Namaz nasıl kılınmalıdır?

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: Namaz nasıl kılınmalıdır?

Mesajgönderen enigmatic » 18 Mar 2016 22:06

facebook
twitter
gplus

usescrt yazdı:De ki: “Rabbim ancak, açık ve gizli çirkin işleri, günahı, haksız saldırıyı, hakkında hiçbir delil indirmediği herhangi bir şeyi Allah’a ortak koşmanızı ve. Allâh hakkında bilmediğiniz şeyler söylemenizi / Allah’a karşı bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştır.”
Araf 33

Anlamını biliyorum ve Arapça okuyorum namazda dualarımı.

Allah'ın ayetleri olduğundan, Türkçeye çevirildiğinde herhangi bir anlam kaybı yaşanabilir düşüncesiyle ben Arapça okuyorum. Tabikide Allahı, ufak tefek şeyler yüzünden namazımı kabul etmeyecek diye düşünemeyiz. Ancak en garanti yol bu. Birbirimizi kandırmaya gerek yok, Türkçe anlamlarını biliyoruz. O halde Arapça okunmasında bir sorun yok, IRKÇI değilseniz. :)
Kullanıcı avatarı
enigmatic

Mesajgönderen enigmatic » 20 Mar 2016 00:42

facebook
twitter
gplus

usescrt yazdı:
enigmatic yazdı:
usescrt yazdı:De ki: “Rabbim ancak, açık ve gizli çirkin işleri, günahı, haksız saldırıyı, hakkında hiçbir delil indirmediği herhangi bir şeyi Allah’a ortak koşmanızı ve. Allâh hakkında bilmediğiniz şeyler söylemenizi / Allah’a karşı bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştır.”
Araf 33

Allah'ın ayetleri olduğundan, Türkçeye çevirildiğinde herhangi bir anlam kaybı yaşanabilir düşüncesiyle ben Arapça okuyorum. Tabikide Allahı, ufak tefek şeyler yüzünden namazımı kabul etmeyecek diye düşünemeyiz. Ancak en garanti yol bu. Birbirimizi kandırmaya gerek yok, Türkçe anlamlarını biliyoruz. O halde Arapça okunmasında bir sorun yok, IRKÇI değilseniz. :)

arapça okumaya karşı değilim, anlamını bilmeden arapça okumaya karşıyım bro.

Buradaki çoğu kişi zaten anlamını biliyordur. Ayeti direkt neden attığını anlamadım.
Kullanıcı avatarı
enigmatic

Mesajgönderen Sahra » 06 Eyl 2016 13:24

facebook
twitter
gplus

enigmatic yazdı:
Araf 33

Anlamadığın anlam kaybolsa ne kaybolmasa ne?

Diyelim ki namazda ayetlerin Türkçe çevirisini okuyorsun ve sen yanlış bir çeviri okudun. Bu durumda günaha girdin (?)

Diyelim ki ayetleri Türkçe'ye içinden çevirerek okuyorsun ve bir ayeti içinden yanlış çevirdin. Bu durumda yine günaha girdin (?) Sırf Arapçasını içi boş bir şekilde sesli okudun diye bu günahtan (?) kurtulacak mısın?

Şimdi de şunu düşün:

Ayetleri Türkçeye çevirmeden okuyorsun. İçinden anlamını düşünüyorsun. Ama içinden söylediğin cümlelerin kafandaki diğer düşüncelerle bulanıklaşması daha kolaydır. Cümleyi kendi dilinde sesli okumak anlamanı ve sindirmeni kolaylaştırır. Zaten bu sebeple birçok kişi kitap okurken mırıldanır.

Türkçe dua et ki daha etkili olsun. Daha çok sindir ve hayatına daha iyi yansısın.
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen marvin » 06 Eyl 2016 19:07

facebook
twitter
gplus

arapça kılan arkadaşlar (emredilen) huşu içinde kılmayı nasıl başarıyorlar merak ediyorum. ben hiç yapamıyorum :/

birilerinin seçtiği dualarla değil de kendi dualarınızla allah ile irtibat kurmayı denediniz mi?

emin olun niyetinizi en iyi bilen allah, türkçe okurken yaptığınız birkaç hatayı affedecektir.

önemli olan anlamdır, niyettir, hissetmektir.

arapça öğrenme imkânınız varsa ayrı tabi.
"Herkes benim düşünceme katılırsa yanılmış olmaktan korkarım."

- Oscar Wilde-
Kullanıcı avatarı
marvin

Mesajgönderen YaşarUsta » 07 Eyl 2016 00:45

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:Anlamadığın anlam kaybolsa ne kaybolmasa ne?

Diyelim ki namazda ayetlerin Türkçe çevirisini okuyorsun ve sen yanlış bir çeviri okudun. Bu durumda günaha girdin (?)

Diyelim ki ayetleri Türkçe'ye içinden çevirerek okuyorsun ve bir ayeti içinden yanlış çevirdin. Bu durumda yine günaha girdin (?) Sırf Arapçasını içi boş bir şekilde sesli okudun diye bu günahtan (?) kurtulacak mısın?

Şimdi de şunu düşün:

Ayetleri Türkçeye çevirmeden okuyorsun. İçinden anlamını düşünüyorsun. Ama içinden söylediğin cümlelerin kafandaki diğer düşüncelerle bulanıklaşması daha kolaydır. Cümleyi kendi dilinde sesli okumak anlamanı ve sindirmeni kolaylaştırır. Zaten bu sebeple birçok kişi kitap okurken mırıldanır.

Türkçe dua et ki daha etkili olsun. Daha çok sindir ve hayatına daha iyi yansısın.

+1
Bilimin ayrı, felsefenin ayrı, dinin ayrı hakikatleri olamaz; fakat yanlış bilim, yanlış felsefe ve yanlış din anlayışları olabilir.

Dünyaya en önemli borçlarımızdan birisi, İslam ile müslümanların farkını anlatmaktır.

Caner Taslaman
Kullanıcı avatarı
YaşarUsta

Mesajgönderen enigmatic » 07 Eyl 2016 08:58

facebook
twitter
gplus

Sahra hocam, ben günah olur diye Arapça okuyorum demedim. Ayetlerin türkçe anlamlarını zaten biliyorum, ama Türkçe okumuyorum Arapça okuyorum.
Kullanıcı avatarı
enigmatic

Mesajgönderen Sahra » 07 Eyl 2016 09:19

facebook
twitter
gplus

enigmatic yazdı:Sahra hocam, ben günah olur diye Arapça okuyorum demedim. Ayetlerin türkçe anlamlarını zaten biliyorum, ama Türkçe okumuyorum Arapça okuyorum.

Neden peki
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen yazyagmuru » 07 Eyl 2016 16:15

facebook
twitter
gplus

Namazda herkesin kendi ana diliyle okuması,bismillah: "Hakikaten bu bir tek ümmet olarak sizin ümmetinizdir. Ben de sizin Rabbinizim. Öyle ise bana kulluk edin." ayetindeki tek ümmet vurgusuna aykırı düşer.
Zira nasıl ki millet olmanın esaslarından birisi dil birliği ise,aynı Yaratıcıya inanan farklı etnik kökendeki insanların birliğini sağlayacak müstesna unsurlardan birisi,ibadette de olsa dil birliğidir.
Siz kendi dilinize kıraat ederseniz Arap,Kürt,Acem ya da Hintli,arkanızda kıyam durmaz.Oysa Kur'an'ı Kerim'in indirildiği dil olan Arapça,bu güne kadar bu sorunun yaşanmasının önüne geçmiştir.
وَتَرَى الْمَلَائِكَةَ حَافِّينَ مِنْ حَوْلِ الْعَرْشِ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَقُضِيَ بَيْنَهُم بِالْحَقِّ وَقِيلَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Kullanıcı avatarı
yazyagmuru

Mesajgönderen Sahra » 07 Eyl 2016 19:06

facebook
twitter
gplus

yazyagmuru yazdı:Namazda herkesin kendi ana diliyle okuması,bismillah: "Hakikaten bu bir tek ümmet olarak sizin ümmetinizdir. Ben de sizin Rabbinizim. Öyle ise bana kulluk edin." ayetindeki tek ümmet vurgusuna aykırı düşer.
Zira nasıl ki millet olmanın esaslarından birisi dil birliği ise,aynı Yaratıcıya inanan farklı etnik kökendeki insanların birliğini sağlayacak müstesna unsurlardan birisi,ibadette de olsa dil birliğidir.
Siz kendi dilinize kıraat ederseniz Arap,Kürt,Acem ya da Hintli,arkanızda kıyam durmaz.Oysa Kur'an'ı Kerim'in indirildiği dil olan Arapça,bu güne kadar bu sorunun yaşanmasının önüne geçmiştir.

Abi gerçekçi bakalım. Arap,Kürt,Acem ya da Hintlinin arkamızda kıyam durduğu pek bir durum olmuyor :twisted: İmamlar falan Arapça okuyor zaten.

MİLLET olmanın esaslarından biri dil birliğidir. ÜMMET olmanın tek esası ise din birliğidir. Kendi dilimizde ibadet ederek de aynı dine mensup olabiliriz. Kavramları karıştırmayalım.
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen yazyagmuru » 09 Eyl 2016 06:08

facebook
twitter
gplus

Ümmet olmanın tek kriterinin din birliği olduğu fikri sana mı ait Sahra'cığım?
Desitlikten alimliği hızlı bir geçiş yapmışsın. :P

Kur'an'ı Kerim'in tek bir ayetini Türkçeye çevirirken en az 30 farklı meal ve anlam çıkıyor.Meal yazanların bir kısmı ateist,bir kısmı panteist,bir kısmı 19'cu,bir kısmı vahdedi vücutçu.Birinin yazdığı meali diğeri yalanlıyor.Bir diğeri ayette mesaj arıyor,şifre arıyor,batıni yahut zahiri ayete anlam yüklüyor.Peki namazda Türkçe okuyacaksak kimin mealini okuyacağız?Savaş çıkar yahu,kimse kimsenin arkasında durmaz.Hatta bildiğin namazı bozup birbirinin boğazını keserler.

Anlayacağınız benim bu konudaki fikrim net.Meal okuyanın arkasında da namaza durmam söz konusu dahi olamaz.
Yine de aklımın başkasının aklından üstün olduğunu iddia etmiyorum ve hesap sorma makamı Huzuru İlahidir.

Sevgilerimle.
وَتَرَى الْمَلَائِكَةَ حَافِّينَ مِنْ حَوْلِ الْعَرْشِ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَقُضِيَ بَيْنَهُم بِالْحَقِّ وَقِيلَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Kullanıcı avatarı
yazyagmuru

ÖncekiSonraki

Dön Din & Felsefe