tasavvuf: ne yolu

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: tasavvuf: ne yolu

Mesajgönderen strider » 15 Nis 2015 13:34

facebook
twitter
gplus

möö... yazdı:Kardeşimle çıkmistik sorgulama yoluna, yalnızca gerçeği ogrenmekti amaç. Şimdi yollarimiz ayrıldı o tasavvuf ehlinden oldu. Benim ne olduğum belli dahi değil ona göre. Bana aciyan gozlerle bakiyor. Bireysel haz/mutluluk Müslüman olabilmek için yeterli değil gibi...

Son cümleni anlayamadım. Bireysel haz(mutluluk derken müslüman olmaktan alınan haz/mutluluk mudur kast ettiğin, yoksa bireysel haz/mutluluk müslüman olanlara yasak gibi mi?
Kullanıcı avatarı
strider

Mesajgönderen muhibbi » 15 Nis 2015 13:52

facebook
twitter
gplus

İnsanı kamil olmaya çalışmak her Müslümanın istegi ve hayalidir. İnsanı kamil olabilmek için bence Kur'an yeterli.
Kendi içinde yaşamak, nefsi terbiye etmek için tasavvufa gerek yok.
tasavvuf öğreti olamaz.
sokaktaki insana tasavvufu öğreti olarak empoze etmeye calisirsaniz Hindistan'dan bir farkımız kalmaz. onlarda bireysel olarak mutlular.
mutluluktan kasıt bedeni ve ruh terbiyesi.
''Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde Kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım."
muhibbi

Mesajgönderen Semavi_2 » 15 Nis 2015 15:07

facebook
twitter
gplus

Tasavvuf ya da Budizm gibi uygulamalar şahsı veya belli bir seçilmiş zümreyi yüceltmeyi hedefler.
İslam dini ise sokaktaki adama hitap edip onu yüceltmeyi hedefler. İslamda sosyal olma esastır.
Budist rahipler ya da Müslüman ermişler gibi dağlara, manastırlara, mağaralara inzivaya çekilip kişisel makamını geliştirmeye çalışmak İslamın uygulamalarında yoktur
Ey gönül huzuruna ermiş ruh! Sen Rabbinden razı, O senden razı olarak dön Rabbine! Sen de katıl has kullarımın içine, gir cennetime!
Kullanıcı avatarı
Semavi_2

Mesajgönderen Mecruh » 15 Nis 2015 15:36

facebook
twitter
gplus

Bakara, 112 "Hayır, öyle değil! Kim "ihsan" derecesine yükselerek özünü Allah'a teslim ederse, onun mükâfatı Rabbinin katındadır. Artık onlara korku yoktur, onlar üzülmeyeceklerdir."

Delil isteyen arkadaş buyur. İnsan-ı Kamil veya halk arasında Anadolu'da Ermiş/Eren olarak adlandırılan insanlatla alakalı bir ayet.
حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.
Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen sonkiucdort » 15 Nis 2015 15:54

facebook
twitter
gplus

Resim
Kullanıcı avatarı
sonkiucdort

Mesajgönderen Mecruh » 15 Nis 2015 16:02

facebook
twitter
gplus

Medyadan, algıdan bahsederken iyi denk geldi bu karikatür.

Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen sonkiucdort » 15 Nis 2015 16:13

facebook
twitter
gplus

gayet iğneleyici bi karikatür. İçedönük dinsel bir yaşamdan Bağcılara gidilir ve gerçeklerle yüzleşilir.
(Karikatürün devamı şöyle olabilir)Aydınlanma gerçekleşir ve hayatına sadece ahireti değil dünyayı da dahil eder bizim kamil
Kullanıcı avatarı
sonkiucdort

Mesajgönderen Mecruh » 15 Nis 2015 16:25

facebook
twitter
gplus

Son 90 yıldır laiklik-laiklik diye bu tarz insanları dışlayan bir sistem var. Tekkeleri, dergahları, medreseleri kapatılmış, Kuran okumaları yasaklanmış... Bu durumda tabii adam içine kapanacak, ne yapsın?

Siz çok meraklıysanız din konusunda vaaz vermeye bence yanlış yerlerdeki insanlarla uğraşıyorsunuz. O insanlar sizi cebinden çıkarır. Siz gidin zamanını barlarda heba eden, alkolik berduşlara vaaz, onları doğru yola iletmeye çalışın.

Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen sonkiucdort » 15 Nis 2015 16:34

facebook
twitter
gplus

Aklıma melih gökçekin seçim öncesi "ya bu chp zamanında camileri ahır yapmamış mıydı" diyerek beyaz tv canlı yayınında ağlaması geldi.
Yalnız benim bildiğim bu mürid mürşid ilişkisi içinde olanlar zaten halktan/maddi hayattan kopmak zorunda. Bu dünyadan el etek çekmek zorunda. İşleyiş böyle değil mi yanlış mı biliyorum
Kullanıcı avatarı
sonkiucdort

Mesajgönderen sfu » 15 Nis 2015 16:42

facebook
twitter
gplus

Mecruh yazdı:Bakara, 112 "Hayır, öyle değil! Kim "ihsan" derecesine yükselerek özünü Allah'a teslim ederse, onun mükâfatı Rabbinin katındadır. Artık onlara korku yoktur, onlar üzülmeyeceklerdir."

Delil isteyen arkadaş buyur. İnsan-ı Kamil veya halk arasında Anadolu'da Ermiş/Eren olarak adlandırılan insanlatla alakalı bir ayet.

Ben Bakara 79'dan bahsederken apaçık olan "eliyle kitap yazıp bu allahtandır" diyenlere lanet edilirken işine gelmediği için ayetin önüne arkasına bakıp o yahudiler için inmiştir diyorsun ama kendi verdiğin ayette yahudilerin ve hristiyanların "bizden başkası cennete giremeyecek" iddiasına karşı inen bu ayeti, "kim allaha kulluk edip ona teslim olursa kurtuluşa erer" mesajını tasavvufa çağrı olarak yorumluyorsun. Hem de içine "ihsan" derecesi ekleyerek güya allahın insandan ermesini beklediğini ima ederek.
sfu

ÖncekiSonraki

Dön Din & Felsefe