Meraklısına Kozmik Takvim

Siyaset, Din ve Felsefe dışında kalan ciddi konularda makaleler, blog yazıları, videolar vb. materyaller paylaşarak fikir alışverişi yapıyoruz

Meraklısına Kozmik Takvim

Mesajgönderen augustus » 23 Eki 2013 02:34

facebook
twitter
gplus

Selamlar,
Ara sıra bu tür paylaşımlarda bulunacağım ve bunu serinin ilk yazısı olarak görüyorum.Umarım merakı olana ilgilenene yararlı olacak bir çalışma olmuştur.
Çeşitli kaynaklardan ve okuldan edindiğim bilgiler doğrultusunda böyle birşey çıktı ortaya.
Başlayalım.

Dünya çok yaşlı ve insanoğlu çok genç.Kişisel yaşamlarımızdaki belli başlı olaylar yıllarla veya daha kısa zaman dilimleriyle ölçülür. Ömrümüz yıllarla , aile kökenimiz yüzyıllarla ve kayıtlı tarihin tümü binyıllar ile. Ama daha öncesi hakkında çok az şey biliyoruz. Bunun sebebi , hem bu dönemlere ait yazılı kayıtların olmaması hem de bu zaman aralıklarının büyüklüğünü kavramakta zorluk yaşamamızdır.

Yine de uzak geçmişteki olayları tarihlendirebiliriz.Jeolojik katmanlaşma ve radyoaktif tarihleme,arkeolojik,paleontolojik ve jeolojik olaylar hakkında bilgi verir ve astrofizikde gezegen yüzeyleri, yıldızlar ve Samanyolu Galaksisi'nin yaşı hakkında veri sağlar, ayrıca Büyük Patlama -günümüz evreninde ki bütün madde ve enerjiyi içeren patlama- denilen o olağanüstü olaydan bu yana geçen zamanı tahmin etmemizi sağlar

Evrenin on beş milyar yıllık ömrünü( veya en azından Büyük Patlama'dan bu yana olan varlığını) tek bir yıla sıkıştırmış olsak?
Bu durumda dünya tarihinin bir milyar yılı, kozmik yılımızın yaklaşık yirmi dört gününe ve kozmik yılın bir saniyesi de dünyanın güneş etrafında 475 kez dönüşüne karşılık gelecektir.

Yani biraz daha açmaya çalışırsak geçen bu 15 milyarlık süreyi bir yıla sığdıracağız. Bİrazdan başlayacağım.Aralık ayına kadar olan kısmı yazıyorum
ARALIK ÖNCESİ TARİHLER

Büyük patlama------ 1 Ocak
Samanyolu galaksisinin oluşumunun başlaması -------- 1 Mayıs
Güneş Sisteminin oluşumunun başlaması-------- 9 Eylül
Dünyanın oluşumu ----------------- 14 Eylül
Dünyada yaşamın başlangıcı------------- 25 Eylül
Dünya üzerinde bilinen en eski kayaların oluşumu--- 2 Ekim
En eski fosillerin tarihi(bakteri ve mavi-yeşil algler)------ 9 Ekim
Cinsiyedin icadı(mikro organizmalar tarafından)------- 1 Kasım
En eski fosil fotosentez bitkileri------------ 12 Kasım
Ökaryotların(ilk çekirdekli hücrelerin) gelişmesi 15 Kasım

Yukarıda Aralık ayına kadar olan süreçte Kozmik Takvim'i eğer bir yıla sığdırsaydık denk gelen aralıkları yazdım.Sıkılacağınızı yada anlaşılmayacağını sanmıyorum ben bile anladım gerçi bana lazım zaten bunlar ama neyse devam ediyorum

Aslında burada bi çizelge yapmak isterdim veya yapıp buraya resmini atabilirim çok güzel olurdu ama maalesef foruma resim yükleyemediğimden yazıyorum. Ama resmini de şematize olarak yapıp koyacağım buraya.

KOZMİK TAKVİM
ARALIK AYI

Başlamadan bi not düşeyim de: İlk gün yani 1 Aralık'ı pazartesi olarak aldım.

1 Aralık Pazartesi--Dünya üzerinde önemli ölçüde oksijen atmosferi oluşmaya başlar.
2
3
4
5 Aralık Cuma -Mars'ta büyük çapta volkanik etkinlik gerçekleşir ve kanallar oluşur
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16 Aralık salı----İlk solucanlar(sevimli şeyler)
17 Aralık Çarşamba -----Prekambriyen sonra erer. Palezoik Çağ ve Kambriyen Devri başlar.Omurgasızlar gelişir.
18 Aralık Perşembe--- İlk okyanus Plaktonları Trilobitler gelişir.
19 Aralık Cuma--------Ordovizyen Devri, İlk balık ilk omurgalılar fln.
20 Aralık Cumartesi---- Silüriyen Devri . İlk damarlı bitkiler . Bitkiler karada yetişmeye başlar.(işi kaptı keratalar)
21 Aralık Pazar---DÜnyanın sonu! Şaka lan .. Devoniyen Devri başlar. İlk böcükler hayvanlar karada belirmeye başlar.
22 Aralık Pazartesi----- İlk Amfibiler, ilk kanatlı böcekler
23 Aralık Salı------ Karbonifer Devri, İlk ağaçlar , İlk sürüngenler
24 Aralık Çarşamba-----Permiyen Devri başlar.İlk Dinazorlar(Billur espirisi de yapmışlardır kendi aralarında)
25 Aralık Perşembe---- Paleozoik Çağ Sonra erer. MEzozoik Çağ başlarr
26 Aralık Cuma----- Triyasik Devir.İlk memeliler.
27 Aralık Cumartesi ----- Jurasik Devir.İlk kuşlarr.(cem yılmaz espirisinde ki ile aynı)
28 Aralık pazar-----Tebeşir Devri,İlk çiçekler , Dinazorların nesli Tükenir( bunun hakkında bildiğim kadarıile gök taşı çarpması idi. yazık oldu hayvalara)
29 Aralık pazartesi--- Mezozoik Çağ sonra erer. Senozoik Çağ ve Tersiyer Devri başlar.İlk memeli deniz hayvanları ve İlk Primatlarr
30 Aralık Salı
31 Aralık Çarşamba---- Pliyosen Devri'nin sonu, Kuaterner Devri (Pleistosen ve Holosen) İlk insanlar

Terimler hakkında bir sözlük de hazırlamak isterdim ama umarım yakında onu da eklerim. Zaten meraklısına yazıyorum. Eğer olur da kafa karışırsa bi yerde çekinmeyin yazın google amcaya.Bağlantıyı kurun aralarındaki.

Neyse buraya kadar sorun yoktur umarım.
Şimdi yazının ilk başlarında belirttiğim saat gün ölçeğini hatırlayın.Kozmik yılın bir saniyesi neye denk geliyodu fln(bakmayın söyleyeyim dünyanın güneş etrafında 475 kere dönmesi demek)

Gelelim ARALIK 31'e.
Burada yanında karşılık gelen birimler saat olarak verilmiştir 31 aralıkta ki haline göre denk gelen. Liste devamında saliseler oynayacak.

Maymun ve insanın muhtemel ataları olan Proconsuk ve Ramapithecus'un ortaya çıkışı---13:30
İlk insanlar---- --------- ---------------------- ---22:30
Taş Aletlerin kullanımının yaygınlaşması ----------- ------------- ---------------------------------------- -23:00
Pekin insanının ateşi evcilleştirmesi--------------------- ------------------------------------------------ 23:46
Son buzul devrinin başlaması ------------------------------------------------------ 23:56
Denizcilerin Avustralya'ya yerleşmesi ------------------------------------------------------------ 23:58
Avrupada'ki mağara resimleri ---------------------------------------------------------- ---------------- 23:59
Tarımın İcadı ------------------ ------------------------------------------------------------------------------- 23:59:20
Neolitik uygarlık--İlk şehirler-- --------- -------- 23:59:35
Sümer , Ebla ve Mısır'daki ilk hanedanlar ve astronomide gelişme ---------------------- 23:59:50
Alfabenin icadı vee Akad İmparatorluğu ------------------ 23:59:51
Babil'deki Hammurabi Kanunları , Mısır'daki Orta Krallık ----------- -------------------- 23:59:52
Bronz metalbilimi,Miken kültürü, Truva Savaşı,Olmec kültürü ve pusulanın icadı-------------23:59:53
Demir metalbilimi,Birinci Asur İmpratatorluğu,İsraill Krallığı, Fenike'lilerin Kartaca'yı kurması---23:59:54
Asoka Hindistan'ı,Çin'deki Chin Hanedanlığı,Perikles,Atina, Buda'nın doğumu --------- 23:59:55
Öklit geometrisi,Arşimet fiziği,Batlamyus astronomisi,Roma İmp. Ve İsa'nın doğumu --- --23:59:56 (Milat bu periyoda denk geliyor)
Hint aritmetiğinde sıfır ve ondalıkların icadı, Roma'nın çöküşü, Müslüman Fetihleri 23:59:57
Maya Uygarlığı, Çin'deki Sung Hanedanı, Bizans İmp.,Moğol istilası, Haçlı Seferleri 23:59:58
Avrupa'da Rönesans, Avrupa ve Çin'deki Ming Hanedanı'nın keşif seferleri,
Bilimde deneysel yöntemlerin ortaya çıkması ------------------------ 23:59:59

Bilim ve teknolojinin büyük çapta gelişmesi;
Küresel bir kültürün ortaya çıkması ;insan türünün kendi kendini yok etmesine yarayan araçların
yapılması ; gezegenlerin uzay araçları ile keşfinde ve
dünya dışı zekanın araştırılmasında ilk adımlar ŞİMDİ:Yeni yılın ilk saniyeleri

Yani şuan içinde bulunduğumuz an, kozmik takvime göre yeni yılın ilk saniyeleri.Anı yaşayın

Bu kozmik yılda , eylül başına kadar yıldızlar arası maddenin yoğunlaşarak dünyayı henüz oluşturmamış olduğunu;
dinazorların Noel arifesinde;çiçeklerin 28 Aralık'ta ve kadınlar ile erkeklerin yılbaşı gecesi saat 22:30 da ortaya çıkmış olduğunu
görmek rahatsız edicidir.Kayıtlı tarihin tümü 31 Aralık'ın son on saniyesine karşılık gelir ve Ortaçağ'ın sonundan günümüze
kadar olan süre ise bir saniyeden biraz fazladır.

Sonunda bitti. Yukarda belirttiğim ve anlatmaya çalıştığım kozmik takvime göre bir yıl geride kaldı. Bakalım yeni bir yıl yeni umutlar
yeni aşklar getirecek mi?
Bunu hep beraber bekleyip göreceğiz.

Yazımı burada bitiriyorum. Ara ara böyle konulara el atarım gelen tepkilere göre. Sıkılmazsanız ve kavramlar eğer sorun teşkil etmiyorsa
isteğe göre yazabilirim.

İyi forumlar,iyi geceler.
Sorularınız varsa ileteniz biliyosam yanıtlarım

Son olarak, tarihleri ve olayları çizelge halinde yapıp en yakın zamanda ekleyeceğim. Boş vaktimde ilk işim bu olacak.
Bide sözlük oluşturma düşüncem var tabii.
Gittiğin yerlerden
yer tut OPTİK BAŞKAN
Unutmayacağız seni
SON HOLİGANN!!
augustus

Re: Meraklısına Kozmik Takvim

Mesajgönderen eskimo » 23 Eki 2013 03:04

facebook
twitter
gplus

bır yıl ne çabuk da geçmiş göz açıp kapayıncaya kadar :D

şaka bir yana faydalı bir yazı olmuş, devamını bekliyoruz.
Kullanıcı avatarı
eskimo

Mesajgönderen augustus » 23 Eki 2013 03:18

facebook
twitter
gplus

Teşekkür ederim eskimo
En yakın zamanda bişeyler karalayacam
Gittiğin yerlerden
yer tut OPTİK BAŞKAN
Unutmayacağız seni
SON HOLİGANN!!
augustus

Mesajgönderen Sahra » 25 Ağu 2016 10:53

facebook
twitter
gplus

Eline sağlık. Güzel bir çalışmaymış. Vaatler vaatler :mrblue:

Cinsiyetin icadı (mikro organizmalar tarafından)

Bu nasıl oluyor?
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen augustus » 26 Ağu 2016 02:10

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:Eline sağlık. Güzel bir çalışmaymış. Vaatler vaatler :mrblue:

Bu nasıl oluyor?

reserved
Gittiğin yerlerden
yer tut OPTİK BAŞKAN
Unutmayacağız seni
SON HOLİGANN!!
augustus

Mesajgönderen Sahra » 08 Eyl 2016 15:47

facebook
twitter
gplus

Bu çalışmanın bir kısmını Açıköğretim "Uygarlık Tarihi" kitabında gördüm. Onların da kaynağı şuymuş: Carl Sagan- Cennetin Ejderleri. İnsan Zekasının Evrimi Üzerine Düşünceler

Kitapta diyor ki:
"Tüm yazılı tarih, 31 Aralık'ın son 10 saniyesini içerir"
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen Sahra » 23 Nis 2018 15:13

facebook
twitter
gplus

augustus yazdı:
Sahra yazdı:Eline sağlık. Güzel bir çalışmaymış. Vaatler vaatler :mrblue:

Bu nasıl oluyor?

reserved

Ee? :D
Kullanıcı avatarı
Sahra

Dön Serbest Kürsü