İslam'da Ekonomi ve Diğer Sistemlerle Karşılaştırılması

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

İslam'da Ekonomi ve Diğer Sistemlerle Karşılaştırılması

Mesajgönderen @ucbinaltiyuzyir » 13 Tem 2013 15:40

facebook
twitter
gplus

Uzun zamandır İslam'da iktisadi yapı hakkında araştırma yapıyorum. Aynı zamanda İktisat eğitimi almaktayım.

İslam'da iktisadi yapı, bu yapının komünizm-kapitalizm'le benzerlikleri, farklılıkları hakkında bir sorunuz varsa konuşabiliriz.
Benimde aklımda hâlâ çözüm getiremediğim birkaç problem var.

Örneğin: Diğer sistemlerde devlet ütopikleştirilirken, İslam ekonomisi düzenlenirken de; kişiler sonsuz iyi olarak ele alınıyor. Ne kadar İslam ekonomisi kitabı araştırdıysam hepsinde bu böyle. Ama gerçek hayatta kimseden Hz. Ebubekir sadakati bekleyemeyiz.
Aynı zamanda günümüzde bir devletin İslam'la yönetilmesi, o devletin insanlarını insan-ı kamil etmiyor ve burada ipler kopuyor.
Çünkü ekonomi hep iyi insan eksenli kuruluyor. Bu da günümüzde olmadığı için, İslam ekonomisi doktrinleri geçersiz oluyor.
Gönlünde sakladığını içtenlikle seslendirirsen, düşüncende yalnız olmadığını görürsün.
Kullanıcı avatarı
@ucbinaltiyuzyir

Re: İslam'da Ekonomi ve Diğer Sistemlerle Karşılaştırılması

Mesajgönderen samtik » 13 Tem 2013 16:20

facebook
twitter
gplus

Aynı soru benim de aklımı kurcalayan bir sorudur.
Ben üzerinde çok düşündüm ve vardığım sonuç şu oldu;
Sosyal yapıyı ekonomik yapıdan ayıramayacağımız için geçerli olan "sonsuz iyi kişileri" sadece şeriat kanunları geçerli kılındığında görebiliriz.
En son söylemem gerekeni en başta söylemiş oldum.
Buradan günümüz anlamında kullanılan şeriat anlaşılmasın tabi.
AT
Kullanıcı avatarı
samtik

Mesajgönderen @ucbinaltiyuzyir » 13 Tem 2013 18:25

facebook
twitter
gplus

Ama o zamanda şöyle bir durum ortaya çıkıyor:

Komünizmi ütopik olduğu için eleştiren İslam alimleri, İslam ekonomisinin de ütopik olduğunu kabul etmesi gerekiyor.

Not: Ama Peygamber Efendimiz ve Reşid halifeler zamanında bu ekonomik sistem başarıyla uygulandı.
Gönlünde sakladığını içtenlikle seslendirirsen, düşüncende yalnız olmadığını görürsün.
Kullanıcı avatarı
@ucbinaltiyuzyir

Mesajgönderen samtik » 16 Tem 2013 19:07

facebook
twitter
gplus

@ucbinaltiyuzyir yazdı:Ama o zamanda şöyle bir durum ortaya çıkıyor:

Komünizmi ütopik olduğu için eleştiren İslam alimleri, İslam ekonomisinin de ütopik olduğunu kabul etmesi gerekiyor.

Not: Ama Peygamber Efendimiz ve Reşid halifeler zamanında bu ekonomik sistem başarıyla uygulandı.

Kesinlikle haklısın.
Ortak yönleri çok fazla olan iki sistem.
Ama İslam alimleri gibi düşünmek zorunda değiliz elbette.
Sözkonusu alimlere, sosyal yapıyı da gözönünde bulundurmak kaydıyla, Peygamber Efendimiz ve halifeler dönemindeki uygulamaları iletmek gerekir.
AT
Kullanıcı avatarı
samtik

Mesajgönderen Tayfun » 17 Tem 2013 01:36

facebook
twitter
gplus

Başlığı görünce aklıma uzun zaman önce okuduğum bir durum geldi.
Durumu en kısa şekilde özetleyeyim; borcunu bir sebepten ödemeyen/ödeyemeyen kişiye uygulanacak yaptırım nedir.
Uzun zaman olduğu için yanlış hatırlıyor olabilirim, Ebu Hanife dışındaki diğer 3 mezhep kurucusu kişi aşamalı olarak hapsedilmeli diyor.
Ebu Hanife de borçluyu hapsedersek, borçlunun çalışıp kazanmasını ve borcunu ödemesini engelleriz.. şeklinde itirazda bulunuyor.
Tartışmalar detaylı bu sebepten girmiyorum..
Belirtmek istediğim nokta İslam ekonomisi zorunlu olarak "insan ekonomisi" haline dönüşüyor.
Yani aslında oluşacak sorunlara din değil insan aklı cevaplar veriyor.
Bu sebeple İslam ekonomisi diye bir şeyin olmadığını, sadece sözde bir tanımlama olduğunu düşünüyorum.
Ha tabi ki ekonomi bazında referans alınabilecek noktalar var; örneğin faiz sisteminin olmaması gibi..
İslam ekonomisi demek yerine ekonomide İslam modeli daha doğru tanımlama gibi..
Tayfun

Mesajgönderen @ucbinaltiyuzyir » 17 Tem 2013 02:03

facebook
twitter
gplus

Tayfun yazdı:Başlığı görünce aklıma uzun zaman önce okuduğum bir durum geldi.
Durumu en kısa şekilde özetleyeyim; borcunu bir sebepten ödemeyen/ödeyemeyen kişiye uygulanacak yaptırım nedir.
Uzun zaman olduğu için yanlış hatırlıyor olabilirim, Ebu Hanife dışındaki diğer 3 mezhep kurucusu kişi aşamalı olarak hapsedilmeli diyor.
Ebu Hanife de borçluyu hapsedersek, borçlunun çalışıp kazanmasını ve borcunu ödemesini engelleriz.. şeklinde itirazda bulunuyor.
Tartışmalar detaylı bu sebepten girmiyorum..
Belirtmek istediğim nokta İslam ekonomisi zorunlu olarak "insan ekonomisi" haline dönüşüyor.
Yani aslında oluşacak sorunlara din değil insan aklı cevaplar veriyor.
Bu sebeple İslam ekonomisi diye bir şeyin olmadığını, sadece sözde bir tanımlama olduğunu düşünüyorum.
Ha tabi ki ekonomi bazında referans alınabilecek noktalar var; örneğin faiz sisteminin olmaması gibi..
İslam ekonomisi demek yerine ekonomide İslam modeli daha doğru tanımlama gibi..

hocam el insaf et... ekonomi gibi bin bir tane saçağı olan bilimi, tek bir saçağa bakıp; işte bu böyledir demişsin.

hangi borcunu olduğunu tam olarak söylersen daha iyi tartışabiliriz. bireye olan borç mu ?
Kullanıcı avatarı
@ucbinaltiyuzyir

Mesajgönderen Tayfun » 17 Tem 2013 17:39

facebook
twitter
gplus

Yau değerli kardeşim, evet binbir saçaktan birinden tutarak ve bakarak bu böyledir dedim..
Şimdi buraya her örneği her özel durumu alacak durumum yok değil mi?
Peki ne dedim ki ben?
Neden örneğe takılıp kaldınız onu da anlamadım?
Ne için insaf etmeliyim onu da hiç anlamadım..
Önemli olan şu; günümüzde ekonominin geldiği nokta ile Asr-ı Saadet denilen ama halifelerin 3 nün öldürüldüğü dönemin çok çok ötesinde.
Yani özetle şunu demek istiyorum; İslami denilen model İnsani olmak zorunda..
İnsan aklının ürettiği sorunlara yine insan aklı çözüm bulur düşüncesindeyim..(ekonomi konusunda)
Olay ve demek istediğim basitçe bu..
Tayfun

Dön Din & Felsefe