle doğrudan doğruya payı var mı bilmem.
- Hangi dönemde olmadı ki? İlla ki tek partili dönemde de üstü kapalı olarak şiddet vardı, kullanıldı.
- İstiklal mahkemeleri olayı var tabii başlı başına.
- Irkçı değildi. Milliyetçiydi denebilir.
- Tam bişey söyleyemem bununla alakalı.
Walk on with hope in your heart and you'll never walk alone.
Kullanıcı avatarı
Vhagar

Mesajgönderen Jin » 09 Eyl 2013 16:41

facebook
twitter
gplus

-'Dikdatör' değildi. Diktatör de değildi. Öyle bir kişiliği olsa idi, Türk devletinin rejenerasyon geçirmesine karşı çıkar ve hilafet yanlılarından olurdu.

-Kesinlikle ırkçı değildi. Hakkında alınan yüzeysel bilgiler ile bile bunun olmadığı ispatlanabilir.
''Yurtta sulh, cihanda sulh!''

-Cumhuriyetin ilk dönemlerinde bağımsız din adamları oldukça azdı ve etkin değillerdi. İsmi duyulmuş çoğu din adamının arkasında, onu destekleyen harici bir kuvvet vardı. Dolayısıyla bu kişilerin masumluğu söz konusu değildi.
Kullanıcı avatarı
Jin

Mesajgönderen eskimo » 09 Eyl 2013 17:13

facebook
twitter
gplus

Bir insanın nasıl birisi olduğunu söylediklerinden çok yazdıklarına, yazdıklarından çok da yaptıklarına bakarak anlayabiliriz. Tabii yazdıkları ve hatta söyledikleri varsa. Günümüzde çoğu devlet adamının kendi söylediği bile o kadar az ki. Günümüzde "birileri söylüyor, o yapıyor" izlemeni veriyor devlet adamları.

Atatürk'ün açıkça yaptıkları ortadayken, onlar konuşulmuyor da, yapmış olma ihtimalleri üzerine nedense daha çok konuşuluyor.
Örneğin mason localarını kapattığını biliyoruz açık. Ama mason olduğunu ve mason üye kaydı olduğunu daha çok konuşuyoruz.
"Masonsa mason bana ne" aslında. Şu anda "başımızdakiler de siyonistse siyonist bana ne aslında" dediğimiz gibi. Sonuçta siyonist davranışları var mı ona bakmalıyız değil mi?

Kuran'ı daha çok insan okusun, daha çok insan anlasın diye Türkçeleştirmiş diyoruz. Bu açık bir gerçek iken, "dinsizdi", "içki içerdi" gibi kişisel şeyleri konuşuyoruz.

Kuşatma altında tamamen teslim olmuş bir Osmanlı'yı ve ülkeyi, milli mücaledeye sokmuş ve ülkeyi halkına teslim etmiş. Bu açık bir gerçek iken, aslında "adaları verdik", "musul kerkük'ü verdik" diye konuşuyoruz.

Atatürk çok bilgili ve kültürlü bir devlet adamıydı, bunu kaleme aldıklarıdan gayet açık biliyoruz. Onun kendi kalemiyle ele aldığı yazıları, herkesin okuduğu eserleri okumuyoruz da, "bir yerde şunları demiş", "bir mektubunda şunları" yazmış diyerek sadece eleştiri ile yaklaşıyoruz.

Binlerce kişinin önünde yüzlerce konuşma yapmış, hiç bunlardan bahsetmiyoruz da, "rauf beye masada şöyle demiş", "yanındakilere şöyle derdi" diyerek onların üzerinden savlar oluşturuyoruz.

Yine söylüyorum neler yapmış açık ve net olarak, detaylara boğulmadan derin araştırmaya geçmeden önce bunlara bakılır, tarih böyle okunur.

Ben Atatürk özelinde söylemiyorum ama bu durumda doğru bir analiz yapmak olası değildir, kim olursa olsun...
Kullanıcı avatarı
eskimo

Mesajgönderen dahauza » 09 Eyl 2013 17:30

facebook
twitter
gplus

Jin yazdı:-'Dikdatör' değildi. Diktatör de değildi. Öyle bir kişiliği olsa idi, Türk devletinin rejenerasyon geçirmesine karşı çıkar ve hilafet yanlılarından olurdu.

-Kesinlikle ırkçı değildi. Hakkında alınan yüzeysel bilgiler ile bile bunun olmadığı ispatlanabilir.
''Yurtta sulh, cihanda sulh!''

-Cumhuriyetin ilk dönemlerinde bağımsız din adamları oldukça azdı ve etkin değillerdi. İsmi duyulmuş çoğu din adamının arkasında, onu destekleyen harici bir kuvvet vardı. Dolayısıyla bu kişilerin masumluğu söz konusu değildi.

Rejimin yetiştirdiği tipik bir insan örneği! Madem herkes bu kadar aşık kemal paşaya, bu 5816 neyin nesi oluyor? Dünyada kanunla korunan bir başka lider gösterebilir misiniz?

Kemalist kafayı anlamak isteyen Kuzey Koredeki diktatör öldüğünde "halkın" nasıl zorla ağladığını izlesin (istersen ağlama). Dışarıdan Türkiyeye bakan herkes aynı şeyi görüyor, yiyorsa laf et, yıllarca hapiste sürünürsün..

Inkılapların tamamı tipik bir diktatörlük örneğidir ve halka rağmen yapıldığı için birçok yerde isyanlar çıkmıştır.Şapka kanunu yüzünden Erzurumda kadın bile asılmıştır. Tahminen bu teyzemiz de Rus ajanı felandır..

Neymiş mason localarını kapatmış ?! Devletin kapattığı bir kurum tekrar nasıl açılıyor? Tepki çekmemek için kendileri kapatıp, sonradan tekrar açtılar.

Mason localarında deist olmak şarttır, fakat zatı alileri ateist olduğundan "uykuda" yani üyeliği askıya alınmış durumdadır. Cemal kutay denen _bizden gibi görünen_ dinsiz herif de Kulelide yaptığı açıklamada atatürk şamanistti, ben de şamanistim demiş ama utanmadan Türkçe İbadet isminde kitap yazmıştır. Günümüzde buna benzer din hocası görünümde bolca _gavur_ bulunmaktadır.

Yapılan bütün ınkılaplar Türk milletini Islam dininden uzaklaştırmak adına yapılmış, 30 senede bu işi hallederiz biz kafasındaki dinsizler, şu ayeti hesaba katmamışlardır:

SAFF Suresi 8. ayet:

Ağızlarıyla Allah'ın nurunu söndürmek isterler. İnkarcılar ne kadar istemeseler de, Allah nurunu, dinini tamamlayacaktır.

Neyse ya ne kadar anlatırsan anlat herkes istediğine inanıyor..
dahauza

Mesajgönderen sarıcizmelimehmetaga » 09 Eyl 2013 17:57

facebook
twitter
gplus

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Atatürk her şeyden önce bir insandı. Yaptığı hatalar ve yanlışlar mutlaka vardır. Ama bana göre yaptığı bir hata yanında 4 doğrusu olan bir insandı.

ırkçılık konusu
“Ne mutlu Türk olana” değil, “Ne mutlu Türküm diyene” diyen Atatürk, “Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağıyla bağlı herkesi” Türk olarak kabul eden; “kökene, ırka, kan bağına” değil, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlılığa, Türkiye Cumhuriyeti’ni yükseltip yüceltmek için çalışmaya dayanan bir milliyetçilik anlayışına sahiptir. Atatürk’ün milliyetçilik anlayışı, “bencilce” ve “mağrurca” bir milliyetçilik değildir.

Şu sözler Atatürk’e aittir:
“Biz öyle ulusçularız ki bizimle işbirliği yapan bütün uluslara saygı duyarız. Onların ulusçuluklarının bütün gereklerini tanırız. Bizim ulusçuluğumuz, bencilce ve mağrurca bir ulusçuluk değildir”.

Diktatörlük konusu

Bir rejimin demokrasi mi, diktatörlük mü olduğuna bakarken, kimin için demokrasi, kimin için diktatörlük sorusunun sorulması gerekir. Ayrıca hem demokrasinin, hem de diktatörlüğün sınırlarına ve düzeylerine de bakmak gerekir.
Gerçek şu ki, Atatürk, yoksul, aç, eğitimsiz, sanayisiz, işçisiz ve tıbbi olarak hasta bir toplum devralmıştı. Kısa iktidar süresi içerisinde de böyle bir toplumun bilimin kılavuzluğunda bağımsız ve modern bir toplum haline gelmesine öncülük etti. Cumhuriyetin kurulması ve güçlenmesi, Atatürk için büyük bir hedefti. Fakat onunla yetinmedi, sosyal ve siyasal süreçler için kısa sayılabilecek bir zaman dilimi içerisinde cumhuriyetin daha demokratik olması için girişimlerde de bulundu.
Dünyanın hangi ülkesinde diktatörler, uluslarını kölelikten, cahillikten ve hastalıktan kurtarmak için canla başla çalıştılar, onlara öğretmenlik ettiler? Bütün bu saydıklarımız ve daha saymadığımız birçok şey, toplumsal demokrasinin önemli bölümleri değil midir?
Son olarak, Atatürk’ün diktatör olup olmadığı sorusunun cevabını, ulusun hafızasında da aramamız gerekir. Siz hiç insanlık tarihinde, öldüğünde bütün bir ulusun günlerce yas tuttuğu, ölümünden 74 yıl sonra da mezarını milyonlarca insanın ziyaret ettiği bir diktatör gördünüz mü?

Tek parti dönemi

Mustafa Kemal Atatürk her zaman tek eksiğinin hükümet karşısında başka bir parti bulunmaması olduğundan bahsetmiştir. Şuan baktığımızda ne kadar demokratik olarak gözükmese de o günlerin koşullarında tek partili cumhuriyet, insan haklarına saygı ve özgürlük kriterleri açısından çok yukarılarda bir yerdedir.
sarıcizmelimehmetaga

Mesajgönderen eskimo » 09 Eyl 2013 18:06

facebook
twitter
gplus

dahauza yazdı:Yapılan bütün ınkılaplar Türk milletini Islam dininden uzaklaştırmak adına yapılmış, 30 senede bu işi hallederiz biz kafasındaki dinsizler, şu ayeti hesaba katmamışlardır.

Burada desen ki "şu şu inkilaplar Türk milletini Islam dininden uzaklaştırmak adına yapılmış" eyvallah dinleyeyim, ama böyle yazınca samimi olmadığın çok açık görülüyor. Bu durumda seni objektif bir bakış olarak dinlemek mümkün değil malesef.
Kullanıcı avatarı
eskimo

Mesajgönderen Jin » 09 Eyl 2013 18:13

facebook
twitter
gplus

dahauza yazdı:Rejimin yetiştirdiği tipik bir insan örneği! Madem herkes bu kadar aşık kemal paşaya, bu 5816 neyin nesi oluyor? Dünyada kanunla korunan bir başka lider gösterebilir misiniz?

Kemalist kafayı anlamak isteyen Kuzey Koredeki diktatör öldüğünde "halkın" nasıl zorla ağladığını izlesin (istersen ağlama). Dışarıdan Türkiyeye bakan herkes aynı şeyi görüyor, yiyorsa laf et, yıllarca hapiste sürünürsün..

Inkılapların tamamı tipik bir diktatörlük örneğidir ve halka rağmen yapıldığı için birçok yerde isyanlar çıkmıştır.Şapka kanunu yüzünden Erzurumda kadın bile asılmıştır. Tahminen bu teyzemiz de Rus ajanı felandır..

Neymiş mason localarını kapatmış ?! Devletin kapattığı bir kurum tekrar nasıl açılıyor? Tepki çekmemek için kendileri kapatıp, sonradan tekrar açtılar.

Mason localarında deist olmak şarttır, fakat zatı alileri ateist olduğundan "uykuda" yani üyeliği askıya alınmış durumdadır. Cemal kutay denen _bizden gibi görünen_ dinsiz herif de Kulelide yaptığı açıklamada atatürk şamanistti, ben de şamanistim demiş ama utanmadan Türkçe İbadet isminde kitap yazmıştır. Günümüzde buna benzer din hocası görünümde bolca _gavur_ bulunmaktadır.

Yapılan bütün ınkılaplar Türk milletini Islam dininden uzaklaştırmak adına yapılmış, 30 senede bu işi hallederiz biz kafasındaki dinsizler, şu ayeti hesaba katmamışlardır:

SAFF Suresi 8. ayet:

Ağızlarıyla Allah'ın nurunu söndürmek isterler. İnkarcılar ne kadar istemeseler de, Allah nurunu, dinini tamamlayacaktır.

Neyse ya ne kadar anlatırsan anlat herkes istediğine inanıyor..

Öncelikle, kimseye ilan-ı aşk etmedim. Dolayısıyla olmayan varsayımlar üzerinden konuşuyorsunuz.
Bu durumunuzla ilgili ben de bir varsayım yapacağım.
Sabit fikirli olmak ve bunun sonucunda başkalarını suçlamak, ses yükselterek manipüle etmeye çalışmak; paranoid kişilik bozukluğunun belirtilerindendir.
Bunu dikkate almanızı öneririm.

Yazdıklarınıza gelince, tarihte önemli yer sahibi olan bir devlet adamının kanunlar ile korunması; devletin değil, ona hakaret eden cahil insanların suçudur. Dünyada yasalar ile korunan başka bir lider olmamasının sebebi de, söz konusu halkların vizyon genişliğidir.

Bu ülkede, kanunlara uyulmaz.
Çünkü bu ülkede, oligarşik demokrasi vardır.
Ülkenin en üst makamındaki kişi, kanunları çiğneyip söz konusu kişiye ''Ayyaş!'' diyor ise; lütfen mağduriyet politikanızı başka bir tartışma için saklayın.
Yani, Mustafa Kemal'e hakaret etmek; hapislerde sürünmek için bir sebep değil.
Fakat belgesiz konuşursanız, size inanmamamız için bize sebepler vermiş olursunuz.

Dini yok etmek isteyenler; şeyhlerle, siyonist destekçilerle, müritlerle cumhuriyete baş kaldıranlardır.
Sahte İslam politikası, sizler gibi birçok manipülasyona uğramış insanı kullanarak; asıl İslam'ın yerini almaya doğru ilerlemektedir.

Devletler, bazı dönemlerde rejenerasyon geçirmek zorundadırlar.
İmparatorluk devrinin kapanması ile, Osmanlı'nın bir geleceği kalmamıştır.
Bunun sonucunda yapılan inkılaplar, Türk milletinin yeni düzene uyum sağlaması içindir.
Eski düzene bağlı kalanlar, siyonist zümrelere hizmet etmektedirler.

Mason localarına atlayarak, belgesiz argümanlarınıza birini daha eklediniz.
Evet, Mustafa Kemal'in masonluk ile yakından ilişkisi vardır.
Fakat bu, onun hayatının her döneminde onlara hizmet ettiği anlamına gelmez.
Nitekim Mustafa Kemal'in ölümünün baş sorumlularından Mim Kemal Öke, Türkiye locaları büyük üstadıdır.

Tarif ettiğiniz insan modeli çok hoşuma gitti.
Önce Mason locasına katılıp, ''Deistim!'' diyor,
daha sonra ''Şamanistim!'' diyor,
en sonunda da ''Yok yok, ateistim!'' diyor.
Yarattığınız ütopya güzel.

Argümanlarınızı kanıtlar ile desteklemiyorsunuz.
Mustafa Kemal'in ''dei...'' dediğini dahi ispatlarsanız, size hak vereceğim.

Lütfen kişileri ve devletleri karalama amacıyla bilgisiz ve mantıksız şekilde hareket etmeyelim.
Kullanıcı avatarı
Jin

Mesajgönderen dahauza » 09 Eyl 2013 20:44

facebook
twitter
gplus

eskimo yazdı:
dahauza yazdı:Yapılan bütün ınkılaplar Türk milletini Islam dininden uzaklaştırmak adına yapılmış, 30 senede bu işi hallederiz biz kafasındaki dinsizler, şu ayeti hesaba katmamışlardır.

Burada desen ki "şu şu inkilaplar Türk milletini Islam dininden uzaklaştırmak adına yapılmış" eyvallah dinleyeyim, ama böyle yazınca samimi olmadığın çok açık görülüyor. Bu durumda seni objektif bir bakış olarak dinlemek mümkün değil malesef.

Birisi lütfen şunu tarif etsin, çanakkalede zafer değil mağlubiyet yaşasaydık, işgal kuvvetleri bize neler yapardı?

- Alfabemizi değiştirirdi, (bknz. 2. dünya savaşı Amerikanın Japonyaya direttiği maddeler)
- Kılık kıyafetimizi değiştirirdi, (bundan sonra avrupalı gibi şapka takacaksınız derdi)
- Allah demek yasak, Tanrı diyeceksiniz derdi (bakınız kemal paşanın cenaze namazı)
- Menemen vakası gibi bir olayı bahane edip ülkenin dört bir tarafından 1200 hoca toplar, sonra kafasına göre 30 40 tanesini asardı,
- 400 küsür kişilik milletvekili olan bir mecliste 153 kişi ile başkomutanlık yasası uydurur, birini seçer, bu şahıs da en alasından diktatörlük yapardı,
- Bu diktatör nutkunda çekinmeden şöyle derdi: Bu miletin kafası pek çalışmıyor, bu ınkılaplar işine yarar mı yaramaz mı bilmez, gerekirse kafalar kesilir, bu ınkılaplar yine de yapılır.

- Olur da biri bu hareketlere sesini çıkarmak isterse 163. sayısı kanunu bahane edip hapise atar ve bu tam 90 sene geçmesine rağmen aynen kalırdı.

Eyyy gidi Aziz Nesin, nereden bilirdim senin şu cümleni birkaç kez tekrarlayacağımı :

(Almanya Aleviler Toplantısı)

"Bir müslüman atatürkü seviyorsa, ya salaktır ya da hain."

Arkadaşlar kimi istiyorsanız onu sevin, bakınız hepinize dua ediyorum:

Allah (c.c.) hepimizi sevdiklerimizden hem dünyada hem ahirette ayırmasın (amin)
dahauza

Mesajgönderen eskimo » 09 Eyl 2013 21:33

facebook
twitter
gplus

sen o zaman şu anda başta bulunan iktidara diktatör ötesinde mi demek istiyorsun?
Kullanıcı avatarı
eskimo

Mesajgönderen mark twain » 09 Eyl 2013 21:38

facebook
twitter
gplus

dahauza, bisuur, cowboyfromhell, havass sabah akşam siyaset konuşuyorsunuz sorsam en dindar sizsiniz din&felsefe bölümünde sorularımız var bir kere gelip doyurucu cevap verdiğinizi görmedim 3-5 kişi var onlarda olmasa din hakkında cevap veren yok ama sordukmu elhamdülillah müslümanız ee hani ahzab 50 bekliyor hadi bakam bi el atın.
Mark der ki; İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır
Kullanıcı avatarı
mark twain

Sonraki

Dön Siyaset Politika