İÇKİ GERÇEKTEN HARAM MI?

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: İÇKİ GERÇEKTEN HARAM MI?

Mesajgönderen SiDRe » 24 Nis 2018 08:22

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:Aslında şimdi baktım da 92'den itibaren içkiden değil, genel olarak kötülüklerden bahsediyor. 93'te de iman edip iyi işler yaparsanız kötülükleriniz silinir gibi bir mesaj veriyor. Maide 93'te bağlam artık içki değil. O yüzden haram olmadığına delil oluşturmaz. Zaten içkiyle hiç ilgisi olmayan Furkan Suresi'nde de benzer mesaj var:

"Ancak tövbe edip de inanan ve salih amel işleyenler başka. Allah işte onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir." Furkan 70

Enam 145 ve Maide 90 birbirini tamamlıyor diyorum yine :D

Hem içki şeytan işi pisliktir dedikten sonra neyi tartışıyoruz?

Hayir 90-93 bir pasaj. 94'te yeni bir hitapla yeni bi konuya basliyor;)

Sen detayli arastirmadigindan, yuzeysel bir bakisla oyle saniyorsun. 93te şarta bagli olarak taime edilebilecek birseyden bahsediyor. Taime yemek ve icmek demektir. Ayni kelime Enam 145te okunan haram listesi icin de kullaniliyor. O listede okunan 4 sey haricinde yenecek icilecek (taime edilecek) haram olmadigini acikliyor.

Bu durumda maide 93te bahsedilen şartlar gerceklestirildiginde taime edilmesinde gunah olmayan seyler nedir?

A) helal yiyecekler (onlar icin şart mi olur)
B) haram yiyecekler (onlari tuketebilmenin şart ve siniri buradaki sartlar degil: acliktan ölme hali)
C) hamr

Geriye baska bi alternatif kalmiyor.

Seytan isi denen sey hamrin bizzat kendisi degil. 90'da "bunlardan" kacinin demiyor orijinal metinde, bundan kacinin diyor (tekil zamir) ve zamir şeytan ya da şeytanin işine refere ediyor. Şeytanin işinin ne oldugunu da bi sonraki ayette Allah bizzat acikliyor zaten. İckiye sokularak namazdan alikoyar ve araniza dusmanlik sokar seklinde.

İcki haram falan degil. İckiyi icmek ise şartli helal.
Kriterlere uyarak iciyorsan bir gunah yoktur diyor.

Selamlar
Hayatta insanın varoluş sebebini sorgulamasından ve bulmaya çalışmasından daha önemli ne olabilir?
Kullanıcı avatarı
SiDRe

Mesajgönderen Pescadero » 29 May 2018 21:22

facebook
twitter
gplus

Yazıyı atlaya atlaya okudum. Ama bu kadarı bana baya fazla. Hadisi reddet, sadece Kur'an-ı Kerim'i rehber al derken yoldan mı çıkıyoruz acaba diye sormaya başladım.

Serbest çağrışım: https://www.youtube.com/watch?v=YyKWQ2hapR8
Kullanıcı avatarı
Pescadero

Mesajgönderen SiDRe » 07 Haz 2018 16:29

facebook
twitter
gplus

Pescadero yazdı:Yazıyı atlaya atlaya okudum. Ama bu kadarı bana baya fazla. Hadisi reddet, sadece Kur'an-ı Kerim'i rehber al derken yoldan mı çıkıyoruz acaba diye sormaya başladım.

Serbest çağrışım: https://www.youtube.com/watch?v=YyKWQ2hapR8

Selamlar,
Valla tercih senin. Ben objektif bir arastirmayi sundum, birsey egip bukmedim. Egip, bukuleni duzelttim. İsteyen herkesle de tartismaya acigim.

Kuran alkol icmeyi ovmuyor. Ama haram da kilmiyor, şarta bagli serbesti taninmiş.

Ayrica Kuranî kriterlere gore yapilan calismalarda en musluman cikan ulke olan İrlanda'da ve onu takip eden diger gelismis ulkelerde alkol serbest bildigimiz uzere.

Gelismemis ulkelerde alkol tuketimi daha fazla tacize, daha fazla dusmanliga sebep olur gibi bir iddiada bulunursan, buna kismen katilabilirim belki.

Ama sanirim hatayi dis mihrakta (alkolde) degil kendimizde, cehalette, kalp hastaliklarimizda aramamiz lazim. Sucu alkole ya da seytana ya da kendi disimizda birseye atmaktansa.

Ayrica ben sana ickinin yasak olmadigina dair hadisler de getirebilirim. Haram oldugunu iddia eden hadisler gibi olmadigini soyleyen hadisler de var. Osmanlida da icki serbest biliyorsun. Yani bu hukme varmanin "yalniz kuran" demekle de pek alakasi yok.

Selam
Hayatta insanın varoluş sebebini sorgulamasından ve bulmaya çalışmasından daha önemli ne olabilir?
Kullanıcı avatarı
SiDRe

Mesajgönderen MahmudSamiGrape » 24 Haz 2018 06:21

facebook
twitter
gplus

Sahra, engelimi açar mısın konuşalım.
MahmudSamiGrape

Mesajgönderen Emre_1974tr » 02 Ara 2018 01:17

facebook
twitter
gplus

Bu arada, tabiattaki bazı meyve veya diğer gıdaların da tıpkı içkiler gibi sarhoşluk verici özelliği olduğunu da unutmayalım:

https://www.youtube.com/watch?v=AIDJ-sTuoO8

Selam
Emre_1974tr

Mesajgönderen Selim » 09 Oca 2019 22:21

facebook
twitter
gplus

Sağlığa ve zihne zararlı olduğu bilinirken içki içerek kötü bir şey yapmadığınızı mı düşünüyorsunuz?
Selim

Mesajgönderen SiDRe » 30 Oca 2019 13:10

facebook
twitter
gplus

Selim yazdı:Sağlığa ve zihne zararlı olduğu bilinirken içki içerek kötü bir şey yapmadığınızı mı düşünüyorsunuz?

Bak ayetler anlatmış detaylıca. Yazıyı okursan görürsün.

Herkese her şart ve miktarda zararlı değil, bunu genel geçer bir kural gibi sunmayın. Sana zararlıysa içmezsin. Zararlı değilse sapıtmadan içersin.

Selamlar
Kullanıcı avatarı
SiDRe

Önceki

Dön Din & Felsefe